نگاهی برنامه های “خاور” در سال ۹۳

0
براساس آخرین اطلاعات مندرج در سایت کدال، شرکت ایران خودرو دیزل برای سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ماه سال جاری با زیان برآوردی ۳۱۸ همراه خواهد بود که نسبت به دوره مشابه سال گذشته با کاهش ۹ درصدی همراه می باشد.

در همین راستا، در خصوص عملکر شرکت ایران خودرو دیزل طی سال ۹۳ به گفتگو با یونسیان، مدیر عامل “خاور” پرداختیم که شرح آن در ادامه آمده است:

بورس نیوز؛ با توجه به چشم انداز مثبت پیش روی خودروسازان و افزایش تولید آنها وضعیت شرکت ایران خودرو دیزل را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

با توجه به دیدگاه دولت تدبیر و امید در بهبود روابط بین المللی و چشم‌انداز مثبت بوجود آمده در مذاکرات هسته‌ای، امیدواری به بهبود روابط تجاری با کشورهای جهان افزایش یافته و اقدامات مثبت در تعامل با شرکت های خارجی آغاز گردیده است. افزایش تولید ۳ ماهه ابتدای سال ۹۳ نسبت به سال ۹۲ نیز نشان دهنده سالی خوب برای صنعت خودرو خواهد بود که در این راستا شرکت ایران خودرو دیزل با برقراری ارتباط مجدد با شرکای اروپایی و آسیایی یعنی شرکت بنز و هیوندایی و همچنین گسترش همکاری با شرکای معتبر چینی قصد دارد ضمن افزایش تولید، تنوع محصولات و کسب رضایتمندی مشتریان خود، نیاز صنعت حمل و نقل کشور را در توسعه و نوسازی ناوگان حمل و ‌نقل مرتفع نماید.

بورس نیوز؛ رفع تحریم‌ها و پیشروی مثبت مذاکرات هسته‌ای چه تاثیری بر عملکرد “خاور” از نظر تامین مواد اولیه و همچنین صادرات خواهد گذاشت؟

در زمان تحریم، شرکت های تولیدی مخصوصاً خودروسازان مجبور هستند برای تامین قطعات ضروری خود از واسطه های موجود در بازار جهت سفارشگذاری مواد و قطعات استفاده نمایند که این موضوع علاوه بر افزایش هزینه، مشکلات نقل و ‌انتقال کالاها، تاخیر در تحویل و کاهش تولید را به همراه داشته است که با رفع تحریم ها و حذف واسطه ها از مراحل خرید و تعامل مستقیم با شرکت های خارجی، تامین قطعات مناسب از نظر قیمت، کیفیت و زمان تحویل میسر خواهد شد.

شرکت ایران خودرو دیزل همواره به صادرات محصولات به عنوان یک استراتژی کلیدی توجه داشته و حتی در سال های تحریم نیز موفق به صادرات تعدادی از تولیدات خود گردیده است بطوریکه یکی از اهداف توسعه همکاری با شرکای تجاری خود را مخصوصاً پس از رفع تحریم ها، تولید محصولاتی قرار داده است که قابلیت صادرات داشته باشند.

بورس نیوز؛ شرکت ایران خودرو دیزل در سال جاری جهت بهبود سودآوری و افزایش میزان تولید و فروش خود، برنامه توسعه‌ای در نظر دارد؟ همچنین افزایش سرمایه‌ای طی سال جاری در راستای برنامه‌های شرکت صورت خواهد گرفت؟

شرکت ایران خودرو دیزل در سال جاری جهت بهبود سودآوری و افزایش میزان تولید و فروش خود برنامه‌های زیر را در سال ۹۳ در دستور کار خود قرار خواهد داد:

  • در زمینه افزایش تولید و توسعه سبد محصولات توافقاتی با شرکت هیوندای کره برای تولید و عرضه محصولات کامیونت و مینی بوس جدید صورت گرفته است. مذاکره مناسبی با شرکتهای بنز و ZF آلمان برای همکاری مجدد صورت گرفته و نتایج مثبتی به همراه داشته است.
  • اقدامات لازم برای عرضه چهار محصول جدید شامل ون، کشنده فوتون، کامیونت و مینی بوس در سال جاری انجام گردیده است.
  • از دیگر برنامه های توسعه، می توان به حضور در طرح های نوسازی و توسعه ناوگان حمل و ‌نقل کشور نظیر عقد قرارداد مینی بوس با سازمان راهداری، توافقنامه با سازمان شهرداری های کشور جهت تامین محصولات مورد نیاز آنها اشاره نمود.
  • در شرکت های تابعه نیز طرح های توسعه و افزایش تولید برنامه ریزی گردیده است تا ضمن سودآوری این شرکت ها، نیازهای شرکت ایران خودرو دیزل نیز به موقع تامین گردد.

در زمینه اصلاح ساختار مالی شرکت، افزایش سرمایه از طریق تجدید ارزیابی دارایی ها به میزان ۲۱۲ درصد صورت گرفته و افزایش سرمایه مجدد به میزان ۳۲ درصد در دستور کار قرار دارد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ