سقوط بورس و مهار تورم ۴۰ درصدی توسط دولت روحانی

0
دکتر روحانی که در دوران انتخابات از بورس حمایت کرد که این موضوع بعد از انتخاب ایشان به ریاست جمهوری باعث خوش بینی به بازار بورس شد. در ۶ آبان سال ۹۲ رئیس جمهور پس از گزارش رئیس سازمان بورس و اوراق بهادر از رشد ۱۱۳ درصدی ارزش بازار بورس در جلسه هیات دولت با مثبت خواندن حضور مردم در بازار سرمایه بر حمایت از این بازار تاکید کرد. وزیر اقتصاد نیز از بازار سرمایه اعلام حمایت نمود. و مردم با اعتبار سخنان رئیس جمهور و حمایت صدا و سیما در سقف و اوج قیمت ها در این بازار سرمایه گذاری کرداند. سپس طبق مصوبه هیات وزیران خصوصی سازی اقدام به عرضه سهام های بانکی ، خودرو و … نمود که تقریبا باعث جمع آوری نقدینگی بالای از مردم شد در دی ماه سال ۹۲ بورس شروع به نزول کرد.
تحلیل بورس امروز اخبار سهام اخبار بورس امروز
در ماه های گذشته با توجه به اخبار مهم منتشر شده ، قیمت دلار و مسکن را نیز تحت تاثیر قرار داد. که با تلاش و مصاحبه ها رئیس بانک مرکزی و مسئولان وزارت مسکن و… از سقوط قیمت مسکن و دلار جلوگیری شد.
با توجه به اینکه بورس نبض اقتصاد کشور است. و اگر بورس سقوط کند کار و تولید سقوط کرده است.
حال سوالاتی پیش می آید که باید از رئیس جمهور پرسید:
– لطفا نحوه مهار تورم در این ۶ ماه را گزارش دهید با توجه به اینکه همه اجناس گران شده و حتی قیمت مسکن و دلار نیز تفاوتی نکرده است چگونه تورم را مهار نموده اید؟
– وضعیت قدرت خرید مردم در دولت شما چگونه است؟
– تورم ناشی از هدفمندی یارانه های چگونه مهار شد؟
– وزیر محترم اقتصاد در ۲۶ بهمن ۹۲ به گزارش تسنیم در جمع مدیران بورس اعلام کرد دولت به بورس ورود کرد چون افزایش قیمت‌ها در بورس حبابی شد. طیب نیا همچنین از عرضه سهام خرد در بازار خبر داد و گفت: با عرضه سهام خرد در بازار جلوی رشد بی رویه افزایش قیمت گرفته شد.
مردم به اعتماد سخنان رئیس جمهور و اعلام حمایت ایشان در اوج قیمت ها اقدام به خرید کرده اند. حال با گذشت ۶ ماه سرمایه آنها به نصف تقلیل یافته است.
– باید از آقای رئیس جمهور سوال کرد آیا جمع آوری نقدینگی با نابودی سرمایه و اعتماد مردم و پایین آوردن تورم به هر نحو به صلاح کشور و اقتصاد است؟
– سهامداران نیز می توانستند به جای سرمایه گذاری در کار و تولید همانند سایر دلال ها در دلار و مسکن سرمایه گذاری کنند.
– سهامداران انتظار داشتند آقای رئیس جمهور به جای تماشایی فوتبال در اوج نزول بازار بورس ، به وضعیت بازار رسیدگی کنند
با توجه به اینکه افت بورس بیش‌ از کل دارایی‌ بلوکه ‌شده ایران در کشورهای خارجی است. ولی تا به حال مسئولان قوه قضائیه متاسفانه عکس العملی به آن نشان نداده اند و عده ای هم در قالب وزیر، مشاور، کارشناس سرمایه گذاری و… با مصاحبه های متعدد باعث ایجاد احساس ترس و وحشت در بورس شده اند. این مصاحبه ها بورس را به هم ریخت و باعث ضرر و زیان به سهامداران شده است. و این مهم که دستکاری قیمت در بازار بورس جرم است. ولی دستگاه قضائی تا با حال برخوردی با این افراد متخلف نداشته است. و عکس العملی به ریزش بسیار تند و بی دلیل بورس آن هم در حالی که مقام معظم رهبری بر اقتصاد مقاوتی، و سرمایه گذاری در کار و تولید در کشور تاکید می کنند، نشان نداده است
حتی دولت های که اقتصاد در آن آزاد است همیشه از بورس که نبض اقتصادی کشور است حمایت می کنند. و مانع ضرر سهامداران می شوند. مثلا در سال ۱۹۱۴ بازار سهام آمریکا سقوط کرد که دولت برای جلوگیری ضرر سهامداران بازار را چندین ماه تعطیل کرد.
متاسفانه ارزش سهام های بورس تهران بیش از ۵۰ درصد سقوط کرده است ولی تا به حال غیر از وعده های خالی هیچ نصیب سهامداران نشده است.
با توجه به اینکه شاخص کل ۲۰ درصد نزول کرده است و این شاخص نمی تواند نماینده کل بازار باشد. امیدواریم مسئولان با متوقف کردن شاخص کل بازار ، و یا تصحیح فرمول آن و حمایت از بازار بورس باعث جبران ضرر و زیان سهامداران و سعی در کسب اعتبار برای سرمایه گذاری در بورس باشند که شاید در ایران نیز به جای ایجاد دلال بازی و شغل های کاذب سرمایه های مردم به سوی کار و تولید در سایه بورس سوق پیدا کند.
امیدوارم قوه قضایه و نمایندگان مجلس شورای اسلامی پیگیر دلایل نزول بیش از ۵۰ درصدی سهام و ضرر و زیان وارده بر مردم باشند.
مرجع : بورس نیوز
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ