پر سود ترین بازار مسکن دنیا کجاست؟

0
بررسی ها نشان می دهد میزان رشد قیمت مسکن در تهران کمتر از دبی بوده است.
به گزارش خبرآنلاین، براساس شاخص های بانک مرکزی میزان اجاره بها در تهران ۲۱ درصد رشد داشته است. اما در همین دوره زمانی قیمت خرید و فروش ۲۰ درصد کاهش داشته است. با این حال در بهار سال جاری قیمت مسکن با رشد اندکی مواجه شد ولی بررسی ها نشان می دهد با این وجود میزان رشد قیمت ها در تهران کمتر از دبی بوده است. این برای اولین بار طی نه سال گذشته است که قیمت مسکن در ایران کمتر از کشورهای منطقه می شود.
سود سرمایه گذاری در بازار مسکن دوبی طی یک سال اخیر بیش از سی درصد بوده است اما این سرمایه گذاری با خطراتی نیز مواجه است.
بازار مسکن دبی اگرچه روزهای خوبی را سپری می کند اما ممکن است آینده بازار مسکن در این امیرنشین چندان درخشان نباشد. قیمت مسکن در دوبی در سه ماهه نخست سال جاری میلادی رشدی ۱۰ درصدی را نسبت به سه ماهه پیش از آن تجربه کرده و میزان رشد سالیانه بازار مسکن دوبی در این دوره نیز ۳۲ درصد بوده است.
در واقع بازار مسکن دبی را می توان اکنون پرسودترین بازار مسکن جهان نامید اما مشکل اینجاست که سرمایه گذاری در این بازار با خطراتی نیز مواجه است. کمی قبل مدیر شرکت ساختمانی عربتک (Arabtec) که عملیات ساخت برج خلیفه در دبی را بر عهده داشته استعفا داد، اقدامی که باعث نوسان در بازار سهام دبی و کاهش ۸ درصدی شاخص این بازار شد.
صندوق بین المللی پول (IMF) نیز هشدار داده توازن در بخش املاک دبی وجود ندارد و ممکن است که این بخش به زودی با بحران مواجه شود. این نهاد از وضعیت بازار مسکن دیی به عنوان شرایطی “ناپایدار” یاد کرده است. خبرگزاری بلومبرگ نیز اخیرا هشدار داده که طبق برآوردهای بانک مرکزی امارات متحده عربی، بازار مسکن در دبی احتمالا از توازن خارج شده است.
در همین حال کارشناسان بانک اچ اس بی سی (HSBC) اعتقاد دارند که روند رو به رشد بازار مسکن در دبی حداقل برای دو سال آینده ادامه خواهد یافت و دبی شهرتش به عنوان محلی امن برای سرمایه گذاری را حفظ خواهد کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ