یک روز با بابک زنجانی

1

صبح پنجشنبه است، صبح خواب و تعطیلی روزنامه‌نگاران!‌اما ساعت هنوز هشت نشده که با تلفن دکتر طهماسب مظاهری، رئیس کل اسبق بانک مرکزی راهی شهرک قدس (شهرک غرب) می‌شویم. هدف، حضور در یک ارزیابی جالب است.

 ارزیابی بخشی از اموال میلیاردر معروف؛ بابک زنجانی. قرار است همراه هیاتی باشم که از برخی اموال زنجانی بازدید کرده و کار قیمت گذاری آن را برای فروش یا واگذاری به دولت انجام می دهد.
همسر بابک زنجانی سوابق طهماسب مظاهری دارایی بابک زنجانی ثروت بابک زنجانی بیوگرافی بابک زنجانی

اموالی که در عین ارزش و گران قیمت بودن، پاسخگوی مطالبات وی نیست و بخش عمده اش که به صورت پول نقد است، در خارج کشور گم شده است و متهم نیز حاضر به افشای آن نیست.

بازدید، از پروژه معروف ساختمان سازی در خیابان ایران زمین شروع می شود؛ پروژه ای که گودبرداری غیراصولی اش باعث ریزش ساختمان های بسیاری در این خیابان متمول تهران شده است. اما اینجا تا چشم کار می کند، خاک است و خاک. انگار وارد یک گودال بزرگ شده ایم.

گودالی که قرار است میلیاردها تومان از محل احداث پاساژ و مجتمع تجاری ـ تفریحی نصیب صاحبش کند حتی هیات به وزارت نفت به عنوان طلبکار بزرگ زنجانی پیشنهاد کرده بود تا این گودبرداری را تبدیل به همان پاساژ کند و از فروش آن بخشی از طلبش را نقد کند؛ چیزی که بیژن زنگنه، وزیر رک و صریح نفت زیر بارش نرفته و گفته است: مگر وزارت نفت کارش بساز و بفروشی است؟!…

دومین ساختمان مورد بازدید هیات، در یکی از تجاری ترین نقاط شهرک غرب قرار دارد. یعنی جنب مرکز تجاری گلستان. طبقه اول، یک شیرینی فروشی بزرگ و طبقه دوم یک رستوران ایتالیایی است. مظاهری به مزاح می گوید: انگار دوستمان (زنجانی) کاری نبوده که در آن وارد نشود! سپس برای بررسی استحکام و کیفیت بنا وارد زیرزمین آن شده و با کارگرانی که به احترام دست از کار کشیده اند، خوش و بشی می کند. یکی از اعضای هیات که ظاهرا از سازمان بازرسی کل کشور حضور دارد، توضیح می دهد که سند تمام املاک به نام خود زنجانی است و ساختمان ها از نظر استحکام و موقعیت تجاری، طراز اول هستند… ساختمان بعدی، ساختمانی مسکونی است که محل شرکت ساختمانی بابک زنجانی است.

ساختمانی که دفتر کار شیک وی با کفپوش تمام چرمش خودنمایی می کند. بابک زنجانی تمام کارهای ساختمانی خود در تهران و قشم و دیگر نقاط ایران را ازهمین دفتر هدایت می کرده است. کارشناسان رسمی دادگستری تمام طبقات این ساختمان را نیز بازدید و ارزیابی کردند. به گفته آنها، زنجانی، نوعی سلطان ملک در تهران بوده و شماری از گران ترین املاک تجاری تهران در مالکیت وی است.

با این همه، این املاک بخش کوچکی از بدهی وی است. زیرا بخش بزرگ بدهی احتمالا مخفی شده است. آن هم به صورت پول نقد و چنان ماهرانه که هنوز کارشناسان دستگاه هایی چون وزارت امور خارجه، بانک مرکزی و قوه قضاییه به آن دسترسی پیدا نکرده اند.

به گفته برخی اعضای آن هیات، شماری از سفارتخانه های ایران دنبال رهگیری پول های نقد و آن محموله های طلایی هستند که احتمالا از سوی زنجانی خریده شده است.

با این حال آنچه یافته اند ۳۰۰۰ از ۸۰۰۰ میلیارد تومان است و این ۵۰۰۰ میلیارد تومان، همان پول های نقدی است که جای آن خالی است. جالب است که حتی حساب های بانکی متعلق به زنجانی در مالزی نیز خالی است و معلوم نیست این وجوه کجا و در دست چه کسانی است.

جالب تر هم این که این میلیاردر حاضر به همکاری با دولت و قوه قضاییه نیست و تاکنون به بدهکاران وجوه یا مسیر طی شده آن اعتراف نکرده است! این چنین است که شاید وی علاوه بر میلیاردر بودن، اعجوبه ای در پولشویی نیز محسوب شود، اعجوبه ای که هنوز زور دولت هم به او نرسیده است.

سید علی دوستی موسوی / جام جم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

1 نظر
  1. PF می گوید

    درود بر شرفش کارش درست بوده…