فواید نوشیدن یک لیوان آب گرم

0

اهمیت نوشیدن آب گرم از لحاظ ایجاد تناسب اندام و جلوگیری از پیری زودرس در صدر قرار می‌گیرد، به همان اندازه که نوشیدن آب در طول روز تاکیید می‌شود هر فردی بایستی هر روز آب گرم نیز بنوشد.

نوشیدن آب گرم در ناشتا مجله سلامت فواید خوردن آب گرم در صبح ناشتا فواید آب نوشیدن ناشتا فواید آب گرم فواید آب سلامت نیوز خوردن آب گرم ناشتا برای لاغری حفظ سلامت بدن

ولی چرا باید روزانه آب گرم بنوشیم؟

چنانچه در این بخش می‌خوانید فواید نوشیدن آب بیشمار است. تعداد کمی از مردم از فواید نوشیدن آب گرم آگاه هستند. نوشیدن آب گرم روزانه روی سلامتی کل بدن تاثیر می‌گذارد و برای بالا بردن گردش خون نوشیدن آب گرم بسیار مفید است.

یا آب گرم در واقع یک درمان است؟

افراد زیادی وجود دارند که هر روز صبح به نوشیدن آب گرم عادت دارند. اما آیا آن‌ها می‌دانند فواید آب گرم چیست؟ در واقع نوشیدن آب گرم یکی از درمان‌های موثر در نظر گرفته می‌شود که توسط پزشک سنتی ژاپنی معرفی شده است.

تقریبا همه به یک فنجان قهوه یا چای نیاز دارند و به محض این که صبح از رختخواب بیرون می‌آیند آن را می نوشند. در عوض، جایگزین کردن کافئین با یک لیوان آب گرم نه تنها شروع خوبی است بلکه به عملکرد اندام‌های بدن کمک می‌کند.

نباید‌های نوشیدن آب گرم

محدودیت‌های نوشیدن آب گرم چیست و چقدر آب داغ در یک روز باید بنوشید؟

این یک سوال مشترک است که توسط افراد مختلف پرسیده می‌شود. بدون شک نوشیدن آب گرم به شما این فرصت را می‌دهد که به بدن کمک کنید تا به روش‌های زیادی سالم بمانید، اما هنوز محدودیت‌هایی برای تعداد لیوان‌های آب و یا مقدار آب وجود دارد که باید بنوشید. در نتیجه موارد زیر را هنگام شروع آب درمانی به یاد داشته باشید.

– از نوشیدن بیش از حد آب داغ خودداری کنید، چون ممکن است به بافت‌های مری آسیب برساند.

– آب داغ بیش از حد می‌تواند به حس چشایی صدمه بزند.

– مواظب دمای آبی که می‌خواهید بنوشید باشید باید به اندازه کافی گرم باشد که گردن و دهان بتواند تحمل کند.

– اگر در مناطق گرم آب و هوایی کار می‌کنید باید از مصرف آب گرم اجتناب کنید.

– در حالی که ورزش می‌کنید از نوشیدن آب گرم اجتناب کنید.

– نوشیدن آب گرم تشنگی را کاهش می‌دهد به همین دلیل برای افرادی که خشکی دارند توصیه نمی‌شود، زیرا ممکن است باعث احتمال کاهش سطح آب در بدن شود.

– برای افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند ۳ تا ۵ لیوان آب گرم در طول روز بسیار مفید است.

– طبق گفته مقامات بهداشتی، یک فرد می‌تواند حدود ۲ لیتر آب گرم روزانه بنوشد.

فایده خوردن آب گرم

خواص آب گرم از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند:

این اولین فایده نوشیدن آب گرم برای پوست است. قطعا هیچ کس دوست ندارد چین و چروک و پوست ماتی داشته باشد که اولین زمینه پیری در زندگی است این به خاطر وجود مواد سمی در بدن است که به پوست آسیب می‌رساند آب گرم سموم را از بدن خارج می‌کند و پوست را به خوبی تمیز می‌کند همچنین الاستیسیته پوست را افزایش و سلول‌های پوست ترمیم می‌کند.

خواص آب گرم برای گرفتگی قاعدگی:

بسیاری از زنان کیسه آب گرم را در طول قاعدگی استفاده می‌کنند تا از شر درد ناشی از قاعدگی خلاص شوند. اما آیا می‌دانید که نوشیدن آب گرم نیز می‌تواند موثر باشد؟ نوشیدن آب گرم به تسکین ماهیچه‌های شکم کمک می‌کند و با کاهش تدریجی آن به رهایی از درد قاعدگی کمک می‌کند. هم چنین یک روش درمانی موثر برای هر نوع گرفتگی عضلات است، زیرا جریان مویرگ‌ها را کنترل می‌کند و ماهیچه‌ها را آسوده می‌کند.

خواص آب گرم برای سوزاندن چربی و کاهش وزن:

نوشیدن آب گرم به کم شدن چربی‌ها کمک می‌کند. عادت کنید هر روز صبح آب گرم بنوشید، چون به کاهش وزن کمک می‌کند پس اگر روش‌های مختلف کاهش وزن را امتحان کرده اید آب گرم به لیست اضافه کنید. بهترین زمان نوشیدن آب گرم صبح هنگام بیدار شدن از خواب است. نوشیدن آب گرم صبح‌ها با شکم خالی فعالیت متابولیکی را در بدن افزایش می‌دهد که به سوزاندن کالری‌های زیاد در طول روز کمک می‌کند. وقتی با ترکیبات دیگر مثل لیمو، عسل، دارچین و … ترکیب می‌شوند، نتایج فوق العاده‌ای به همراه دارد به خصوص در مورد چربی شکم.

کمک به هضم با خواص آب گرم:

آیا تا به حال مشکل گوارشی را تجربه کرده اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است از این نسخه برای درمان خود استفاده کنید. بین غذا آب گرم بنوشید که به بدنتان کمک کند غذا‌ها را به بهترین شکل خرد کند.
نوشیدن آب گرم در طول روز برای سیستم گوارشی بسیار مفید است. آب گرم سیستم گوارشی را تمیز و به فعال کردن آن کمک می‌کند. وقتی آب گرم از روده، معده و دیگر اندام‌های گوارشی عبور می‌کند و آن‌ها را مرطوب نگه می‌دارد به دفع ضایعات بدن کمک می‌کند. به عنوان روان کننده عمل و مواد غذایی که سیستم گوارشی ممکن است هضم کند را حل می‌کند.
آب گرم همچنین برای سیستم عصبی مرکزی مفید است. اگر سیستم عصبی شما سالم است، آسان است واکنش‌های کنترل شده داشته باشید. هم چنین درد و یا بدن درد را کاهش می‌دهد. همچنین توصیه می‌شود افرادی که از ورم مفاصل رنج می‌برند آب گرم بنوشند، چون سیستم عصبی آن‌ها را آرام می‌کند.
افرادی که مبتلا به یبوست هستند باید قبل از خوابیدن به نوشیدن آب گرم عادت کنند. وقتی آب گرم را می‌نوشند، به انقباض روده‌ها و دفع سمومی که در آنجا گیر افتاده کمک می‌کند. اگر روزانه به نوشیدن آب گرم عادت ندارید، نوشیدن آن در طول یبوست بهترین روش بدون دارو است.

خواص آب گرم مناسب برای گردش خون:

همانند داشتن یک حمام آب گرم نوشیدن کمی آب گرم برای گردش خون مناسب است. وقتی خون به درستی در بدن جریان می‌یابد، در مدیریت میزان فشار خون کمک می‌کند که در نهایت شانس هر نوع اختلالات قلبی عروقی را کاهش می‌دهد. برای افزودن به مزایا، نوشیدن آب گرم شب قبل از خوابیدن به استراحت ذهن کمک می‌کند و خواب خوبی می‌دهد.

نوشیدن آب گرم به بازیابی علایم انقباض بدن کمک می‌کند:

انقباض مری مسئله شکم است که مری در انتقال غذا به شکم با آن رو به رو است. افرادی که مبتلا هستند نمی‌توانند غذا را فرو ببرند و گاهی در مری گیر می‌افتند. نوشیدن آب گرم در طول روز می‌تواند کمک کند به راحتی غذا بخورید.

خواص آب گرم برای سم زدای طبیعی:

آب گرم به عنوان دفع مسمومیت طبیعی برای بدن عمل می‌کند. به بدن در سم زدایی کمک و باعث افزایش دمای بدن می‌شود که منجر به افزایش تعریق می‌شود. وقتی عرق می‌کنید بدن سموم ناخواسته را از طریق منافذ بدن از بین می‌برد. هم چنین منافذ را تمیز و پوست تمیزی می‌دهد.

خواص آب گرم برای رهایی از انسداد بینی:

آب داغ برای افرادی که دچار گرفتگی بینی هستند مفید است. آب گرم برای آلرژی‌های بینی، سرفه، و سرما خوردگی که منجر به سینوس می‌شود خوب است. نوشیدن آب داغ به حرکت سریع خلط گردن کمک می‌کند. این کار به راحتی می‌تواند از طریق بینی یا با سرفه که باعث آسودگی سریع بینی می‌شود، کمک کند. این یک روش موثر برای کاهش اثرات سینوس است. علاوه بر نوشیدن آب گرم، بخار برای سینوس‌ها نیز مفید است.

خواص آب گرم در کاهش استرس:

ممکن است شما را شگفت زده کند، اما فواید آب ولرم هم چنین شامل کاهش سطح استرس تا حد زیادی است. آب گرم به مبارزه با اضطراب و مدیریت سطوح استرس کمک می‌کند. مصرف آب گرم یا داغ به تنهایی و یا زمانی که با قهوه یا چای ترکیب می‌شود به بهبود استرس کمک می‌کند.

خواب راحت و آرام با استفاده از خواص آب گرم:
آخرین فایده نوشیدن آب گرم، کمک به خوابیدن است، تعدادی از مردم قبل از خوابیدن آب گرم می‌نوشند تا راحت‌تر بخوابند.

چند نکته مهم که باید هنگام نوشیدن آب گرم یا ولرم دقت کنید

در هنگام نوشیدن آب، به جای ایستادن و نوشیدن آب بنشینید و آب بخورید، چون تعادل مایعات بدن را بر هم می‌زند و به مفاصل و استخوان‌ها آسیب می‌رساند.

آب را یک بار در یک واحد قورت ندهید، جرعه‌های کوچک بنوشید آن را قورت بدهید نفس بکشید و به سمت دیگری بروید این کار به کاهش وزن کمک می‌کند.

نوشیدن آب سرد یا خنک به طور حتم توصیه نمی‌شود، چون به گوارش آسیب می‌زند و مانع گردش خون به اعضای بدن می‌شود آب گرم و یا آب هم دمای اتاق بنوشید.

یک لیوان آب بنوشید فقط زمانی که بدن علامت تشنگی را نشان می‌دهد.

وقتی بیدار می‌شوید اولین کاری که باید انجام دهید این است که یک لیوان آب بنوشید تا سموم از بدن خارج شوند.

برای سلامت بهترآبی بنوشید که در ظروف مسی و یا نقره نگه داری می‌شود.‌

می‌توانید برخی مواد را به آب مثل لیمو، دانه رازیانه، نعناع، گلبرگ‌های گل رز و … برای فایده بیشتر اضافه کنید.
دقت کنید که بیش از حد آب ننوشید.

نوشیدن آب گرم با وعده‌های غذایی به سیستم‌های گوارشی کمک می‌کند تا به طور موثر کار کنند و خطر انحطاط غذا در معده را کاهش دهند.

منبع : خبرگزاری صدا و سیما

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ