مقررات جدید مبادله اوراق وام مسکن در فرابورس

0

روند افزایش قیمت وام مسکن درفرابورس در ماه‌های اخیر به‌دنبال افزایش سقف وام بانک مسکن آغاز شد. به گفته مسئولان فرابورس درهفته‌های اخیر پس از آنکه بازارهای اصلی سهام دربورسو فرابورس با رکود مواجه شدند دلالان اوراق بهادار بازار اوراق تسهیلات مسکن را برای نوسان‌گیری انتخاب کرده‌اند. همین موضوع موجب شد مدیران بازارسرمایه برای حمایت از حقوق مصرف کندگان واقعی وام مسکن تدابیر تازه‌ای را اتخاذ کنند.

در تازه‌ترین تحول اداره ابزارهای نوین مالی فرابورس و معاونت سپرده ممتاز مرکز برنامه‌ریزی و ارزیابی عملکرد بانک مسکن، مهلت اعتبار اوراق گواهی حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن را به یک‌ماه قبل از سررسید نهایی کاهش داد. براساس این ضابطه جدید، اوراق تسهیلات مسکن یک‌ماه قبل از سر رسید در فرابورس متوقف می‌شود. دارندگان اوراق ظرف یک‌ماه آخر صرفا می‌توانند با مراجعه به شعب بانک مسکن و در چهارچوب مقررات نسبت به اخذ تسهیلات اقدام کنند.

در اطلاعیه فرابورس تأکید شد، مدت اعتبار این اوراق از تاریخ صدور، حداکثر ۲سال است و این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا ۲دوره ۶ماهه قابل تمدید است؛ اما طبق اطلاعات دریافتی، بانک مسکن هیچ‌گونه برنامه‌ای برای تمدید مهلت اوراق موجود ندارد. فرابورس در تذکری مهم به متقاضیان خرید اوراق حق تقدم استفاده از تسهیلات مسکن اعلام کرده است: از آنجاکه مدت اعتبار این اوراق محدود است، و از طرفی فرایند تشکیل پرونده در بانک مسکن و همچنین انجام مقدمات مربوط به نقل و انتقال مستغلات و انجام عملیات محضری در دفاتر ثبت اسناد، در مجموع ممکن است چندین‌ماه به‌طول انجامد، به‌طور اکید توصیه می‌شود متقاضیان با هماهنگی شعب بانک مسکن و صرفا در مراحل پایانی تشکیل پرونده در این بانک، نسبت به خرید این اوراق در بازار اقدام و حتی‌الامکان از نگهداری اوراق اجتناب کنند.

طبق توصیه فرابورس، درصورتی که به ماه‌های پایانی اعتبار اوراق خود نزدیک می‌شوید، حتما نسبت به فروش اوراق یا جابه جایی آن با اوراق با مهلت طولانی‌تر (در قالب فروش اوراق و خرید اوراق با مهلت طولانی‌تر) اقدام کنید. فرابورس ایران به دلالان اوراق و سفته‌بازان هشدار داده است: کاربری خاص این اوراق، طبق مقررات بانک مسکن، صرفا استفاده از تسهیلات خرید و احداث املاک مسکونی است، بنابراین به فعالان بازار توصیه می‌شود از خرید و فروش این اوراق به‌منظور کسب درآمد ناشی از نوسان قیمت آن جدا خودداری کنند.

در ادامه تأکید شده است: با توجه به نوسان شدید قیمت این اوراق در محدوده ۳۵ تا ۹۵هزار تومان، به متقاضیان توصیه می‌شود صرفا، زمانی که قصد استفاده از این اوراق را دارند، نسبت به خرید آن اقدام کنند و به هیچ عنوان اوراق را برای استفاده در زمان نامعلوم در آینده نگهداری نکنند، زیرا در این صورت در معرض ریسک ابطال و صفر شدن ارزش اوراق خود قرار خواهند گرفت. آنطور که فرابورس ایران اعلام کرده، تعدادی از اوراق گواهی حق‌تقدم استفاده از تسهیلات مسکن به‌دلیل سهل انگاری و بی‌دقتی برخی از دارندگان این اوراق، باطل شده است و ظرف ۳‌ و ۶ ‌ماه آینده نیز، به‌ترتیب ۲۰۰هزارو۳۴۰ هزار برگه از این اوراق درصورت بی‌توجهی دارندگان اوراق باطل خواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ