گردش چرخ های سودآوری “پاسا” با رشد ۱۵۶ درصدی فروش صادراتی سرعت گرفت

0
جلسه مجمع عادی سالیانه شرکت ایران یاسا تایر و رابر در ساعت ۱۵:۰۰ مورخ ۱۳۹۳.۰۳.۳۱ در محل سالن آکادمی فوتبال هتل المپیک با حضور بیش از ۸۵ درصد سهامداران برگزار شد.

ترکیب هیات رئیسه مجمع با حضور آقایشیرزادی به عنوان رئیس مجمع و نظارت آقایان دکتر باقری و دکتر تقی زاده و به دبیری آقای بهرامی نوید کامل شد.

همچنین نماینده سازمان بورس و نماینده موسسه حسابرسی کاربرد ارقام نیز در جلسه حضور داشتند.

مجمع پس از استماع گزارش هیات مدیره توسط آقای بهرامی نوید (مدیرعامل شرکت) و بازرس قانونی تصمیمات ذیل را اتخاذ نمود.

۱- تصویب صورتهای مالی منتهی به سال مالی ۱۳۹۲.۱۲.۲۹

۲- تقسیم ۳۰۰۰ ریال به عنوان سود نقدی به ازای هر سهم

۳- انتخاب موسسه حسابرسی ممیز به عنوان حسابرس و بازرس اصلی و موسسه حسابرسی آیین محاسبات امین به عنوان بازرس علی البدل

۴- انتخاب روزنامه اطلاعات و دنیای اقتصاد به عنوان روزنامه کثیر الانتشار

حاشیه مجمع

به گزارش خبرنگار اعزامی بورس نیوز مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت ایران یاسا تایر و رابر همچون سال های گذشته با نظم و مقررات خاصی در هتل آکادمی فوتبال برگزار شد و تکریم سهامداران نقطه بارز در پذیرایی از آنها بود که بیانگر دیدگاه مثبت مدیران شرکت در مدیریت و استفاده از سرمایه های خرد در جامعه است.

مدیر عامل شرکت ایران یاساتایر و رابر با اشاره به فعالیت مثبت و با تداوم شرکت در سال های آتی اظهار داشت: در بخش فروش شاهد رشد مناسبی در داخل و نیز در بخش صادرات بودیم بطوریکه شرکت با رشد ۱۵۶ درصدی فروش صادراتی در گزارش مالی سال ۹۲ نسبت به سال پیش از آن همراه شده است.

بهرامی نوید ادامه داد: ارزش ریالی فروش کل شرکت نیز ازمبلغ ۱.۲۷۹ میلیارد ریال در سال گذشته به ۱۹۴۰ میلیارد ریال در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۹۲ رسیده است که نشان دهنده رشد ۵۲ درصدی فروش شرکت می باشد.

این مقام مسئول در جمع سهامداران گفت: مهمترین شاخصه ای که سال مالی مورد گزارش را از سنوات گذشته متمایز می کند این است که شرکت در پایان سال مالی ۹۲ با چندین سال تلاش منسجم توانست مقدمات لازم برای تحقق تولید انبوه در مقیاس صنعتی و متناسب با سیاست بازار را فراهم سازد.

وی در ادامه سخنان خود تأکید کرد: این مسئله از طریق دو برابر شدن ظرفیت اسمی و رسیدن به ظرفیت ۲۵۰۰ تن در سال فراهم خواهد شد.

وی به رشد ۶۲ درصدی سودآوری سال مالی ۹۲ نسبت به سال مالی قبل از آن اشاره کرد و گفت: در سال مالی منتهی به اسفند ماه سال ۹۲ شرکت ایران یاسا تایر و رابر توانست به رشد قیمت سهام و رسیدن ارزش بازاری شرکت به ۱۶۳۰ میلیارد ریال نیز دست یابد.

بهرامی نوید در خصوص رشد حاصل از فروش اسناد دریافتی گفت: شرکت رشد ۱۰۲ درصدی اسناد دریافتی تجاری حاصل از فروش را در سال مالی مورد گزارش داشته که این اسناد تا پایان مهر ماه ۹۳ وصول می شود.

مدیر عامل شرکت ایران یاسا تایر و رابر در خصوص افزایش سرمایه شرکت به سهامداران گفت: در راستای اجرای برنامه افزایش سرمایه ۳۰۰ درصدی آماده سازی گزارش توجیهی در دستورکار بوده و این افزایش سرمایه به جهت سرمایه گذاری در بخش تولید محصولات جدید، تکمیل طرح های در دست اجرا و خرید ماشین آلات و دستگاه های ساخت تایر می باشد.

وی در خاتمه سخنان خود خواستار حمایت سهامداران عمده از شرکت شد و افزود: با حمایت سهامداران و کارکنان شرکت رشد پایدار و تولید محصولات جدید و سودآوری مناسب تری را برای سهامداران خلق خواهیم کرد.

در خاتمه گفتنی است سهامداران با تقدیر از عملکرد مدیریت شرکت نسبت به کاهش بند حسابرس در مقابسه با سال های گذشته، ابراز امیدواری کردند با ادامه این روند، طی سال های آتی این شرکت به سمت رونق اقتصادی بیشتر حرکت خواهد کرد.

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

گزیده اطلاعات:

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

پیام هیات مدیره

خداوند بزرگ را شاکر گذاریم که خانواده بزرگ ایران یاسا را در سال ۱۳۹۲ نیز همانند سنوات قبل مورد لطف و عنایات خاص حضرتش قرار داد و فرصت آن را فراهم فرمود تا هیأت مدیره شرکت بار دیگر کارنامه مثبتی از عملکرد یکساله خود را تقدیم سهامداران محترم نماید.

به لطف خداوند در سایه تلاش جهاد گونه احاد کارکنان در این دوره مالی نیز به رغم مواجهه شرکت با مشکلات تنگناها و نارسایی های بسیار زیاد از جمله افزایش نرخ برابری ارز با ریال بوز مشکلات در ترخصیص ارز مبادلاتی افزایش موانع و نارسایی های ناشی از تحریم های بین المللی برای ئاردات مواد اولیه و صادرات محصولات تولیدی افزایش قیمت مواد اولیه و در نتیجه افزایش قیمت تمام شده کمبود شدید نقدینگی وپابرجا بودن مونع ساختاری برای دریافت تسهیلات بانکی شرکت بار دیگر رشد شتابانی را ذر عرصه های مختلف تجربه نمود و همکاران ما را در مال صداقت نهایت تلاش های خود را برای تولید اقتصادی محصولات با کیفیت افزایش سهم بازار داخلی و توسعه حضور در بازارهای بین المللی محبوبیت نام تجاری و ارتقای برند شرکت و ثروت آفرینی بیشتر برای ایران یاسا و سهامداران محترم شرکت به کار گرفتند.

بهبود عملکرد شرکت نسبت به سال قبل و پیشی گرفتن عملکرد از بودجه در تمامی ابعاد و شاخص ها از جمله: رشد ۶۲ درصدی سود اوری نسبت به سال قبل افزایش ۲۱.۵ در صدی EPSبا تجربه ۴ مرحله تعدیل مثبت افزایش ۱۸درصدی وزن فروش افزایش ۱۲.۴ درصدی وزن تولید افزایش ۵۲درصدی ارزش ریالی فروش کل از جمله رشد ۳۸ درصدی فروش داخلی و افزایش ۱۵۶درصدی فروش صادراتی رشد قیمت سهام و رسیدن ارزش بازاری شرکت به ۱۶۳۰ میلیارد ریال افزایش ۲۱ درصد ذخائر مواد اولیه برای تولید فروردین و اردیبهشت کاهش ۷۴ درصد موجودی کالای ساخته شده در انبارها افزایش ۱۰۲ در صدی اسناد دریافتنی تجاری حاصل از فروش که تا پایان مهر ماه ۹۳ وصول خواهد شد افزایش ۱۵ درصدی ماشین آلات و تجهیزات به منظور بازسازی و توسعه ای و جایگزینی کاهش ۲۶ درصدی سایر حساب ها و اسناد پرداختنی به جهت تسویه مطالبات سنوات قبل سهامداران و کاهش بدهی های دولتی افزایش ۱۸.۵درصدی ذخیره مالیات بابت قسمتی از مالیات عملکرد ۹۲ (قابل ذکر است که تسویه عمده مالیات عملکرد سنوات قبل انجام پذیرفته است) افزایش ۴۶.۵ درصدی تسهیلات دریافتی جهت تسویه تسهیلات و هزینه های مالی سال قبل و افزایش ۳۵۰ میلیارد ریال وام اعتباری (بدهی و دیون معوق تسویه شده اند)افزایش ۶ درصدی متوسط پرسنل و کسب افتخارات و نشان های متعدی همچون صادر کننده نمونه ملی (برای اولین بار در تاریخ شرکت) تندیس طلایی واحد نمونه استاندارد و کیفیت استان تهران بهرورترین شرکت در صنعت لاستیک گواهینامه انطباق معیار مصرف انرژی در صنعت تولید تایر و تیوپ از سازمان استاندارد قرارگرفتن شرکت در میان ۱۰۰شرکت دارنده کارت بازرگانی طلایی در کشور نشان طلایی شرکت برتر در صنعت لاستیک پلاستیک و پلیمر (TOPEX) قرار گرفتن در جمع ۳۰۰ شرکت برتر کشور بخشی از موفقیت های شرکت در سال مالی مورد گزارش است.

اما مهم ترین مشخصه ای که در سال ۱۳۹۲را از سنوات گذشته متمایز می نماید؛ این است که شرکت ایران یاسا در یایان سال ۱۳۹۲ و متعاقب بیش از ۳.۵ سال تلاش مستمر و منسجم سر انجام توانست تمام مقدمات ابزارها و شرایط لازم را برای تحقق هدف بزرگ تولید انبوه مقیاس صنعتی و متناسب با سیاست بازار از طریق دو برابر شدن ظرفیت اسمی و رسیدن به ظرفیت ۲۵۰۰۰ تن در سال را فراهم می نماید. مزید آگاهی سهامداران محترم لازم به ذکر است؛ متعاقب تغیر مدیریت شرکت در آبان ماه ۱۳۸۹ مطالعاتی با هدف شناخت و تحلیل وضعیت موجود در شرکت انجام شد. نتایج این مطالعات از افت چشم گیر پویایی نزول قابل توجه کارایی کاهش قابل ملاحضه عملکرد سازمانی تضعیف خلاقیت نوآوری کم توجهی به آینده نگری و عدم عکس العمل مناسب نسبت به تهدیدها و فشارهای محیطی و در نتیجه کاهش توان رقابتی شرکت توجه مطلق به سودآوری کوتاه مدت و ….. حکایت داشت. شرایط یادشده که موجب قرار گرفتن شرکت در وضعیتی ناپایدار شده بود مدیران جدید را به لین نتیجه رساند که ایران یاسا پس از حدود نیم قرن فعالیت افتخار آمیز و یکه تازی در بازار وارد دوران افول چرخه عمر سازمانی خود شده است.

به همین دلیل مدیران شرکت به منظور برون رفت از شرایط نامطلوب مذکور از اواخر سال ۱۳۸۹ راهبردها و برنامه های مختلفی را تدوین نمودند که خانواده بزرگ ایران یاسا در بیش از ۳.۵ سال گذشته با عزمی جدی و تلاشی ستودنی خود و از طریق اجرای طرح ها و پروژه ها متعدد نو آورانه اقدامات مهمی در جهت به سازی، نوسازی، توسعه و ارتقای تکنولوژیک ماشین آلات و خطوط تولید، رفع گلوگاه ها و ارتقای بهره وری به انجام رساندند و نتیجتاً ضمن افزایش بیش از ۲۰۰ در صدی ظرفیت اسمی کارخانه و فراهم آوردن زیر ساخت ها و پیش نیازهای لازم برای ایجاد امکان تولید با مقیاس اقتصادی در سال ۱۳۹۳، ایران یاسا توانست در کوتاه ترین زمان ممکن، دوران افول عمر سازمانی خود را پشت سر گذاشته و شرایط و مقدمات مورد نیاز برای بازگشت به دوران رشد و بالندگی خویش را فراهم آورد.

از همین روی هیأت مدیره این اطمینان را به سهامداران محترم می دهد که در سال مالی بعد نیز مطابق برنامه های تدوین شده ناظر بر تولید و فروش بیشتر، ارتقای کیفیت و معرفی محصولات جدید به بازار، استقرار سامانه های مبتنی بر فناوری اطلاعات، شاهد تداوم شتابنده رشد شرکت جلب رضایت بیش از پیش مشتریان و در نتیجه، بالندگی و سودآوری بیشتر شرکت و افزایش ثروت سهامداران محترم خواهیم بود.

در این گزارش که بیانگر اهم فعالیتهای تولیدی، مالی، توسعه ای و سایر عملیات شرکت ایران یاسا در سال مالی منتهی به ۲۹ اسفند ۱۳۹۲ بوده و بر اساس قوانین ناظر بر فعالیتهای شرکت و دستورالعمل های سازمان بورس و اوراق بهادار تنظیم شده است؛ سعی بر آن بوده تا مطابق سنوات قبل، تصویری شفاف از عملیات مختلف شرکت و اقدامات مدیریت طی سال مالی ۱۳۹۲ ارایه گردد تا بدین طریق، سهامداران، مشتریان و سایر ذینفعان محترم شرکت ایران یاسا تایر و رابر، نسبت به عملکرد شرکت در سال مالی مورد گزارش آگاهی و اشراف یافته و موجبات خوشنودی بیشاز پیشایشان فراهم گردد.

هیأت مدیره با این اعتقاد که تمامی افتخارات و موفقیتهای کسب شده، در سایه حمایت های بیدریغ و با پشتوانه مادی و معنوی سهامداران محترم حاصل شده است؛ تعامل مطلوب و بهره برداری هرچه بیشتر از نظرات و انتقادات سازنده شما سهامداران محترم را کما فی السابق چراغ راه آینده خود دانسته و از همین روی بر خود فرضمیداند در هر زمان با افتخار، پذیرا و پاسخگوی سهامداران محترم شرکت باشد.

روند سود قبل از کسر مالیات (میلیون ریال )

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

* روند سود دهی شرکت با توجه به مشکلات فراوان نشان دهنده تصمیمات به موقع هیئت مدیره بابت خرید مواد اولیه در زمان مناسب و فروش به موقع کالا می باشد .

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

اهم دستاوردها، جوایز و تقدیرنامه های شرکت ایران یاسا از سال ۱۳۸۹ لغایت ۱۳۹۲

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

سرمایه و ترکیب سهامداران

مراحل افزایش سرمایه شرکت از بدو تاسیس تاکنون به این شرح می باشد

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

ترکیب سهامداران درتاریخ ۱۳۹۳.۳.۹۳ به شرح زیر می باشد:

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

فعالیت های شرکت در سال ۱۳۹۲

با عنایت به افزایش حجم مقدار فروش محصولات تولیدی ، افزایش به ترتیب ۵۲ و ۲۳ درصدی درآمدحاصل از فروش و سود هر سهم شرکت در سالجاری نسبت به سال قبل بیانگر شناخت مناسب از تقاضای مصرف کنندگان و توزیع بموقع سبد کالاهای قابل ارائه به بازار مصرف با نرخهای مناسب، خرید به موقع مواد اولیه با قیمتهای پائین و کنترل هزینه های مستقیم تولید (دستمزد و سربار) می باشد.

مقایسه صورت سود (زیان) سال ۱۳۹۲ با سال قبل

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

فروش کل شرکت براساس نوع محصول و مقدار

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

فروش کل شرکت براساس نوع محصول و مبلغ

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

فروش داخلی تولیدات شرکت براساس نوع محصول و مقدار

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

فروش داخلی تولیدات شرکت براساس نوع محصول و مبلغ

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

فروش صادراتی تولیدات شرکت براساس نوع محصول و مقدار

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)
مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

قیمت تمام شده هر واحد تولید شده از کالا

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

مقدار کل تولید و بهای تمام شده تولید وفروش صادراتی شرکت در سال ۱۳

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

برنامه های مصوب صادراتی

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

عملکرد مالی و اقتصادی:

برای تامین نقدینگی و کسری آن به واسطه فروشهای اعتباری ۳۵ میلیارد تومان سقف و حد تسهیلات اعتباری افزایش پیدا کرده و در طی چهار مرحله افزایش EPS از ۲.۶۱۶ به ۳.۵۲۴ ریال معادل ۳۵ درصد افزایش است داشته است و با توجه به شرایط فروش سنتی و فصلی ایران یاسا در نیمه دوم سال با مشکل نقدینگی مواجه شد که برای حل این امر مجددابا بانکها و مشتریان و همچنین نماینده ها مذاکره شد و بخشی از نقدینگی را برای پرداخت ها ی پایان سال تامین شد .

مقایسه نسبت های مالی

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

ترازنامه:

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

صورت سود و زیان:

مجمع ایران یاساتایر (پاسا) سود سهام ایران یاساتایر (پاسا) تحلیل بنیادی ایران یاسا تایر تحلیل ایران یاساتایر (پاسا)

 آدرس وبسایت شرکت:

www.iranyasa.ir/fa

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ