درمان گرفتگی گوش در خانه

0

مطمئنا همه‌ شما حداقل یک‌ بار گرفتگی گوش را تجربه کرده‌اید. حتی اگر این گرفتگی باعث درد و ناراحتی نشود، شنیدن صداهای مبهم و تقلا برای شنیدن، می‌ تواند واقعا آزاردهنده باشد. خوشبختانه راه‌ های متعددی برای رفع این مشکل وجود دارد.

علت گرفتگی گوش

مجله سلامت متخصص گوش و حلق و بینی گرفتگی گوش علت گرفتگی گوش سلامت نیوز سلامت گوش رفع گرفتگی گوش ها راه حل درمان گرفتگی گوش درمان گرفتگی گوش در طب سنتی درمان گرفتگی گوش در خانه درمان گرفتگی گوش با قطره

انسداد شیپور استاش

شیپور استاش لوله‌ای است که گوش میانی را به حلق وصل می‌کند. مخاط و مایع از طریق این لوله از گوش به ‌سمت پشت حلق حرکت می‌کنند و در آنجا بلعیده می‌شوند. گاهی ‌اوقات این مواد در گوش میانی گیر می‌کنند و باعث گرفتگی می‌شوند. این گرفتگی معمولا با یک نوع عفونت مانند سرماخوردگی، آنفولانزا یا سینوزیت همراه است.

ارتفاع بالا

برخی از افراد در حین غواصی با کپسول اکسیژن، رانندگی در جاده‌های کوهستانی یا پرواز کردن با هواپیما به‌طور موقت دچار گرفتگی در گوش می‌شوند. تغییر سریع در فشار هوای بیرون بدن باعث این گرفتگی می‌شود.

جرم گوش

وظیفه جرم گوش(یا موکوس) پاک‌سازی کانال گوش و جلوگیری از ورود آلودگی به داخل گوش است. موکوس معمولا نرم است اما گاهی‌ اوقات استفاده از گوش‌پاک‌کن می‌تواند جرم گوش را فشرده کند، آن را در قسمت‌های عمیق‌تر گوش جمع کند و باعث انسداد شود.

درمان گرفتگی گوش

مجله سلامت متخصص گوش و حلق و بینی گرفتگی گوش علت گرفتگی گوش سلامت نیوز سلامت گوش رفع گرفتگی گوش ها راه حل درمان گرفتگی گوش درمان گرفتگی گوش در طب سنتی درمان گرفتگی گوش در خانه درمان گرفتگی گوش با قطره

تکنیک والسالوا

برای انجام این روش، یک نفس عمیق بکشید و نوک بینی‌تان را با دو انگشت محکم بگیرید. در حالی‌ که دهان‌تان بسته است، سعی کنید هوا را به‌آرامی از طریق بینی بیرون بدهید. این کار باید فشار کافی برای رفع گرفتگی یا باز کردن گوش‌ را ایجاد کند.

بخار استنشاق کنید

بخار آب داغ به شُل‌کردن مخاط موجود در گوش کمک می‌کند. روش دیگر آن است که یک حوله‌ کوچک گرم یا داغ را روی گوش‌تان قرار دهید.

مایع گیرافتاده را خشک کنید

نگه‌ داشتن یک سشوار با درجه‌ حرارت پایین در فاصله‌ چند سانتی‌متری از گوش‌تان نیز می‌تواند به خشک‌کردن مایع گیر افتاده درون گوش کمک کند.

از قطره‌ های گوش کمک بگیرید

می‌توانید ۲ یا ۳ قطره از روغن بچه یا گلیسیرین فنیکه را درون گوش‌تان بریزید. سپس سرتان را چند ثانیه کج نگه دارید تا قطره از گوش‌تان خارج نشود.

گرفتگی گوش معمولا یک وضعیت موقتی است. اگر گرفتگی گوش با علائم دیگری مانند کاهش شنوایی، زنگ‌زدن گوش‌ها یا گوش‌درد همراه بود حتما به پزشک مراجعه کنید.

منبع : مجله دلتا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ