چشم انداز پیش روی گروه های خودرویی و سیمانی

0

در روزهای اخیر شاهد هستیم که فضای راکدی بر معاملات بازار سرمایه کشور حاکم بوده و همزمان با برگزاری جدیدترین دور مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ در وین بر سر پرونده هسته ای کشورمان، سرمایه گذاران اعم از حقوقی و حقیقی رویکردی کاملا محتاطانه را در پی گرفته و همین امر نیز معاملات کم رمقی را موجب شده است. در عین حال بحران امنیتی شکل گرفته از حیث خطرات امنیتی و ژئوپولیتیکی که برای کشورهای همسایه عراق رقم زده و در عین ایجاد اختلال صاردرات محصولات به این کشور ، موجب شده تا برخی از صنایع صادرات محور بورسی که عراق را به عنوان یکی از مقاصد صادراتی خود برگزیده بودند، با شرایط مبهمی روبرو شوند و بدین ترتیب بر ابهامات پیش روی بازار باز هم افزوه شود.

به گزارش نمابورس؛ بهادر شمس، مدیر عامل کارگزاری آرمان تدبیر، در ارتباط با تاثیر روند مذاکرات هسته ای بر شرایط کنونی بازار سرمایه کشور اعتقاد دارد با وجود عدم انتشار اخباری شفاف پیرامون جزئیات مذاکرات، شاهد شنیده شدن خبرهای جسته و گریخته پیرامون تهیه پیشنویس هستیم و بدین ترتیب به نظر می رسد که هر دو طرف این معادله سیاسی عزم دستیابی به یک فضای آرام سیاسی به منظور رسیدن هر چه زودتر به توافق جامع را دارند. اما آنچه مسلم است تنها نمی توان فضای مبهم مذاکرات را به عنوان عامل اصلی عملکرد ضعیف بورس تهران در روزهای اخیر دانست چر ا که کمبود نقدینگی و کاهش تحرک بخش حقوقی به عنوان یکی از مسائل حائز اهمیتی است که تاثیرات منفی همتراز با ابهامات موجود بر سر پرونده هسته ای بر بازار دارد.

وی همچنین در ارتباط با تاثیر شرایط امنیتی کنونی عراق بر روی عملکرد شرکت هایی که در زمینه صادرات محصولات به ویژه سیمان به عراق فعال هستند نیز اظهار داشت علاوه بر تاثیر مستقیم بحران امنیتی اخیر بر کاهش سطح صادرات به این کشور البته در صورت شدت یافتن این بحران، باید این مسئله را در نظر داشته باشیم که مواجهه دولت مرکزی عراق با گروه تروریستی داعش در صورت ادامه دار بودن در وهله اول می تواند امنیت سیاسی این کشور را متاثر ساخته و به تبع این امر قدرت اقتصادی عراق را به ویژه با اثرگذاری منفی بر تراز تجاری تحت تاثیر قرار خواهد داد. درنتیجه این وضعیت نه تنها اثری کاهنده بر روی عملکرد شرکتهای تولید کننده صنعت سیمان ایرانی در کوتاه مدت می تواند داشته باشد ، بلکه اثری منفی بر روی میزان صادرات این محصول در میان مدت و بلند مدت خواهد داشت.

مدیر عامل کارگزاری آرمان تدبیر پیرامون روند پیش روی گروه خودروسازی به عنوان یکی دیگر ازصنایع مورد توجه بورسی در سال جاری نیز اعلام کرد در شرایط کنونی صنعت خودروسازی تحت تاثیر فاکتورهای مختلفی قرار دارد و مهمتر از بحث قیمت گذاری که در هفته های اخیر حرف و حدیث های زیادی را ایجاد کرد، می توان بحث تامین قطعات را موضوع مهمتری در پیش روی این صنعت دانست.

وی در انتها اعلام کرد به طور کلی وضعیت تامین قطعات در شرایط کنونی پیوند نزدیکی به نتیجه مذاکرات دارد به طوریکه با دید مثبت به مذاکرات می توان شرایط مناسبی را برای این صنعت در آینده نزدیک متصور بود و صنعت خودروسازی را جز صنایع پیشرو بازار در سال جاری قلمداد کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ