کمبود چه مواد مغذی در بدن عامل بدخوابی و بدخلقی می شود؟

کمبود پروتئین

0

آیا برای‌ تان پیش آمده که مدت زمانی را بیش از قبل احساس خستگی داشته باشید، بدخلق شده باشید یا بدون اینکه دلیل آشکاری وجود داشته باشد، بیش از حد دچار استرس باشید؟ احتمالا در این شرایط، به روز‌های گذشته فکر می‌کنید و به دنبال دلایل این اتفاقات می‌گردید، ولی چیزی پیدا نمی‌کنید؟ شاید تمام این‌ها فقط یک دلیل داشته باشند! کمبود مواد مغذی می‌تواند بر قسمت‌های مختلف بدن شما تاثیرات متفاوت به جای بگذارد و در این مورد می‌تواند کمبود پروتئین را مقصر دانست.

کمبود پروتئین می‌تواند عامل بدخوابی و بدخلقی باشد، زیرا وجود این ماده مغذی برای انجام کار‌های روزانه و احساس سلامتی و تندرستی ضرورت زیادی دارد!

نشانه های کمبود پروتئین منابع غذایی پروتئین منابع پروتئین گیاهی چیست مجله سلامت عوارض کمبود پروتئین ها در بدن علائم کمبود پروتئین سلامت نیوز رژیم غذایی سالم رژیم غذایی درمان کمبود پروتئین بدن درمان بی خوابی چه مواد غذایی بیش ترین پروتئین را دارند پروتئین ها پروتئین گیاهی چیست بهترین رژیم غذایی انواع بی خوابی

۷ نشانه که دچار کمبود پروتئین هستید!

تعداد کسانی که دچار کمبود پروتئین هستند، کم نیست و بیش‌ تر افرادی که در این گروه قرار می‌گیرند کسانی هستند که معمولا بیرون از خانه غذا می‌خورند و عمدتا دانشجو هستند. برخی از گیاه خواران نیز دچار این مشکل می‌شوند. در اغلب اوقات غذای سالم را کنار می‌گذاریم و در عوض، فقط به دنبال غذا‌های سریع و آسان می‌گردیم، چرا که مشغله‌های زندگی شلوغ و پرسرعت امروز باعث می‌شوند مدام از این طرف به آن طرف بدویم و آن‌قدر فعالیت پشت فعالیت داشته باشیم که دیگر هیچ زمان و انرژی برای درست کردن غذای مناسب و سالم برای‌مان باقی نماند.

البته جای هیچ نگرانی نیست! در پایان این نوشتار، چند راه حل به‌دست می‌آورید تا از طریق آن‌ها مشکل‌تان را برطرف کنید. در ادامه علائم و درمان‌های موثر کمبود پروتئین را خواهید آموخت.

علائم کمبود پروتئین

پیش از هر چیزی باید مطمئن شوید آیا دچار کمبود پروتئین هستید، یا خیر. برخی از علائم این عارضه عبارت هستند از:

– ولع و هوس دائمی به خوردن برخی چیز‌ها

– بدخوابی شبانه

– کمبود انرژی

– بدخلقی و دمدمی‌ مزاجی

– استرس

حالا که علائم کمبود پروتئین را متوجه شدید، با چند روش می‌توانید با آن‌ها مبارزه و درمان‌ شان کنید.

شیوه درمان کمبود پروتئین

نشانه های کمبود پروتئین منابع غذایی پروتئین منابع پروتئین گیاهی چیست مجله سلامت عوارض کمبود پروتئین ها در بدن علائم کمبود پروتئین سلامت نیوز رژیم غذایی سالم رژیم غذایی درمان کمبود پروتئین بدن درمان بی خوابی چه مواد غذایی بیش ترین پروتئین را دارند پروتئین ها پروتئین گیاهی چیست بهترین رژیم غذایی انواع بی خوابی

برای درمان کمبود پروتئین سه راه وجود دارد :

۱. اولین راه حل مصرف مکمل‌هایی است که می‌توانند مواد مغذی مورد نیازتان را تامین کنند و به این ترتیب یکی از چندین عامل بدخوابی را از بین ببرید و رفع کنید. هنگام انتخاب نوع مکمل‌ها، باید به این نکته دقت کنید که دائما هوس چه نوع خوراکی‌هایی را می‌کنید. بله، هوس خوردن خوراکی‌های خاص، فقط مخصوص زنان باردار نیست. وقتی دائما هوس می‌کنید برخی خوراکی‌های خاص را مصرف کنید، بدن‌تان سعی می‌کند به شما بگوید دچار کمبود چه مکمل‌ها و مواد مغذی است! در ادامه به چند نمونه اشاره خواهیم کرد. فهرست کاملی از این اطلاعات را می‌توانید در اینترنت بیابید، یا این‌که با مراجعه به پزشک، با اطمینان از کمبود‌های مواد مغذی بدن‌ تان مطلع شود.

۷ کمبود مواد مغذی که بسیاری به آن مبتلا هستند و خودشان اطلاع ندارند!

۱. ولع خوردن خوراکی‌ های خاص و کمبود ماده‌ی مغذی مربوط با آن

میل به خوردن خوراکی‌ های شیرین – کمبود سولفور، کرومیوم، کربن، فسفر، تریپتوفان

میل به خوردن نان – نیتروژن

میل به خوردن تنقلات چرب – کلسیم

میل به قهوه – فسفر، سولفور، آهن، نمک

میل به الکل – پروتئین، کلسیم، پتاسیم، پروتئین موجود در جو دو سر (آونین)، گلوتامین

میل به نوشابه‌ های گازدار – کلسیم

میل به خوراکی‌ های شور – کلراید

میل به تنباکو – سیلیکون، تیروزین

۲. مواد غذایی پروتئینی بیش‌ تری به رژیم غذایی‌ تان اضافه کنید

دومین و آشکارترین راه درمان کمبود پروتئین به عنوان یکی از مهم‌ ترین عوامل بدخوابی، افزودن خوراکی‌ های پروتئینی بیش‌تر به رژیم غذایی‌ تان است. در آغاز می‌توانید گوشت قرمز بیش‌تری به غذا هایتان اضافه کنید. اگر به دلیل حساسیت، یا هر عوارض یا دلایل دیگر نمی‌توانید گوشت قرمز مصرف کنید، نگران نباشید؛ می‌توانید از خوراکی‌ های جایگزین استفاده کنید. برای مثال، می‌توانید به جای گوشت قرمز از پنیر، نخود فرنگی، دانه‌ های خوراکی، ماست، کره‌ی بادام‌ زمینی، و برنج قهوه‌ای استفاده کنید.

البته گزینه‌ های دیگری نیز وجود دارند و تنها چند مورد از آن‌ها را در این مقاله نام بردیم. می‌توانید در رژیم غذایی‌تان از مقدار بیش‌تری دانه‌ ها و حبوبات، به ویژه لوبیا استفاده کنید. هنگام پخت ناهار یا شام، حتما به نحوی از دانه‌ های خوراکی، آووکادو، و موز استفاده کنید؛ این خوراکی‌ ها سرشار از پروتئین هستند. به این صورت، اگر نمی‌ توانید گوشت قرمز را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید، جبران آن کار سختی نیست.

۳. مصرف نوشیدنی‌ هایی که با مواد پروتئینی مورد نیاز بدن‌ تان ترکیب شده‌اند

راه دیگر درمان کمبود پروتئین، مصرف نوشیدنی‌ های پروتئینی همراه صبحانه است. دستورالعمل‌ های مختلفی برای ساخت این نوشیدنی‌ های خوشمزه وجود دارد. ولی راحت‌ترین راه این است که هر چیز خوشمزه‌ی پروتئین‌دار را در مخلوط‌ کن بریزید و همراه صبحانه نوش جان کنید.

کلام پایانی

زمانی تهیه مکمل‌ های پروتئینی، حتما با پزشک‌ تان مشورت کنید تا بیش از مقدار نیاز از آن‌ ها استفاده نکنید. علاوه بر برنامه‌ ریزی برای تامین پروتئین در ناهار و شام، به این نکته دقت کنید که در طول روز نیز از تنقلات و خوراکی‌ های پروتئین‌ دار به عنوان میان وعده مصرف کنید.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ