تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بازار بورس / سه شنبه ۱۴ مرداد

0

امروز شاخص کل بورس با افت اندک ۱۱ واحدی همراه شد و به رقم ۷۴,۶۹۷ واحد رسید . نمادهای تاپیکو با ۴۰ واحد و وامید با ۲۴ واحد بیشترین تاثیر مثبت و نماد خودرو با ۱۹ واحد بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۲۶.۹ میلیارد تومان رسید که نمادهای تاپیکو با ۱۲.۲ و وپاسار با ۱۰.۲ میلیارد تومان بیشترین  ارزش معاملات را از آن خود کردند .

شاخص ایفکس نیز در بازار فرابورس افت ۱.۵ واحدی را تجربه کرد و به رقم ۷۹۱ واحد رسید. نمادهای ذوب،بمپنا و ارفع بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص ایفکس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۷۹.۹ میلیارد تومان رسید .

با توجه به افزایش عرضه در پایان معاملات روز گذشته همان طور که انتظار داشتیم امروز را بازاری نوسانی و منفی نظاره کردیم . این که چرا خریداری در این قیمت ها وجود ندارد و شاهد افت ارزش معاملات می باشیم جای تعمل بیشتری دارد چرا که تمام شرایط محیا است برای رشد و حمایت از تولید و به تبع آن رونق در بازار سرمایه . شب گذشته نیز وزیر اقتصاد با حضور در برنامه پایش جرئیات بیشتری از بسته اقتصادی دولت ارائه کردند و همچنین بیان داشتند که در چه شرایط نامطلوبی، اقتصاد کشور را از دولت گذشته تحویل گرفتند که در بخش اخبار اقتصادی بیشتر به سخنان ایشان اشاره می شود. امشب نیز نوبخت برای ارائه توضیحات بیشتر از همین برنامه با مردم سخن خواهد گفت. به هر حال امروز شاخص را با اندکی نوسان منفی به پایان رساندیم و برای فردا نیز پیش بینی می کنیم که بازار به همین صورت باشد، مثبت یا منفی بودن این روزهای بازار چندان اهمیت ندارد چرا که شاهد نوسان اندکی می باشیم که نمی تواند دید روشنی برای پیش بینی از آینده بدهد . به هر حال باتوجه به شرایط اقتصادی که شب گذشته وزیر اقتصاد برای ایران تشریح کرد آینده بسیار روشنی در انتظار اقتصاد و بازار سرمایه خواهد بود و دیر یا زود به تبعات عملکرد خوب تیم اقتصادی دولت ایمان خواهیم آورد.


مهم ترین اخباراقتصادی


همان طور که اشاره کردیم شب گذشته وزیر اقتصاد با مردم در باره ی وضعیت اقتصادی و بسته اقتصادی صحبت کرد .طیب نیا در سخنان خود ،با اشاره به کنترل تورم ۴۵ درصدی اقتصاد کشور در ابتدای فعالیت دولت یازدهم به زیر ١۵ درصد در تیر ماه سال جاری، خطاب به اقشار مختلف جامعه، با بیان این‌که اقتصاد کشور در یک ریل مناسب قرار گرفته است، تصریح کرد: همان‌گونه که دولت به شکل بی سابقه‌ای موفق به مهار تورم افسارگسیخته ۴۵ درصدی ظرف یک سال گذشته شد، به مردم نوید می‌دهم که نشانه‌های روشن خروج از رکود و رشد مثبت اقتصادی از هم‌اکنون قابل مشاهده بوده و به یقین آینده روشنی پیش روی کشور است .

طیب‌نیا ادامه داد: در میان بدهیهای دولت، بدهی به پیمانکاران و بدهی به بانکهای کشور بسیار حایز اهمیت است که البته بخشی از بدهی پیمانکاران را در انتهای سال گذشته با آنها تسویه کردیم و امسال هم یکی از اولویتهای ما، هم در مجموعه مصوبات دولت و هم در لایحه آماده تقدیم به مجلس، تامین سرمایه لازم برای تسویه بدهی دولت به پیمانکاران است .

وزیر اقتصاد بدهی دولت به بانکها را حدود ۶٧ هزار میلیارد تومان ذکر کرد و گفت: ما در این خصوص هم سعی کرده‌ایم احکام لازم را پیش بینی کنیم .طیب نیا یادآور شد: وقتی ما عنوان کردیم “بسته سیاستی خروج غیر تورمی از رکود آماده اجرا است، بعضی تصور کردند که بر همین مبنا دولت قصد دارد انقباضی عمل کند و در نتیجه نمی‌خواهد بدهی خود به طلبکاران را بدهد، در حالی که به هیچ وجه این طور نیست .وی با ارائه آماری اظهار کرد: طی سه ماهه نخست سال جاری، حجم سرمایه‌گذاری صنعتی در کشور ٢٧ درصد و تعداد پروانه‌های بهره‌برداری صنعتی صادر شده نیز ٢۵ درصد افزایش یافته است که این نشان از چشم انداز مثبت خروج اقتصاد از رکود را دارد و امیدواریم تا انتهای امسال نرخ رشد کشور مثبت شود. وی در پاسخ به برخی انتقادات در خصوص زمان‌بر بودن فرآیند ترخیص کالاهای وارداتی از گمرک اظهارکرد:اتفاقا گمرک جمهوری اسلامی یکی از پیشروترین سازمانها در خصوص تسریع فرآیندها محسوب می‌شود، به نحوی که هم‌اکنون بحث استقرار نظام نوین گمرکی به صورت الکترونیک در بسیاری از گمرکات از جمله گمرک شهید رجایی عملیاتی شده که در این ارتباط در جلسات با فعالان بخش خصوصی شاهد رضایت آنان نیز از این امر بوده‌ایم .

در خبری دیگر از معاون اول رئیس جمهور شنیدیم که قرار است شهرستان قمصر تبدیل به منطقه آزاد بشود وی افزود : تلاش می کنیم تا هرچه سریعتر کارهای تبدیل شدن شهرستان مهم و مرزی قصرشیرین به منطقه آزاد انجام شود چرا که این شهرستان از موقعیتی راهبردی و مهم برخوردار است. و برای صادرات محصول به کشور عراق از اهمیت ویژه ای برخوردار است .

همچنین شنیدیم که، نشست چهار جانبه ایران، عمان، ترکمنستان و ازبکستان به منظور آغاز به کار خط ترانزیت جنوب به شمال از مسیر ایران است، که چهار کشور برای انتقال کالا از مسیر دریا و زمین از جنوب به شمال (آسیای میانه) توافق کرده اند.

در پایان لازم به ذکر است که ، دور جدید مذاکراتی تجاری و اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و ونزوئلا با حضور وزرای صنعت و امور خارجه دو کشور در تهران برگزار شد . در این دیدار مشترک، محمد رضا نعمت زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و الیاس خاوا وزیر امور خارجه ونزوئلا درباره بهبود فعالیت های اقتصادی و تجاری دو کشور به ویژه در حوزه صنایع گفتگو و تبادل نظر کردند .


مهم ترین اخبارسیاسی


در شرایطی که چند هفته از پایان آخرین دور نشست هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در وین می گذرد، عباس عراقچی، یک عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران می گوید: به احتمال قوی نشست بعدی ایران و ۱+۵ در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل برگزار خواهد شد . سیدعباس عراقچی بعداز ظهر دوشنبه در جمع خبرنگاران درباره آخرین رایزنی‌ها بر سر مذاکرات هسته‌ای گفت: «سعی می‌کنیم از فرصت حضور وزیران خارجه نیز استفاده کنیم.»عراقچی درباره برنامه‌های احتمالی پیش از برگزاری نشست توضیح داد: «یک ملاقات به احتمال قوی قبل از نشست ایران و ۱+۵ خواهیم داشت؛ اما زمان و مکان آن مشخص نیست، احتمالا در وین یا ژنو خواهد بود و بستگی به تنظیم وقتی دارد که بین دو طرف صورت می‌گیرد .این خبر بسیار خوبی است چرا که نشان از پیگیری دو طرف مذاکره کننده برای رسیدن هر چه زود تر به نتیجه مطلوب مذاکرات می باشد .

در مورد داعش شنیدیم که، نوری مالکی، نخست وزیر عراق به نیروی هوایی این کشور دستور داده است تا از نیروهای پیشمرگ کرد که وارد درگیری‌هایی با افراد مسلح دولت اسلامی در شمال عراق شده‌اند، حمایت و پشتیبانی کنند. دولت اقلیم کردستان عراق در درخواستی رسمی به واشنگتن خواهان مجهز شدن به سلاح‌های پیشرفته برای مقابله با داعش شد .

و اما در مورد غزه، شنیدیم که جلسه غیررسمی مجمع عمومی سازمان ملل تشکیل شده است، مجمع عمومی سازمان ملل جلسه‌ای غیررسمی برگزار خواهد کرد تا گزارش‌های مقامات ارشد این سازمان درباره جنگ غزه را بررسی کند ، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، دفتر “جان اش”، رئیس مجمع عمومی سازمان ملل اعلام کرد، این هیات جهانی ۱۹۳ عضوی برای رسیدن به درخواست کشورهای عربی ساعت ۱۰ صبح روز چهارشنبه (به وقت محلی) نشستی برگزار خواهد کرد . در این نشست ناوی پیلای، کمیسیونر ارشد حقوق بشر سازمان ملل، “پییر کراهنبول”، رئیس آژانس آوارگان فلسطینی سازمان ملل، “کیونگ واکانگ”، معاون رئیس امور بشردوستانه و “رابرت سری”، هماهنگ کننده ویژه برای روند صلح خاورمیانه نمایندگان سازمان ملل را از اوضاع کنونی جنگ غزه مطلع خواهند ساخت

.

فلزات اساسی، دلار و سکه


در بازار های جهانی امروز فلزات اساسی با افت قیمت همراه شدند بر این اساس قیمت فلزات اساسی مس ، آلومنیوم، سرب و روی به ترتیب به ۷۱۲۵ دلار، ۲۰۳۰ دلار، ۲۲۶۵ دلار و روی به ۲۳۹۰ دلار برای هر تن رسیدند . دلار در بازار امروز به قیمت ۳۱۳۹ تومان و سکه به قیمت ۹۴۹ هزار تومان داد و ستد شد.

درگروههای مختلف چه خبربود؟

گروه ساختمانی در اواسط بازار سبز رنگ شد و بعضی از نمادها از جمله ثشاهد توانستند به روند مثبت خود تا پایان بازارادامه دهند . ثشاهد سود هر سهم خود را را با توجه به عملکرد واقعی سال مالی منتهی به خرداد ۹۳، مبلغ ۴۲۳ ریال گزارش نموده است که این میلغ با توجه به آخرین پیش بینی شرکت با افزایش ۲ درصدی همراه بوده است .

و اما در رابطه با تسهیلات مسکن، جمشید برزگر در نشستی خبری با بیان اینکه در کشور ما تسهیلات دهی وجود ندارد، گفت: در یکسال گذشته تسهیلات دهی به بخش مسکن قطع شده است و حتی یک ریال به این بخش تسهیلان نداده اند . وی با بیان اینکه در دولت نهم و دهم هم فقط برای دهک های پایین جامعه، برنامه های مسکن اجرا شد، اظهار داشت: بنابراین برنامه ای برای دهک های ۳ تا ۸ جامعه که اغلب اقشار متوسط هستند اجرا نشده است . رئیس کانون سراسری انبوه سازان با بیان اینکه پیشنهاد ما این است که با تسهیلات با اقساط بلند مدت را برای ساخت مسکن موافقت کنند، افزود: پیشنهادی به دولت با موافقت وزیر راه و شهرسازی ارائه شده است تا از محل صندوق توسعه ملی ۷۵ درصد قیمت تمام شده مسکن به انبوه‌سازان تسهیلات داده شود و سپس انبوه‌سازان این تسهیلات را به خریداران منتقل کنند

در گروه لبنی و غذایی که چند روز است خبری در مورد شیر پالم که برای تولید ماست های پرچرب استفاده می شود می شنویم بر همین اساس سید‌حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت گفت: «وزارت بهداشت به هیچ کارخانه‌ لبنی مجوز استفاده از روغن پالم نداده، روغن پالم به‌دلیل سودآوری بالا در لبنیات استفاده می‌شود، این تخلفات بسیار بارز بوده است و آنها از بدترین نوع چربی صنعتی استفاده کرده‌اند به همین دلیل به‌زودی اسامی آنها اعلام می‌شود در پی واکنش وزیر بهداشت نسبت به مضرات روغن پالم در محصولات لبنی حسینی مدیرکل نظارت بر محصولات آرایشی، بهداشتی و مواد غذایی سازمان غذا و دارو نسبت به تشکیل کمیته بازنگری درباره استفاده و محدودیت روغن پالم گفت: براساس دستور وزیر بهداشت و با توجه به حساسیتی که دولت و وزارت بهداشت به سلامت غذایی دارد، کمیته بازنگری استفاده از روغن پالم در سازمان غذا و دارو تشکیل شد .

در این گروه غمهرا و غدام با صف خرید به کار خود خاتمه دادند و غپاک در قیمت ۴۶۰ تومان بازگشایی شد .

غبشهر در جدید ترین پیش بینی ۶ ماهه، سود سال مالی ۹۳ را با کاهش ۳۴ درصدی نسبت به آخرین پیش بینی مبلغ ۱۲۶۸ ریال اعلام کرده است. همچنین لازم به ذکر است که شرکت در ۶ ماهه سال مالی توانسته است ۶۷۹ ریال این پیش بینی که معادل ۵۴ درصد می شود را محقق کند.

در گروه حمل و نقلی، علی جهاندیده در گفت‌وگویی تصریح کرد: مناقصه اپراتور قطعی بندر شهید رجایی نیاز به تشریفات و مقدماتی داشت که با پیگیر‌ی آن‌، تا چهار ماه آینده شرکت جدید مشخص خواهد شد . وی با بیان این‌که تا پایان سال دو شرکت بتا و سینا عملیات تخلیه و بارگیری بندر شهید رجایی را انجام خواهند داد، گفت: سازمان بنادر تا زمان مشخص شدن تکلیف نهایی اپراتور، شرایطی را تعبیه کرده که شرکت‌ها بدون هیچ مشکلی بار ترانزیت خود را جابجا کنند . جهاندیده به تحریم اپراتور قبلی بندر شهید رجایی نیز اشاره کرد و افزود: قطعا اتفاقی که برای تایدواتر رخ داد برای اپراتور جدید این بندر اتفاق نمی‌افتد و اپراتور جدید در این زمینه مشکلی نخواهد داشت .حسینا که جهت برگزاری مجمع افزایش سرمایه متوقف شده بود هنوز بازگشایی نشده است

حفارس در جدیدترین گزارش ۹۳ به ازای هر سهم ۱۶ ریال سود پیش بینی نموده است که نسبت به پیش بینی با کاهش ۶ درصدی همراه بوده است همچنین شرکت در دوره سه ماهه و با توجه به عملکرد واقعی خود ۵ ریال سود به ازای هر سهم شناسایی نموده است. همچنین فروش شرکت نسبت به پیش بینی قبلی با افزایش ۲۵ درصدی همراه بوده است.

در گروه پتروشیمی و شیمایی مدیر مالی شرکت گلتاش گفت :خبرهای اعلام شده مبنی بر افزایش نرخ مواد شوینده در حد یک شایعه می باشد و در حال حاضر هیچ ابلاغیه ای مبنی بر افزایش نرخ مواد شوینده به شرکت های تولیدی اعلام نگردیده است . در روز گذشته خبری مبنی بر افزایش ۱۵ درصدی نرخ مواد شوینده اعلام گردید که پیشتر با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته مبنی بر بسته پیشنهادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود قرار بود پس از پایان ماه مبارک رمضان این افزایش نرخ بر روی مواد شوینده اعمال می گردد . در همین راستا، مدیر مالی شرکت گلتاش در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز اظهار داشت: در حال حاضر هیچگونه تعاملی میان انجمن صنایع شوینده با سازمان حمایت از تولیدکننده و مصرف کننده برقرار نگردیده است برهمین اساس اخبار اعلام شده مبنی بر افزایش نرخ مواد شوینده در حد یک شایعه می باشد و تاکنون هیچ ابلاغیه ای در خصوص افزایش نرخ مواد شوینده اعلام نگردیده است . ولی آنچه در این بین اهمیت دارد با توجه به افزایش نرخ مواد اولیه شرکت های پتروشیمی ، شرکت های پایین دستی از این افزایش نرخ متضرر می شوند و باید حتما فکری برای این شرکت ها بشود تا بتوانند به فعالیت تولیدی خود ادامه دهند.

در همین رابطه شنیدیم که میزان عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، از زمان اجرای مصوبه مربوط به تغییر مبنای محاسبه قیمت پایه این محصولات از ارز مبادله ای به ارز آزاد، ۳۸۱ هزار تن بوده است، درحالیکه در دوره مشابه قبل از اجرای این مصوبه، میزان عرضه محصولات پتروشیمی ۲۷۳ هزار تن بوده که این امر، حاکی از افزایش عرضه محصولات پتروشیمی در بورس کالا، در پی اجرای مصوبه مذکور بوده است .

شپدیس در اولین پیش بینی ، سود هر سهم سال مالی منتهی به شهریور ۹۴ را با ۱۴۸ درصد تعدیل مثبت نسبت به پیش بینی سال ۹۳ مبلغ ۴۰۱۷ ریال اعلام کرد .گفتنی است که شرکت سال مالی خود را از ۹۳/۰۹/۳۰ به ۹۳/۰۶/۳۱ تغییر داده است . همچنین شرکت در جدیدترین پیش بینی منتهی به ۹۳/۰۶/۳۱ سود هر سهم خود را به مبلغ ۱۶۱۸ ریال اعلام نموده است و در دوره ۶ ماهه توانسته ۶۶۱ ریال به ازای هر سهم سود محقق کند.

در گروه پالایشی که روز گذشته مجمع شبریز برگزار شد و شاهد تقسیم سود ۴۴۰ تومانی برای هر سهم بودیم امروز نیز قرار است مجمع شبندر، شاوان و شتران برگزار شود . حتما خبرهای خوبی از مجامع به گوش خواهد رسید که به محض دریافت از طریق وب سایت اطلاع رسانی خواهد شد . در مورد شاوان لازم به ذکر است که  برای سود سال ۹۳ شفاف سازی کرد و اعلام داشت که این شرکت از پرداخت سهم صندوق توسعه ملی معاف گردیده است اما طی اطلاعیه ای از سوی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران صادر شد ۲۶ درصد سهم صندوق توسعه ملی که معادل ۳,۱۰۴,۷۵۸ میلیون ریال می شود را از درآمدهای حاصل از فروش فرآورده های صادراتی نفت کوره در سال ۹۲ این شرکت کسر کرده است با وجود ابهامات قانونی در این مورد ، در گزارش حسابرسی صورت های مالی ۹۲ عنوان شده است که موضوع شمول کسر سهم صندوق توسعه ملی با توجه به مفاد قانون بودجه سال ۹۲ کل کشور برای این شرکت دارای ابهام است . و به موازات آن شرکت در حال پیگیریهای جدی برای حل و فصل این موضوع می باشد. لازم به ذکر است که ازاین بابت سهامداران متضرر نخواهند شد .

امروزقیمت نفت برنت به رغم فزونی عرضه به دلیل ادامه تنش ها در خاورمیانه و شمال آفریقا و پیش بینی کاهش بیشتر حجم ذخایر نفت خام آمریکا، در بالای ۱۰۵ دلار باقی ماند . براین  اساس ، قیمت هر بشکه نفت برنت پس از افزایش ۵۷ سنتی در روز دوشنبه، امروز نیز ۶ سنت افزایش یافت و به ۱۰۵ دلار و ۴۷ سنت رسید. قیمت نفت خام آمریکا نیز پس از افزایش ۴۱ سنتی و رسیدن به ۹۸ دلار و ۲۹ سنت، امروز ۱۵ سنت دیگر افزایش یافت و به ۹۸ دلار و ۴۴ سنت رسید .

 

در گروه خودرویی امروز در خبری شنیدیم که براساس تفاهمنامه ژنو و تعلیق شش ماهه برخی تحریمها از جمله تحریم صنعت خودرو در کنار تمدید چهار ماهه این تفاهمنامه فضایی را برای خودروسازان خارجی مایل به حضور در ایران فراهم کرده تا با برخی خودروسازان داخلی مذاکره کنند . در این زمینه براساس جدیدترین اخبار به دست آمده، یکی از خودروسازان مطرح اروپایی نیز تمایل زیادی به بازگشت به بازار ایران داشته و در این زمینه به تفاهمات اولیه با شرکای ایرانی خود نیز دست یافته است . این وضعیت در حالی است که کارشناسان معتقدند بالا بودن تقاضای خرید خودرو در بازار ایران در کنار قدیمی بودن برخی از خودروهای پرتیراژ در حال تولید در کشور موجب شده تا جذابیت بازار خودروی ایران برای شرکت‌های خارجی افزایش یابد . کارشناسان معتقدند که به محض لغو رسمی تحریم‌ها شاهد هجوم یکباره خودروسازان خارجی برای حضور در بازار ایران خواهیم بود.

این گروه امروز یکپارپه قرمز رنگ بود . خودرو حدود ۱۰ میلیون از سهامش معامله شد و در نهایت به قیمت ۲۵۱ تومان رسید. خساپا که روز گذشته با صف خرید به کار خود خاتمه داده بود.  امروز با ۲ درصد منفی به قیمت ۱۳۱ تومان رسید.

در گروه مخابرات و همراه خبری شنیدیم در مورد ایرانسل،  در الحاقیه پروانه اپراتور دوم تلفن همراه که در آبان ماه ۱۳۸۴ به تصویب رسیده است، در یکی از بندها ی این الحاقیه تحت عنوان تغییرات مؤثر بر سرمایه دارنده پروانه تصریح شده «ایرانسل باید در انطباق با شرایط و روال مورد تأیید وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به میزان ۲۱ درصد کل سهام دارنده پروانه را طی سه سال از تاریخ لازم الاجرا شدن (قرارداد) از طریق بورس عرضه عمومی کندبر اساس این گزارش با توجه به عدم اقدام لازم و به موقع سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی در پیگیری این مهم از اپراتور دوم تلفن همراه که موجبات تأخیر در عرضه ۲۱ درصدی سهام ایرانسل و عدم عرضه عمومی سهام این شرکت شده است مراتب از سوی بازرسی امور نیرو و ارتباطات از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مورد مطالبه قرار گرفت .

در گروه معدنی  ، ایران تصمیم به واردات گندله سنگ آهن از هند دارد بر همین اساس به نقل از پایگاه اینترنتی دی هندو بیزنس لاین، به گفته مالای چاترجه، رئیس و مدیرعامل شرکت کیوسل هند (شرکت سنگ آهن کودرموخ سابق)، این شرکت در حال ارائه پیشنهاد ایجاد یک مکانیزم صادراتی برای مبادله سنگ آهن با ایران است . مالای چاترجه، رئیس و مدیرعامل شرکت کیوسل هند در مصاحبه با خبرنگاران گفت، در سفر اخیر وزیر صنعت و معدن ایران به دهلی نو این موضوع با مسئولان دولتی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت . تقاضای خوبی برای واردات گندله سنگ آهن از سوی ایران وجود دارد. هرچند ایران دارای معادن سنگ آهن است، اما درجه کیفی آنها از نوع بسیار بالا نیست .  بر همین اساس ایرانی ها در حال بررسی گزینه ارسال سنگ آهن تولیدی خود به شعبه شرکت کیوسل در مانگالور هند جهت تبدیل به گندله های سنگ آهن هستند

 و در خبری دیگر مربوط به این گروه شنیذیم که قرار است یک میلیون و ۲۸۹ هزار و ۷۹۲ سهم شرکت سنگ آهن شرق ایران به وکالت از سوی سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران فردا در بازار سوم فرابورس عرضه خواهد شد . ارزش بلوک ۹۹.۹۹ درصدی شرکت سنگ آهن شرق ایران ۹۲.۶ میلیارد ریال است و به قیمت پایه هر سهم ۷۱ هزار و ۸۴۸ ریال روز چهارشنبه(۱۵ مرداد) یکجا فروخته می شود .  بر اساس این گزارش؛ تعداد ۶۴ هزار و ۴۹۰ سهم این شرکت نیز به سهام ترجیحی اختصاص داده شده و مبلغ سپرده شرکت در این رقابت ۲.۷ میلیارد ریال و مهلت پرداخت وجه نقد معامله هم ۹روز کاری تعیین شده است.

سایر نمادها و گروه ها :

در گروه قندی ، قهکمت در جدید ترین گزارش ۹ ماهه، پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۳ را با افزایش ۲ درصدی به مبلغ ۴۰۲ ریال اعلام کرد . لازم به ذکر است که شرکت در ۹ ماهه سال مالی مبلغ ۲۷۳ ریال سود شناسایی کرده است . علت این تعدیل را می توان افزایش در فروش شرکت اعلام نمود که نسبت به پیش بینی قبلی با تعدیل ۷ درصدی همراه بوده است .

قلرست تصمیم دارد سرمایه خود را از مبلغ ۲۴ میلیارد ریال به مبلغ ۲۴۰ میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه ۲۱۶ میلیارد ، معادل ۹۰۰ درصد است که مبلغ ۱۵,۵۸۸,۷۰۲,۱۶۱ ریال آن از محل سود انباشته و مابقی آن به مبلغ ۲۰۰,۴۱۱,۲۹۷,۸۳۹ ریال از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها می باشد .

وتوس در جدید ترین گزارش ۹ ماهه، پیش بینی سود هر سهم سال مالی ۹۳ را با کاهش ۴ درصدی نسبت به گزارش قبلی به مبلغ ۱۹۲ ریال اعلام کرد . لازم به ذکر است که شرکت در ۹ ماهه سال مالی مبلغ ۲۳ ریال سود شناسایی کرده است .

بپاس درنظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۹۰۷,۲۰۰ میلیون ریال به مبلغ ۱,۱۳۴,۰۰۰ میلیون ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه ۲۲۶,۸۰۰ میلیون ریالی به شرح زیر می باشد :

۱-        مبلغ ۱۳۶,۰۸۰ میلیون ریال معادل ۱۵ درصد از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران

۲-        مبلغ ۳۰,۱۵۵ میلیون ریال معادل ۳.۳۲ درصد از محل سود انباشته

۳-        مبلغ ۶۰,۵۶۵ میلیون ریال معادل ۶.۶۸ درصد از محل سایر اندوخته ها می باشد


پرشینتحلیل

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ