چگونه آفتاب سوختگی را سریع درمان کنیم

0

معمولا در فصل‌های گرم بسیاری از افراد دچار مشکلات مختلفی مثل کم‌ آبی بدن، گرمازدگی و آفتاب‌ سوختگی می‌شوند. ابتلا به آفتاب سوختگی در فصل تابستان که اشعه‌های خورشید در قوی‌ترین حالت خود هستند، بسیار رایج است. برای رفع این عارضه معمولا راه‌های بسیاری وجود دارد، اما بعضی از این درمان‌ها زودتر به نتیجه دلخواه می‌رسند.

مجله سلامت سلامت نیوز روغن ویتامین E درمان سریع افتاب سوختگی شدید درمان سریع آفتاب سوختگی و تیرگی پوست درمان سریع آفتاب سوختگی صورت خواص یخ خواص خیار خواص چای بابونه خواص آلوئه ورا برای درمان سریع افتاب سوختگی چه کنیم آفتاب سوختگی

خطر آفتاب سوختگی

تابش نور خورشید بر پوست، اثر حیات‌بخش انرژی خورشید را به ما منتقل می‌کند. با این حال، اگر بیش از اندازه در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بگیریم سلول‌های پوست به تدریج آب خود را از دست داده و به نوعی می‌میرند. آفتاب سوختگی از عوامل تاثیرگذار قوی در ابتلا به سرطان پوست است. برای درمان فوری این عارضه می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

یخ

حواستان باشد هیچ‌وقت یخ را به‌طور مستقیم روی پوست خود قرار ندهید‌. چند تکه یخ را در یک پارچه‌‌ تمیز قرار داده و آن را روی ناحیه‌ مدنظر قرار دهید. این کار باعث می‌شود رگ‌های خونی منقبض شوند و تورم کاهش پیدا کند.

آلوئه‌ ورا

اگر دچار سوزش ناشی از آفتاب‌سوختگی خفیف شده‌اید، ژل آلوئه‌ورا را بطور مستقیم روی ناحیه‌ مدنظر بمالید تا شاهد تسکین فوری سوزش خود باشید.

چای بابونه

از چای بابونه می‌توان برای تسکین پوست آفتاب‌سوخته استفاده کرد. پس از دم کردن این چای و خنک شدن آن، پارچه‌ای تمیز را به چای بابونه آغشته کرده و در محل سوختگی قرار دهید.

مجله سلامت سلامت نیوز روغن ویتامین E درمان سریع افتاب سوختگی شدید درمان سریع آفتاب سوختگی و تیرگی پوست درمان سریع آفتاب سوختگی صورت خواص یخ خواص خیار خواص چای بابونه خواص آلوئه ورا برای درمان سریع افتاب سوختگی چه کنیم آفتاب سوختگی

نوشیدن آب

همان‌طور که بدن در حال مبارزه با آسیب ناشی از اشعه‌های خورشید است، به آب برای جبران رطوبت از دست رفته هنگام مواجهه با خورشید نیاز پیدا می‌کند. همواره سعی کنید به میزان کافی آب بنوشید.

خیار

خیار بطور طبیعی دارای خواص آنتی‌اکسیدانی است و درد را تسکین می‌دهد. برای درمان آفتاب‌سوختگی، یک عدد خیار متوسط را رنده کرده و اجازه دهید حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه روی پوست بماند. سپس آن را بشویید.

شیر و ماست

شیر یک لایه‌ پروتئینی ایجاد می‌کند که باعث تسکین ناراحتی ناشی از آفتاب‌سوختگی می‌شود. ماست نیز یک خنک‌کننده قوی پوست است که به کاهش التهاب و حرارت پوست کمک می‌کند.

روغن ویتامین E

ویتامین E یک آنتی‌اکسیدان است که می‌تواند التهاب ناشی از آفتاب‌سوختگی را کاهش دهد. می‌توانید روغن ویتامین E را روی قسمت دچار آفتاب‌سوختگی یا پوسته پوسته شده قرار دهید.

سیب‌ زمینی

نشاسته‌ موجود در این ماده‌ غذایی حرارت را از پوست خارج می‌کند. این امر درد را کاهش داده و به فرآیند درمان سرعت می‌بخشد. به سادگی سیب زمینی خام را رنده کنید و در دوره‌های چند دقیقه‌ای روی پوست بگذارید.

منبع : مجله دلتا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ