نوشیدن آب یخ در وعده افطاری چه ضرر هایی دارد؟

0

بسیاری از افراد عادت دارند که برای رفع تشنگی در وعده افطاری بلافاصله یکی‌ دو لیوان آب یا نوشیدنی کاملا یخ بنوشند. بهتر است بدانید که نوشیدن آب یخ در وعده افطار می‌تواند با وارد کردن شوک حرارتی به سیستم گوارش باعث ایجاد مشکلاتی مانند گرفتگی‌ های عضلانی در ناحیه شکم، ایجاد حس دل‌ درد یا حتی ایجاد ریفلاکس شود.

مضرات نوشیدن آب سرد مضرات خوردن آب یخ در افطار مجله سلامت سلامت نیوز رفلاکس معده دستگاه گوارش بدن انسان در موقع افطار چه بخوریم چه عواملی باعث رفلاکس معده می شود بیماریهای دستگاه گوارش

از طرف دیگر، بعضی از تحقیقات نشان داده‌اند که اگر فردی به میگرن یا سردرد مزمن مبتلا باشد و وعده افطارش را با نوشیدن یک لیوان آب یخ آغاز کند، حتما با تشدید سردرد مواجه خواهد شد. نکته دیگر این‌که نوشیدن آب یخ در وعده افطار می‌تواند باعث ایجاد اختلال در هضم و جذب مواد غذایی شود و درنتیجه مشکلات ثانویه‌ای مانند دل‌درد، نفخ و ریفلاکس را به‌ همراه بیاورد. بد نیست بدانید زمانی که دستگاه گوارشی برای مدت‌زمان طولانی مانند ساعات روزه‌داری خالی می‌ماند باید برای عملکرد بهتر خودش حتما یک خوراکی نسبتا گرم و رقیق را دریافت کند. با این‌حساب، اگر شما به‌عنوان اولین خوراکی وعده افطاری از مقداری آب یا نوشیدنی یخ استفاده کنید حتما باعث ایجاد مشکلات گوارشی فراوانی خواهید شد.

بهترین نوشیدنی برای وعده افطار کدامند؟

همان‌طور که گفته شد، آب یا نوشیدنی‌های کاملا یخ به‌هیچ‌وجه نمی‌توانند گزینه‌های مناسبی برای شروع افطار باشند. این درحالی است که شیر ولرم، آب نسبتا گرم، چای کم‌رنگ گرم یا حتی یک نوع سوپ گرم کاملا رقیق همگی می‌توانند یکی از بهترین گزینه‌های خوراکی برای شروع افطار باشند. به عبارت ساده‌تر، زمانی که شما یک نوشیدنی یا خوراکی رقیق گرم را برای شروع افطار در نظر می‌گیرید، سیستم گوارشی به‌آرامی برای دریافت مواد غذایی آماده می‌شود و می‌تواند بهترین عملکردش را داشته باشد.

مضرات نوشیدن آب سرد مضرات خوردن آب یخ در افطار مجله سلامت سلامت نیوز رفلاکس معده دستگاه گوارش بدن انسان در موقع افطار چه بخوریم چه عواملی باعث رفلاکس معده می شود بیماریهای دستگاه گوارش

عوارض زیاده‌روی در مصرف نوشیدنی ها

نکته دیگر این‌که بهتر است شروع افطار با تنها حدود یک لیوان نوشیدنی گرم یا یک پیاله سوپ رقیق گرم باشد و در ادامه خوراکی‌های افطار را با محصولاتی مانند خرما، نان و پنیر و سبزی، نان و پنیر به همراه یک نوع صیفی مانند گوجه یا خیار یا یک نوع غذای بسیار سبک مانند اُملت و یا کوکوهای ساده ادامه دهید. اگر جزو آن گروه از افرادی هستید که برای شروع افطار چندین لیوان آب یا چای یا شیر گرم یا سرد مصرف می‌کنند، بهتر است بدانید که با این کار علاوه بر پُر کردن حجم معده، باعث رقیق شدن اسیدهای گوارشی هم می‌شوید و درنهایت با مشکلات گوارشی متعددی بعد از افطار مواجه خواهید شد.

از طرف دیگر، زمانی که شما در وعده افطار بیش از اندازه نوشیدنی مصرف می‌کنید، دیگر تمایلی به مصرف خوراکی‌های دیگر نشان نمی‌دهید و همین مساله می‌تواند کاهش دریافت ریزمغذی‌ها و به‌خطرافتادن سلامت شما را به‌دنبال داشته باشد. به همین دلیل هم باید سعی کنید که با رعایت حد تعادل در مصرف خوراکی‌های مختلف، ریزمغذی‌ها و درشت‌مغذی‌های کافی را به بدن تان برسانید تا سلامت سیستم ایمنی و سلامت عمومی بدن تان در این ایام به خطر نیفتد.

منبع : مجله سلامت

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ