تحلیل بنیادی شرکت باما / سود هر سهم “کاما” در سال ۹۳

0

شرکت باما با بیش از نیم قرن سابقه فعالیت یکی از معدود تولید کنندگان کنسانتره سولفوره واکسید روی و سرب در ایران ‏می‌باشد. تمامی مراحل تولید از اکتشاف و استخراج تا فلوتاسیون و کلسیناسیون بدست کارکنان شرکت در یک مجتمع ‏عظیم معدنی و صنعتی به وسعت حدود چهار هزار هکتار انجام می‌گیرد.‏

منطقه اصلی فعالیت شرکت در رشته کوه ایرانکوه و بر روی ذخایر سرب و روی این منطقه متمرکز است که در ۲۰ ‏کیلومتری جنوب غربی اصفهان واقع شده است. این معدن به عنوان سومین معدن بزرگ سرب و روی ایران شناخته شده است. هم اکنون این شرکت با دارا بودن ‏معادن گوشفیل و تپه سرخ و کلاه دروازه بزرگ‌ترین صادر کننده کنسانتره سولفوره سرب و روی در ایران می‌باشد. این ‏شرکت به دلیل عدم استفاده شرکت‌های تولید کننده شمش روی از کنسانتره سولفوره، تمامی محصولات خود را صادر می ‏نماید، هم اکنون باما به عنوان یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های صادر کننده کنسانتره در ایران شناخته می‌شود. شرکت باما ‏در اصفهان محصولات کنسانتره سولفور و اکسید سرب و روی را تولید می‌نماید. این محصولات توسط کارخانجات ذوب ‏خریداری و به شمش تبدیل می‌گردد. خریداران عمده محصولات شرکت باما شرکت آدلانته، فرآوری مواد معدنی، شرکت ‏پلی ترنس و توسعه معادن روی ایران هستند. از رقبای اصلی باما می‌توان به شرکت‌های کالسیمین با تولید ۱۵۰ تا ۲۰۰ ‏هزار تن و شرکت معادن بافق با ۲۰ هزار تن اشاره کرد.

سرمایه و ترکیب سهامداران شرکت باما

سرمایه شرکت طی موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار در تاریخ ۹۰/۱۰/۱۵ و طبق صورت جلسه مجمع عمومی ‏فوق‌العاده مورخ ۹۰/۱۱/۱۵ از محل سود انباشته، از مبلغ ۷۹۵۳۶ میلیون ریال به ۲۰۰ میلیارد ریال افزایش و به شماره ‏‏۲۱۷۶۹ مورخ ۹۰/۱۱/۲۹ در اداره ثبت شرکت‌های اصفهان به ثبت رسیده است.‏ سرمایه شرکت شامل ‏ ۲۰۰,۰۰۰,۰۰۰ ‏ سهم یک هزار ریالی با نام تماماً پرداخت شده می‌باشد.‏

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

خلاصه وضعیت شرکت

‏‏‏

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

مفروضات تحلیل

۱)با توجه به اینکه اطلاعات دقیقی در خصوص مقادیر تولید و فروش شرکت در دسترس نمیباشد، در این تحلیل در هر سه سناریوی برآورد سود سال ۹۳، مقادیر تولید و فروش مطابق با بودجه در نظر گرفته شده اند. شایان ذکر است بودجه ۹۳ نسبت به عملکرد سال ۹۲، با کاهش حدود ۲۰ درصدی در تولید و ۲۵ درصدی در مقدار فروش توسط شرکت ارائه گردیده است.

۲)در تحلیل پیش رو تنها بر اثرات افزایش نرخ که بواسطه افزایش قابل توجه نرخ های جهانی سرب و مخصوصا روی اتفاق افتاده، تاکید شده و طبق ۳ سناریو مختلف برآورد سود برای سال ۱۳۹۳ انجام شده است:

· سناریو اول: در این برآورد محافظه کارانه نرخ دلار ۳۰۰۰ تومان و نرخ های جهانی سرب و روی ۲۰۵۰ دلار به ازای هر تن در نظر گرفته شده اند.

· سناریو دوم:در این برآورد واقع بینانه نرخ دلار ۳۱۰۰ تومان، نرخ جهانی روی ۲۱۵۰ و نرخ جهانی سرب ۲۱۰۰ دلار به ازای هر تن در نظر گرفته شده است.

· سناریو سوم: در این برآورد خوش بینانه نرخ دلار ۳۲۰۰ تومان، نرخ جهانی روی ۲۲۵۰ و نرخ جهانی سرب ۲۱۵۰ دلار به ازای هر تن در نظر گرفته شده است.

۳)درآمد حاصل از سرمایه گذاری ها در هر سناریو با توجه به مقادیر فروش و حاشیه سود سال ۹۲ دو شرکت ذوب روی و شاهین روی اصفهان و با فرض افزایش ۲۰درصدی در هزینه های عمومی اداری و تشکیلاتی و نرخ های مفروض برای دلار و نرخ جهانی سرب و روی در هر سناریو، محاسبه شده اند و سهم شرکت باما از سرمایه گذاری در این شرکتها نیز مطابق با صورتهای مالی سال مالی گذشته ، ۸۲.۸% از سود آنها در نظر گرفته شده است.

۴)سود سال ۹۴ شرکت با فرض افزایش ۱۰ درصدی در مقادیر تولید و فروش شرکت، نرخ دلار آزاد (۳۴۰۰ تومان)، روی ۲۴۰۰ دلار و سرب ۲۲۰۰ دلار برآورد شده است. ضمناً بهای تمام شده ۱۰ درصد، هزینه های عمومی اداری و تشکیلاتی نیز ۲۰درصد رشد یافته ولی هزینه های مالی مطابق با بودجه ۹۳ در نظر گرفته شده اند.

۵)‏ جهت برآورد نرخ فروش محصولات، ابتدا قیمت فروش هر واحد محصول را در طی سالیان اخیر محاسبه کرده و سپس ‏کنسانتره سولفور روی و کربنات روی را نسبت نرخ جهانی روی و کنسانتره سولفور سرب و کنسانتره کربنات سرب را نسبت ‏به نرخ جهانی سرب نسبت گیری کرده و محاسبه می‌کنیم. هدف از انجام این محاسبات، دست‌یابی به یک نسبت گیری یکسان ‏محصولات نسبت به نرخ‌های جهانی روی و سرب بوده تا با توجه به تغییرات نرخ روی و سرب، نرخ فروش محصولات را ‏بتوان محاسبه کرد.

۶)دیگر اقلام صورت سود و زیان با مفروضات ذیل پیشبینی گردیده است.:

هزینههای مالی و خالص سایر درآمدهای (هزینههای) غیر عملیاتی: معادل با بودجه سال ۱۳۹۳ در نظر گرفته می‌شود.‏ مالیات نیز بر اساس سود قبل از مالیات سال قبل بدین صورت محاسبه می‌کنیم که نرخ بدست آمده از ‏تقسیم مالیات سال گذشته بر سود قبل از مالیات سال گذشته را در سود قبل از مالیات سال مورد مورد نظر ضرب ‏کردیم.‏

وضعیت تولید شرکت

کنسانتره سولفور روی، کنسانتره سولفور سرب، کنسانتره کربنات سرب و کربنات روی ،محصولات تولیدی شرکت می‌باشند ‏که در جدول ذیل مقدار تولید این محصولات از سال ۱۳۸۹ تا پایان سال مالی ۱۳۹۲ همراه با بودجه ۱۳۹۳ شرکت ‏آورده شده است. ‏

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

در طی سالیان گذشته تولیدات شرکت روند نوسانی داشته است و در سال ۹۲ با کاهش تولید محسوسی مواجه بوده است که ‏علت آن کاهش کلی ذخایر روی در جهان و همگام با آن در ایران میباشد. بودجه تولید ۹۳ نیز با کاهش حدود ۲۰ درصدی نسبت به سال قبل برآورد شده است به گونه ای که تولید کربنات روی نیز به دنبال تولید کربنات سرب که در سال گذشته متوقف شده بود متوقف شده است. البته کربنات ها از لحاظ ریالی تاثیر بسیار اندکی بر فروش و در نتیجه سودآوری شرکت دارند و شاید به همین دلیل شرکت از تولیدشان صرف نظر کرده است. در عوض شرکت با تمرکز بر تولید کنستانتره های روی و سرب تولید آنها را به ترتیب با رشد ۲۱ و ۲۲ درصدی برآورد نموده است.

وضعیت فروش شرکت

‏‏ فروش مقداری

در جدول ذیل مقدار فروش شرکت برای سال‌های ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ به همراه بودجه شرکت در سال ۱۳۹۳ ‏آورده شده است.‏

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

همانگونه که از ارقام جدول به خوبی مشخص است، فروش شرکت که عمدتاً صادراتی است در سال گذشته به دلیل تحریم ها و همچنین کمبود ماده اولیه به شدت کاهش یافته است ولی در سال جاری با گشایشات حاصل شده در روابط بین الملل با رشد ۲۵ درصدی نسبت به سال ۹۲ برآورد گردیده است ولی همچنان نسبت به سال ۹۰ و ۹۱ کمتر پیش بینی شده است.

از نکات مورد توجه در جدول فوق تغییر ترکیب فروش در سال‌های اخیر می‌باشد. شرکت تا سال ۱۳۹۰ تولید و فروش اکسید روی و تا سال گذشته کربنات سرب و روی ‏داشته است ولی با تغییر فرایند فروش، از سال ۹۲ تمرکز خود را بر تولید و فروش کنستانتره ها گذاشته و حتی اقدام به فروش شمش روی نموده است که ارزش افزوده بالاتری دارد.

نکته قابل ذکر دیگر پیش بینی فروش کربنات روی تولید شده در سال گذشته در سال جاری و افزایش مقدار فروش ۳۲ درصدی کنستانتره سولفور سرب و ۷۰ درصدی کنستانتره سولفور روی میباشد. البته فروش شمش روی تقریباً ۳۰ درصد سال گذشته پیش بینی گردیده است.

فروش ریالی

همچنین در جدول ذیل فروش ریالی شرکت به تفکیک از سال ۱۳۸۹ تا ۱۳۹۲ و همچنین بودجه ‏پیشنهادی ۱۳۹۳ در جدول زیر آورده شدهاست.‏

همانطور که مشاهده میشود تا سال ۱۳۹۰ متناسب با تغییرات فروش مقداری، فروش ریالی شرکت نیز تغییر کرده است ‏ولی در سال ۱۳۹۱ با وجود کاهش مقدار فروش، فروش ریالی شرکت افزایش یافته است. روند صعودی مبلغ فروش و ‏بهای تمام شده در سال ۹۱ قابل توجه بوده است. افزایش مبلغ فروش محصولات در سال ۱۳۹۱ نسبت به سال ۱۳۹۰ ‏مربوط به افزایش نرخ‌های فروش می‌باشد که این افزایش نرخ فروش ناشی از نرخ تسعیر و رشد صنعت نسبت به سال ‏‏۱۳۹۰ می‌باشد. همچنین مبلغ فروش سال ۹۰ در مقایسه با سال ۸۹ افزایش یافته است که دلیل این امر افزایش در ‏مقدار فروش محصول و افزایش نرخ فروش محصولات بوده است.

اما تغییر قابل توجه در مبالغ ریالی فروش شرکت باما همانند بسیاری از شرکت‌های ‏صادرات محور دیگر از محل افزایش نرخ دلار و امکان فروش ارز حاصل از صادرات در بازار آزاد است که موجب افزایش بالغ بر ۵۱ درصدی فروش شرکت در ‏سال ۱۳۹۲ نسبت به سال قبل از آن شده است. بنابراین با توجه با اینکه بودجه سال ۹۳ شرکت با دلار ۲۷۵۰ تومانی بسته شده و نرخ تسعیر دلار در سال قبل ۳۲۲۳ تومان در صورتهای مالی افشا گردیده است، در فروش صادراتی ‏محصولات، نرخ ارز آزاد در تاریخ معامله ملاک محاسبه بوده و شرکت قطعا از این محل تعدیل سودآوری خواهد داشت، که با سه فرض این تعدیلات برآورد گردیده اند.

‏جدول فروش ریالی

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروزمجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروزمجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز


بازار فروش محصولات

فروش شرکت در دو بخش فروش داخلی و فروش خارجی انجام می‌شود. در جدول ذیل بازار فروش محصولات شرکت ‏در سالهای مورد بررسی ذکر شده است. همان‌طور که مشاهده میشود بیش از ۹۰ درصد فروش شرکت، صادراتی می‌باشد. نرخ فروش شمش روی با توجه به ‏نرخ‌های جهانی ‏LME ‏ و وضعیت بازار و سیاستهای مدیریت شرکت در بازاریابی تعیین میگردد. توضیح اینکه در فروش صادراتی ‏محصولات، نرخ ارز آزاد در تاریخ معامله ملاک محاسبه قرار میگیرد.‏

جدول زیر ترکیب فروش شرکت را به تفکیک در سالهای مورد بررسی نشان میدهد.

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

نرخ فروش محصولات

از تقسیم مبلغ فروش هر محصول به مقدار فروش همان محصول، نرخ فروش محصولات محاسبه شده است. بر اساس ‏گزارشات شرکت پیش بینی فروش در بودجه۳۹ بر اساس نرخ‌های بورس فلزات لندن برای هر تن محصول کنسانتره ‏سولفور روی ۱۹۵۰ دلار و کنسانتره سولفور سرب معادل ۲۰۵۰ دلار در نظر گرفته شده است. متوسط نرخ جهانی در سه ‏ماهه اول سال ۱۳۹۳ به ترتیب برای هر دو فلز بالغ بر ۲۱۰۰ دلار بوده است. بنابراین تعدیل سود در گزارش سه ماهه قطعی بنظر میرسد.

ضمناً نرخ برابری هر دلار مبلغ ۲۷۵۰۰ ریال و متوسط نرخ فروش هر کیلو شمش روی برای دوره مورد نظر ‏به مبلغ ۶۰ هزار ریال در نظر گرفته شده است. هرگونه تغییر در نرخ‌های بورس ‏فلزات لندن، تغییر در نرخ برابری ارز و مالیات ناشی از مبادله ارز صادراتی بر سود و زیان اثرگذار خواهد ‏بود. نرخ‌های در نظر گرفته شده در بودجه شرکت به شرح زیر اعلام شده است:‏

فروش صادراتی سولفور روی با عیار ۴۸% و با نرخ‏LME ‏ هر تن برابر است با ۱۹۵۰ دلار

فروش صادراتی سولفور سرب با عیار ۶۰% و با نرخ ‏LME ‏ هر تن برابر است با ۲۰۵۰ دلار

فروش داخلی کربنات روی با عیار ۲۰% و با نرخ هر تن برابر است با ۳۰۰۰۰۰۰ ریال

فروش شمش روی با عیار ۹۹.۹۵% و با نرخ هر تن برابر است با ۶۰۰۰۰۰۰۰ ریال

‏ نرخ فروش محصولات شرکت به شرح جدول ذیل محاسبه گردیده است.‏

‏‏مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروزمجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروزمجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

بررسی وضعیت سودآوری شرکت

حاشیه سود ناخالص و حاشیه سود خالص شرکت در سال ۱۳۸۹ به ترتیب ۰.۳۸ و ۰.۴۱ می‌باشد. حاشیه سود ناخالص از ‏سال ۱۳۸۹ تا سال ۱۳۹۲ پیوسته در حال رشد بوده است به طوریکه در صورتهای مالی حسابرسی شده سال ۹۲ به ۵۰ درصد رسیده است. ولی در بودجه برآوردی ۹۳ توسط شرکت، این میزان با کاهش ‏قابل ملاحظه ای ۳۴.۸% محاسبه شده است.

این در حالیست که از سوی دیگر حاشیه سود خالص در سال ۹۰ تا میزان ۰.۳۶ کاهش می‌یابد و در سال ۹۱ تا ‏میزان ۰.۶۶ افزایش قابل توجهی را تجربه می‌کند ولی در سال ۹۲ با اندکی کاهش به ۵۵ درصد میرسد ولی در بودجه برآوردی ۹۳ توسط شرکت، این میزان با کاهش ‏قابل ملاحظه ای ۳۷.۸% محاسبه شده است.

به ‏نظر می‌رسد با توجه به اطلاعات و اخبار موجود میزان سود خالص و سود ناخالص با محافظه کاری زیادی محاسبه شده باشد و از این جهت نیز شرکت بتواند سود خود را افزایش دهد مخصوصاً که از جمله طرح‌های در دست اقدام شرکت می‌توان افزایش راندمان در تغلیظ خاک‌های کم عیار، کشف پتانسیل‌های جدید و ‏تجهیز و راه اندازی ذخایر را نام برد که به منظور افزایش راندمان تولید در دستور کار قرار گرفته است و میتواند هزینه ها را با کاهش بیشتری نیز همراه سازد.

‏شرکت ذوب روی اصفهان

در این کارخانه ورق روی با روش الکترولیز از کنسانتره استحصال شده سپس با روش ذوب و ریخته گری تبدیل به شمش ‏با عیار ۹۹.۹۷ درصد می‌گردد و عمدتاً به خارج از کشور صادر می‌گردد. ظرفیت تولید این کارخانه با اتمام طرح توسعه ‏آن در سال ۱۳۸۵ از پنج هزار تن به دوازده هزار تن افزایش یافته است. فعالیت این شرکت به دنبال سقوط قیمت‌های ‏جهانی فلزات از تاریخ ۱۳۸۷.۱۰.۱ موقتاً متوقف گردید. بهره برداری از کارخانه در ۲۵ دی ماه ۱۳۷۸ آغاز شده است و ‏ظرفیت تولید این کارخانه از ابتدای سال ۱۳۸۶ به سقف ۱۲۰۰۰ تن شمش روی در سال افزایش یافته است. فعالیت ‏اصلی شرکت عبارت است از اکتشاف، استخراج و بهره برداری از معادن، تولید شمش، احداث کارخانه‌های مربوطه و انجام ‏کلیه عملیات بازرگانی مرتبط با فعالیت شرکت. سرمایه شرکت از ۱۷ میلیارد ریال به ۸۰ میلیارد ریال منقسم به ۸۰ میلیون ‏سهم با نام یک هزار ریالی از طریق ۶۲۹۱۸ میلیون ریال مطالبات حال شده و ۸۲ میلیون ریال آورده نقدی سهامداران ‏افزایش یافته است. مراحل قانونی افزایش سرمایه در تاریخ ۸ اسفند ۱۳۹۱ در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسیده است. ‏شرکت در شهریور ۱۳۹۲ موفق به راه اندازی کوره و ساخت سوله شده است.‏

با وجود ظرفیت تولید و فروش ۱۲۰۰۰ تن شمش روی، فروش مقداری شرکت ذوب روی در سال مالی ۹۲ بالغ بر ۷۱۷۰ تن بوده است و مبنای محاسبات در تحلیل نیز همین مقدار فروش میباشد. بنابراین با توجه به فاصله ۵۰۰۰ تنی تا ظرفیت کامل شرکت، پتانسیل افزایش سود از این محل نیز بسیار محتمل میباشد. در ادامه صورت سود و زیان پیش بینی شده شرکت را در سناریوهای مختلف با فرض فروش مقداری معادل با سال گذشته مشاهده میکنید. ‏

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروزمجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروزمجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

 

شرکت شاهین روی سپاهان ‏

شرکت تولیدی و صنعتی شاهین روی سپاهان در سال ۱۳۷۸ در جوار شرکت‌های باما و ذوب روی اصفهان احداث گردید. ‏در این کارخانه با استفاده از سرباره روی، ورق و شمش روی حاصل از کارخانجات تولید روی ، اکسید روی با خلوص ۹۸ ‏تا ۹۹.۷ بر حسب سفارش تولید می‌گردد. محصول دیگر این کارخانه دولومیت پخته شده می‌باشد که از کلسیناسیون ‏سنگ معدنی خام تولید می‌شود.

فروش مقداری شرکت شاهین روی در سال مالی ۹۲ بالغ بر ۳۰۰۰ تن بوده است و مبنای محاسبات در تحلیل نیز همین مقدار فروش میباشد.. در ادامه صورت سود و زیان پیش بینی شده شرکت را در سناریوهای مختلف با فرض فروش مقداری معادل با سال گذشته مشاهده میکنید. نکته جالب توجه در مورد این شرکت نداشتن هیچ گونه هزینه مالی میباشد.

لازم به ذکر است درصد مالکیت شرکت باما در شرکت ‏دوب روی اصفهان ۹۹.۶۶% و در شرکت شاهین روی سپاهان ۱۰۰% می‌باشد.‏

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

در جدول صفحه بعد صورت سود و زیان پیش بینی شده شرکت شاهین روی سپاهان آورده شده است.

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز
مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

 پیشبینی صورت سود و زیان شرکت اصلی

مجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروزمجمع شرکت باما سود سهام شرکت باما تحلیل شرکت باما تحلیل برتر اخبار بورس امروز

نکات مهم

*شرکت در بودجه ارائه شده سال جاری خود بهای تمام شده را به شدت رشد داده است. به گونه ای که حاشیه سود ناخالص شرکت از ۵۰.۴% در صورتهای مالی حسابرسی شده سال ۹۲ به ۳۴.۸% در بودجه ۹۳ تقلیل داده شده است. در تحلیل انجام شده آنالیزی روی بهای تمام شده انجام ندادیم ولی اگر شرکت بتواند با حاشیه سود ناخالص سال ۹۲ خود به تولید و فروش اقدام کند میتواند به سود ۲۳۴۰ریالی در سناریوی اول، سود ۲۷۴۷ ریالی در سناریو دوم، سود ۳۱۴۲ ریالی در سناریوی سوم دست یابد. همچنین سود سال ۹۴ شرکت نیز امکان رشد تا ۴۰۳۴ ریال به ازای هر سهم را خواهد داشت.

*سودآوری شرکت در سال‌های ۸۷ و ۸۸ به دلیل افت قیمت‌های جهانی روی با کاهش شدیدی مواجه شده بود اما در ‏سال ۸۹ به بعد با توجه به رشد قیمت‌های جهانی روی از یک طرف و رشد قیمت ارز از طرف دیگر شاهد رشد و احیای ‏سودآوری باما بودیم. در سال ۹۳ نوسانات نرخ ارز کاهش یافته و انتظار می‌رود این نرخ در سال ۹۴ افزایشی کمتر از ۱۰ درصد داشته باشد. با این ‏حال مهم این است که این روزها با روند صعودی نرخ جهانی روی و سرب مواجه هستیم، بطوریکه روی مرز ۲۳۰۰ را نیز درنوردیده است و پیش بینی های جهانی از روی ۲۵۰۰ تومانی نیز در سال جاری حکایت میکنند.

*کاهش عیار خاک مصرفی و نیز کمبود خاک و مواد معدنی از جمله مهمترین تهدیدهای این صنعت به شمار می رود که باید در تحلیل شرکت مد نظر قرار گیرد. هرچند که در تازه ترین خبرها داشتیم که شرکت‌های معدنی انگوران، مهدی آباد و نخلک در ۳ ماهه نخست سال ۹۳ با ۷.۵ درصد افزایش، ۲۲۳ هزار و ۵۸۱ تن ماده معدنی سرب و روی تولید کردند، این در حالی است که تولید این ماده معدنی در مدت مشابه سال گذشته، ۲۰۷ هزار و ۹۵۲ تن بوده است. بنابراین بنظر میرسد از لحاظ ماده اولیه نیز شرکتهای گروه روی در وضعیت بهتری در سال جاری قرار دارند و یکی از ریسکهای مهم سالهای اخیر آنها کمرنگ تر از گذشته جلوه مینماید.

*در برآورد حاصل شده در تمامی سناریوها انتظار تعدیل مثبت داریم .دلایل تعدیل عمدتاً افزایش قیمت فروش به دلیل ‏افزایش قیمت جهانی محصولات صادراتی شرکت، فاصله دلار ۲۷۵۰ تومانی در نظر گرفته شده در بودجه با نرخ فعلی دلار در بازار، عدم فروش ‏مستقیم خاک روی انگوران و شناسایی سود حاصل از سرمایه گذاری در شرکت ذوب روی اصفهان و شاهین روی سپاهان ‏میباشد. البته توجه به این نکته حائز اهمیت است که با توجه به صادراتی بودن فروش شرکت باما ، تحقق سود ‏پیش بینی شده منوط به تحقق فروش صادراتی بر اساس وزن، نرخ فروش و تسعیر ارز خواهد بود.‏

*از دیگر نکات قابل توجه شرکت سود انباشته بالای آن است که پتانسیل افزایش سرمایه از این محل را با توجه به سرمایه اندک شرکت تقویت میکند. رقم سود انباشته در پایان سال مالی ۹۲، ۵۸۲۵۷۴ میلیون ریال است که به ازای هر سهم شرکت بالغ بر ۲۹۱۲ ریال میشود.

*به نظر می‌رسد با سعی شرکت مبنی بر بالا بردن حاشیه سود خود و با دارا بودن معادن اختصاصی خود و همچنین مالکیت ‏تقریباً ۱۰۰% دو شرکت ذوب روی اصفهان و شاهین روی سپاهان و همچنین افزایش قیمت جهانی ماده معدنی روی و ‏سرب، سهم روند صعودی قیمتی را که اخیراً آغاز شده است ادامه داده و چشم انداز روشنی پیش روی باما باشد.

*سود تلفیقی هر سهم در سال ۱۳۹۲ بالغ بر ۲۴۴۰ ریال به ازای هر سهم بوده است و پیش بینی میشود برای سال جاری با توجه به وضعیت خوب شرکتهای ذوب روی و شاهین روی به بیش از ۳۵۰ تومان به ازای هر سهم برسد.

نتیجه گیری

شرکت باما تولید کننده انواع کنسانتره پرعیار سرب و روی است که این محصولات را عمدتاً با استخراج ماده ‏اولیه از معادن تحت بهره برداری خود در جنوب غربی اصفهان تولید می‌کند. همچنین شرکت با در اختیار داشتن ۹۹ درصد ‏از مالکیت شرکت ذوب روی اصفهان عملاً ظرفیت ۱۲ هزار تن تولید شمش روی را نیز در مجموعه خود در اختیار دارد و ‏می‌تواند به طور پیوسته مراحل تولید را از خاک معدن تا شمش روی طی کند. مهم‌ترین محصول شرکت اصلی، کنسانتره ‏سولفور روی و سرب است . ‏خاک معدن انگوران با توجه به پرعیار بودن تنها در یک مرحله سرب گیری گردیده و مابقی نیز به عنوان کربنات سرب در ‏حوض‌های مخصوص تخلیه و دپو می‌گردد. با مقایسه خاک معادن باما و انگوران در میابیم هزینه، زمان و مواد بیشتری ‏به منظور استحصال خاک باما مورد نیاز می‌باشد ولی در عوض معادن متعلق به خود شرکت بوده و حاشیه های مرتبط با انگوران که گاه و بیگاه شنیده میشود چندان اثری بروی شرکت باما ندارد. ضمناً در محاسبات تحلیلگران برای ارزشگذاری نیز چون شرکت در مقایسه با رقبا خود دارای معدن مستقل نیز میباشد، نسبت P بر E بالاتری خواهد گرفت.

محصولات فروش شرکت باما عبارتند از کنسانتره سولفور روی و کنسانتره سولفور سرب و کربنات روی و کربنات سرب و ‏اکسید روی و شمش روی. شرکت در طی سال‌های اخیر با تغییر رویه فروش مواجه بوده بطوریکه شرکت تا ‏سال ۱۳۹۰ فروش اکسید روی داشته است و با تغییر فرایند فروش از سال گذشته اقدام به فروش شمش روی نموده ‏است. بیش از ۹۰درصد فروش شرکت، در این سالها صادراتی بوده است. ‏بنابراین شرکت باما همانند بسیاری از شرکت‌های صادرات محور دیگر از محل افزایش نرخ دلار و ‏امکان فروش ارز حاصل از صادرات در بازار آزاد، فروش خود را بالا برده و سود بالایی از تسعیر نرخ ارز نصیبش میگردد. (بودجه فروش با دلار ۲۷۵۰ تومانی بسته شده است)

هر یک از محصولات با توجه به محاسبات خاصی که دارند بفروش می‌رسند با این حال برای برآورد مستقل و پیش بینی ‏بهتر این نرخ‌ها را با نسبت گیری از نرخ ارز و نرخ جهانی روی و سرب محاسبه کردیم. در همین راستا اقدام به پیش بینی ‏نرخ ارز و نرخ جهانی سرب و نرخ جهانی روی کردیم. جهت برآورد نرخ فروش محصولات ، ابتدا قیمت فروش هر واحد ‏محصول را در طی سالیان اخیر محاسبه کرده و سپس کنسانتره سولفور روی و کربنات روی را نسبت به نرخ جهانی روی و ‏کنسانتره سولفور سرب و کنسانتره کربنات سرب را نسبت به نرخ جهانی سرب نسبت گیری کرده و محاسبه کردیم.

از منظر جهانی تقاضا برای فلز روی بیش از عرضه آن در بازار فروش بوده و از سوی دیگر شرکت های فعال در گروه سرب و روی با کاهش ذخایر روی در معادن جهان مواجه هستند. همین مسئله باعث کاهش موجودی انبار لندن و شانگهای طی سه ماهه اخیر شده و موجبات رشد نرخ های جهانی را فراهم آورده است. در پایان پیش بینی می ‏شود با توجه به نرخ هایی که در ۳ سناریوی مختلف برای نرخ جهانی سرب و روی و دلار پیش بینی گردیده و در جدول سود و زیان پیش بینی شده به تفکیک قابل مشاهده است، در حالت خوش بینانه سود هر سهم به ۲۹۶۳ ریال برسد و در حالت متعادل سود هر سهم به ۲۴۰۷ ریال و در بدبینانه‌ترین حالت سود هر سهم شرکت به ۱۸۴۵ ریال برسد و همچنین در سال ۱۳۹۴ پیش بینی هر سهم ۴۱۸۰ ریال می‌باشد.

در پایان شایان ذکر است رشد اصلی قیمتهای جهانی در تیرماه اتفاق افتاده و اثر آن در گزارش ۶ ماهه منتهی به پایان شهریور شرکت مشخص تر خواهد بود.

تیم تحلیل کارگزاری آتی ساز بازار

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ