همسر دوم شهید چمران در تهران + عکس

2

سرنوشت همسر لبنانی شهید چمران چه شد الان کجاست

غاده چمران، دومین همسر شهید چمران است که دکتر مصطفی بعد از جدایی از همسر اول، با او ازدواج کرد. کتاب «نیمه پنهان ماه» روایت همسر شهید مصطفی چمران از وی است که از زاویه دید همسر این شهید والا مقام تصویری از ایشان برای مخاطب ارائه نموده است.

همسر شهید چمران مصطفی چمران غاده چمران خانواده شهید چمران

هنر شهید مصطفی چمران باعث میشود که چمران با “غاده جابر” آشنا شود. داستان از آنجایی شروع میشود که غاده به درخواست سید محمد غروی به دیدار امام موسی صدر در مجلس اعلای شیعیان میرود. امام موسی از نوشته‌های زیبای غاده تعریف میکند و میپرسد: “شما کجا مشغول هستید؟ ” غاده میگوید: “در یک دبیرستان دخترانه درس میدهم. ” امام موسی صدر از غاده میخواهد که با آنان همکاری داشته باشد، اما وی قبول نمیکند. امام موسی صدر میگوید: “به تو پول بیشتری میدهیم و با ما کار کن”، اما غاده باز هم قبول نمیکند و با ناراحتی میرود. امام موسی صدر به دنبال غاده میرود و با تواضع عذرخواهی میکند و میپرسد: “چمران را میشناسی؟. ” غاده میگوید: “اسمش را شنیده ام. ”

غاده از جنگ ناراحت بود و دل دیدن کسانی که در خون و هیاهو و جنگ شریک باشند را نداشت. اما امام موسی صدر اصرار داشت که او چمران را ببیند.

امام موسی صدر به غاده میگوید: “چمران این طور نیست. ایشان دنبال شما می گشت. ما موسسه ای داریم برای نگهداری بچه‌های یتیم. فکر میکنم کار در آنجا با روحیه شما سازگار باشد. من میخواهم شما بیایی آنجا و با چمران آشنا شوی. ” بالاخره غاده قول می دهد که به دیدن چمران برود.

شش هفت ماه از این قرار می گذرد، اما غاده هنوز به موسسه نرفته بود. اسم چمران برای غاده همراه با جنگ بود و او دوست نداشت چمران را ببیند.

تا اینکه سید غروی هدیه ای به غاده می دهد. هدیه تقویمی است که دوازده نقاشی بر روی آن است. یکی از نقاشی‌ها زمین‌های کاملا سیاه داشت و وسط این سیاهی شمع کوچکی می سوخت که نورش در مقابل این ظلمت خیلی کوچک بود. زیر این نقاشی به عربی شاعران‌های نوشته بود: من ممکن است نتوانم این تاریکی را از بین ببرم، ولی با همین روشنایی کوچک فرق ظلمت و نور و حق و باطل را نشان میدهم و کسی که به دنبال نور است این نور هر چقدر کوچک باشد در قلب او بزرگ خواهد بود.

بالاخره یک روز غاده همراه با یکی از دوستانش به موسسه می رود. فردی را که لبخند بر لب داشت را به او معرفی می کنند و می گویند: چمران است. غاده جا میخورد. فکر می کرد آدمی که نامش با جنگ گره خورده است، آدم قسی است، اما لبخند و آرامش مصطفی او را غافل گیر میکند. غاده از دوستش میپرسد: “مطمئنی که این آقا چمران است؟! ”

مصطفی تقویمی می آورد. همان تقویمی که سید غروی به غاده داده بود. غاده میگوید: “من این را دیده ام. ” مصطفی میپرسد: “از کدام تابلو بیشتر خوشتان آمد؟. ” غاده می گوید: “شمع. شمع خیلی مرا متاثر کرد. این شمع. این نور. انگار در وجود من است. من فکر نمیکردم کسی بتواند معنای شمع و از خود گذشتگی را به این زیبایی بفهمد و نشان بدهد. این را کی کشیده؟ من خیلی دوست دارم ببینمش، آشنا شوم. ” مصطفی میگوید: “من! ”

غاده پس از این ماجرا و آشنایی با مصطفی در موسسه آغاز به کار میکند و در نهایت همراه و همسفر مصطفی میشود. او پس از شهادت چمران نیز در فعالیت‌های انقلابی حضور داشت و در ستاد جنگ‌های نامنظم فعالیت داشت.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 2 )
  1. علیرضا می گوید

    با سلام.میخواستم یک سوال بپرسم در مورد همسر شهید مصطفی چمران.ایشون متولد ۱۳۱۱ هستن. سال ۱۳۵۰ به درخواست امام موسی صدر به لبنان میان که اونموقع ۳۹ سالشون بوده. با غاده ازدواج میکنن که ۲۰ سال از ایشون کوچکتر بوده. غاده اون زمان ۲۶ سالش بوده. پس دکتر چمران باید ۴۶ سالشون باشه. اما بر اساس اون حساب و کتاب، دکتر باید ۳۹ سالشون باشه!!! این تناقص چطور رفع شدنی هست؟ یا فرض بر این بگیریم که ایشون همون ۴۶ سال رو داشتن. خب ۴۶+۱۳۱۱=۱۳۵۷ که سی ام بهمن ۵۷ ایشون راهی ایران میشن و ۱۳۶۰ به شهادت میرسن. میشه یه توضیحی بدین ک ایشون کدوم سال با دکتر ازدواج میکنن و چند سال با هم بودن؟
    بی زحمت جواب رو به ایمیلم بفرستین. ممنون.

  2. مارال می گوید

    ایشون ایران تشریف دارن؟