نخود سبز چه فایده هایی برای بدن دارد؟

0

نخود سبز، یکی از سبزیجات بهاری است که منبع غنی از فیبرها و آنتی‌اکسیدان‌ ها محسوب می‌شود. گرچه می‌توان همیشه از کنسرو نخودسبز استفاده کرد اما بهار فرصت مناسبی برای لذت بردن از طعم تازه آن است.

مجله سلامت متخصص گوارش و کبد فیبر در چه غذاهایی وجود دارد فواید نخود سبز فواید آنتی اکسیدان سلامت نیوز رادیکال های آزاد در بدن چیست خواص سبزیجات حفظ سلامت بدن تقویت دستگاه گوارش تقویت بینایی در طب سنتی تقویت بینایی بهترین مواد غذایی برای سلامت بدن آنتی اکسیدان طبیعی

۱. بهبود عملکرد گوارش بدن

نخود سبز منبع غنی فیبرهاست و ۱۰۰ گرم آن حدود یک چهارم نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند. فیبرها حرکات روده‌ها را تحریک و در نتیجه از بروز یبوست پیشگیری می‌کنند. این ترکیبات غذایی همچنین با حفظ باکتری‌های مفید روده در تعادل فلور روده‌ای موثر هستند.

۲. افزایش احساس سیری

نخود سبزتقریبا سه برابر بیشتر از دیگر سبزیجات پروتئین دارد. همچنین، گرچه نشاسته بالایی دارد اما شاخص گلیسمی آن پایین است. در نتیجه بدون اینکه قند خون را بالا ببرد، بدن را مدت طولانی‌تری در حالت سیری نگه می دارد.

۳. تقویت بینایی

لوتئین و زیگزانتین دو ترکیب رنگدانه‌ای ماکولای شبکیه هستند که به‌طور طبیعی از چشم در برابر امواج فرابنفش خورشید محافظت می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد مصرف روزانه خوراکی‌های سرشار از این دو ماده مانند نخود سبز در پیشگیری از استحاله ماکولای چشم موثر است.

۴. مقابله با آسیب های رادیکال‌های آزاد

نخود سبز منبع غنی از بتاکاروتن و منگنز است که ۱۰۰ گرم آن ۱۳ تا ۱۶ درصد نیاز روزانه بدن را تامین می‌کند. این دو ماده خاصیت آنتی‌اکسیدانی قوی دارند و از بدن در برابر آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند.

منبع : مجله سلامت

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ