رانت اطلاعاتی در بورس / شفافیت بازار سهام زیر سوال رفت

0

وقتی یک بازار مالی اوضاع مناسبی نداشته باشد، حساسیت‌ها نیز بیشتر می‌شود و آرام‌آرام پای همه به میان خواهد آمد‌. حال یک نماینده مجلس نیز نسبت به وضعیت بورس هشدار می‌دهد و می‌گوید در بورس رانت اطلاعاتی حرف اول را می‌زند‌، اینکه نمایندگان مجلس هم نگران بورس هستند می‌تواند برای سهامداران خبر امیدوارکننده‌ای باشد اما بهتر آن است که در این‌گونه زمان‌ها اظهارنظرها به سمتی پیش نرود که خود به بحران بیشتر تبدیل شود چراکه فعالان بازار سرمایه به کوچک‌ترین تحولات درباره این بازار واکنش نشان می‌دهد‌.

براساس این گزارش، عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس با تاکید بر اینکه کسی منکر وجود رانت اطلاعاتی در بورس نیست، گفت: اطلاعاتی که در بورس مبادله می‌شود عموما به لایه‌های پایین درز پیدا نمی‌کند و این اطلاعات در اختیار گردانندگان اصلی قرار دارد‌.

علی محمداحمدی در گفت‌وگو با خانه ملت ضمن بیان اینکه بورس ایران یک بورس بین‌المللی نیست، گفت: بورس ایران داخلی بوده و متاثر از نوسانات بازار داخلی و تحولات منطقه‌ای است که به‌طور مستقیم روی شرایط اقتصادی ما اثر می‌گذارد‌.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس اضافه کرد: دلیل انعطاف‌ناپذیری بورس در مقابل شوک‌های درون‌زا و برون‌زا این است که معمولا مجاری عرضه بورس متنوع نیست و کانال‌های عملیات مالی در جاهای دیگر نیز مسدود است در این شرایط وقتی بازار ارز اجازه مانور نمی‌دهد، بازار مسکن در رکود است و بازارهای دیگر در رکود هستند، مردم روی بورس تمرکز می‌کنند‌. نماینده مردم دهلران در مجلس ادامه داد: بورس باید به تناسب تقاضا، عرضه را متنوع کند و شرکت‌ها و واحدهای مختلف در بورس فعال شوند، متاسفانه چون مجرای عرضه قوی نیست بورس تک ساحتی می‌شود‌. به گفته این کارشناس مسایل اقتصادی، این وضعیت باعث می‌شود تقاضا روی کلونی‌های خاص بورس متمرکز شود و در این شرایط بروز برخی مسایل عموما باعث افت شاخص می‌شود. وی اضافه کرد: حتی اگر بورس عرضه را کمی اضافه کند با توجه به اینکه تنوع در طرف عرضه وجود ندارد و از طرف دیگر تقاضا هم به دلیل مسدود بودن بازارهای دیگر بالاست، شاخص‌های ما به سرعت افت می‌کند‌.

احمدی همچنین درباره نحوه فعالیت فعالان خرده‌پا و عمده بورس و سود و زیان این دو طیف از فعالان گفت: یکی از اصلی‌ترین بحث‌ها در قانون بهبود فضای کسب و کار کاهش هزینه مبادله و اطلاعات بود‌. وی ادامه داد: در حال حاضر رانت اطلاعاتی در بورس هست و هیچ کس هم منکر آن نمی‌شود چون معمولا سبدگردانی و کارگردانی در بورس ما محدود است و سهامداران عمده ما هم بلوکی و شبه‌دولتی هستند‌. عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس یادآور شد: اگر مجموع افرادی که به صورت خصوصی یا به شکل شخصی در بورس سهام خریدند را با یکی از سهامداران این بلوک‌ها مقایسه کنید مشاهده خواهید کرد که اینها از نظر سهم و قدرمطلق قابل مقایسه نیستند‌.

نماینده مردم دهلران در مجلس همچنین گفت: اطلاعاتی هم که در بورس مبادله می‌شود عموما به لایه‌های پایین درز پیدا نمی‌کند و این اطلاعات در اختیار گردانندگان اصلی که به این سبدگردان‌ها وصل هستند و صاحبان بلوک‌های اصلی قرار دارد‌. وی تصریح کرد: بورس ما یک بورس شفاف و کارآمد نیست که براساس عکس‌العمل‌های عرضه و تقاضا عمل بکند، در این شرایط اگر شوک‌های وارده به بورس خیلی قوی باشد اقدامات صحنه‌گردان‌ها خیلی اثر‌گذار نیست ولی زمانی که شوک‌ها محدود باشد اینها اثرگذاری دارند‌.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که چرا بورس در جمع‌آوری نقدینگی موفق نیست، گفت: به دلیل اینکه تقارن اطلاعات وجود ندارد و اطلاعات به موقع دست همه نمی‌رسد از سوی دیگر متناسب با سلیقه مردم عرضه سهام نداریم‌. نماینده مردم دهلران در مجلس همچنین گفت: در جامعه ما فرهنگ سهامداری به دلیل کاهش شدید ارزش پول جا نیفتاده است و مردم دنبال مجراهایی می‌گردند که پول خود را کوتاه‌مدت بدهند سود قابل توجه بیاورند این درحالی است که در بسیاری از کشورهای دنیا دولت از طریق سیستم بانکی و هدایت نقدینگی، مردم را به سمت عملیات بورس که نوعی سپرده‌گذاری مولد است، سوق می‌دهد‌.

جهان اقتصاد

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ