معرفی مواد غذایی که منبع پروتئین گیاهی هستند

0

پروتئین یکی از موادی است که برای سلامت بدن بسیار مهم است. با بالا رفتن قیمت منابع گوشتی، موادی را به شما معرفی می‌کنیم که گوشت نیستند اما پروتئین دارند!

افراد گیاه‌ خوار باید تمام ویتامین‌ ها و مواد معدنی لازم بدن خود را از طریق خوردن خوراکی‌ های مختلف و مغذی تأمین کنند. پروتئین یکی از این مواد مغذی است که در صورتی که آن را به میزان کافی دریافت نکنید، بدن شما دچار مشکلات مختلفی می‌شود. پروتئین یکی از این مواد مغذی است که در صورتی که آن را به میزان کافی دریافت نکنید، بدن شما دچار مشکلات مختلفی می‌شود. پروتئین در کم کردن کلسترول خون، مبارزه با دیابت به دلیل تنظیم قند خون و کمک به برطرف کردن مشکلات مغز و افسردگی مفید است.

میان وعده پروتئینی منابع غذایی پروتئین منابع پروتئین گیاهی چیست مجله سلامت درمان کمبود پروتئین بدن خواص نخود فرنگی خواص گندم سیاه خواص شاهدانه خواص تخم کدو چه مواد غذایی بیش ترین پروتئین را دارند پروتئین ها پروتئین گیاهی چیست بهترین مواد غذایی برای سلامت بدن

لوبیا

لوبیاها انواع مختلفی دارند. لوبیاها سرشار از پروتئین و فیبر هستند. هر ۸۴ گرم لوبیای سیاه، ۷ گرم پروتئین دارد.

عدس

یک فنجان عدس پخته شده حاوی ۱۸ گرم پروتئین است، به همین دلیل عدس جزو بهترین منابع پروتئین گیاهی محسوب می‌شود. عدس همچنین کربوهیدرات کند هضم دارد. فقط یک فنجان از عدس تقریبا ۵۰ درصد از فیبر لازم بدن را در طول روز برطرف می‌کند.

شاهدانه

شاهدانه یک دانه‌ فوق‌ العاده مغذی است که اگرچه به اندازه‌ سایر دانه‌ ها شناخته شده نیست، اما مانند دانه‌ چیا از منابع پروتئین گیاهی به شمار می‌رود. این دانه منبع خوبی از ویتامین E و چندین ماده‌ معدنی مثل فسفر، پتاسیم، سلنیوم، سدیم، منیزیم، روی، آهن، سولفور و کلسیم است.

نخود سبز

یک فنجان نخود سبز پخته شده حاوی ۹ گرم پروتئین است. علاوه بر این، ۲۵ درصد از نیاز روزانه‌ بدن شما به فیبر، ویتامین A و ویتامین C را تأمین می‌کند که همگی برای سلامتی بدن مفید هستند.

بادام‌ زمینی

بادام‌زمینی سرشار از پروتئین و چربی‌های سالم است و ممکن است سلامت قلب را بهبود ببخشد. هر نصف فنجان بادام‌زمینی حاوی ۲۰٫۵ گرم پروتئین گیاهی است.

میان وعده پروتئینی منابع غذایی پروتئین منابع پروتئین گیاهی چیست مجله سلامت درمان کمبود پروتئین بدن خواص نخود فرنگی خواص گندم سیاه خواص شاهدانه خواص تخم کدو چه مواد غذایی بیش ترین پروتئین را دارند پروتئین ها پروتئین گیاهی چیست بهترین مواد غذایی برای سلامت بدن

سبزیجات دارای برگ سبز

بسیاری از سبزیجات دارای برگ سبز حاوی پروتئین گیاهی هستند. یکی از این سبزیجات کلم‌پیچ است که خواص زیادی برای سلامتی دارد. کلم‌پیچ حاوی آنتی‌اکسیدان‌هایی از جمله بتاکاروتن و لوتئین است که خطر بیماری‌های ناشی از استرس اکسیداتیو را کاهش می‌دهند.

اسفناج هم که جزو سبزیجات دارای برگ سبز محسوب می‌شود که حاوی ویتامین A، ویتامین K و منگنز است. اسفناج همچنین سرشار از فولات است، که  نقش مهمی در تولید سلول‌های خونی دارد.

نخود

نخود یکی دیگر از حبوبات است که مقدار زیادی پروتئین گیاهی دارد. نخود علاوه بر پروتئین حاوی کربوهیدرات پیچیده، فیبر، آهن، فولات، فسفر، پتاسیم، منگنز و بسیاری ترکیبات گیاهی دیگر است.

گندم سیاه

هر ۱۰۰ گرم گندم سیاه حاوی ۱۳٫۵ گرم پروتئین است. گندم سیاه به غیر از پروتئین، مواد معدنی مختلفی از جمله منگنز، مس، منیزیم، فسفر، فیبر و آهن هم دارد.

تخم کدوحلوایی

در هر ۶۴ گرم تخم کدوحلوایی، ۱۲ گرم پروتئین وجود دارد. تخم ‌کدوحلوایی حاوی ویتامین K، منگنز، آهن، روی، مس، فسفر و منیزیم است. همچنین آنتی‌اکسیدان زیاد و مقداری اسیدهای چرب غیراشباع، پتاسیم، ویتامین B2 (ریبوفلاوین) و فولات دارد.

منبع : مجله دلتا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ