تحلیل ، بررسی و اخبار مهم بازار بورس / چهارشنبه ۱۵ مرداد

0

گروه پالایشگاهی ، بالاخره برخی ابهامات موجود در این گروه با برگزاری مجامع عمومی سالیانه پایان یافت.ولی انچه در این بین اهمیت دارد آن است که تا زمانی صورت های مالی ۳ ماهه خود را منتشر نکنند نمادهای این گروه اجازه بازگشایی ندارند . روز گذشته مجامع سه شرکت شبندر ، شاوان و شتران نیز برگزار شد، در همین رابطه شبندر مبلغ ۱۸۰ تومان ، شاوان ۱۰۰ تومان و شتران ۷۵۰۰ بین سهامداران تقسیم کردند.

امروز شاخص کل بورس با ۸۳ واحد نزول به رقم ۷۴،۶۱۳ واحد رسید. نمادهای وپاسار با ۶۶ واحد و تاپیکو با ۱۸ واحد بیشترین تاثیر منفی و نمادهای مپنا با ۲۵ واحد و پارسان با ۲۳ واحد بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص کل گذاشتند .

ارزش معاملات در این بازار به رقم ۱۱۹.۳ میلیارد تومان رسید.مپنا با ۹.۵ میلیارد تومان بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد.
در بازار فرابورس شاخص ایفکس نسبت به روز گذشته تغییری نداشت و همان ۷۹۱ واحد بود. نمادهای زاگرس و مارون بیشترین تاثیر منفی و نمادهای شرانل و خاور بیشترین تاثیر مثبت را بر شاخص فرابورس گذاشتند. ارزش معاملات در این بازار به رقم ۶۴.۶ میلیارد تومان رسید .
بازار در این روز ها کاملا نوسانی و در هاله ای از ابهام به سر می برد . صحبت های دو شب گذشته وزیر اقتصاد و سخنگوی دولت دور نمای بسیار روشن و مطلوبی از آینده اقتصاد ایران روشن کرد و با روشنگری هایی که از طرف این دو مسئول تراز اول دولت صورت گرفت بدون ریسک و با اطمینان کامل می توان در بازار سرمایه ، سرمایه گذاری کرد چرا که از جمله مهم ترین صحبت هایی که هر دو مسئول به ان اشاره کردند بحث خروج از رکود فعلی بود که هدف اصلی دولت برای خروج از این رکود و بیکاری افزایش تولید و تمرکز بیشتر بر روی بنگاه های تولیدی بود، قطع به یقین در ادامه توجه به بخش تولید و حمایت هایی که در این باره صورت می گیرد، نتایج رشد و رونق تولید در نبض اقتصاد کشور که تابلوی بورس می باشد نمایان خواهد شد . بازار در این روز همچون روزهای گذشته کسل کننده بود و شاهد پایین بودن ارزش معاملات بودیم و اکثر سهم ها در محدوده صفر تابلو معامله می شدند. فعلا بازار را نوسانی ، گاهی مثبت و گاهی منفی پیش بینی می کنیم و تا زمان مشخص شدن مذاکرات هسته ای و نا آرامی های منطقه بازار محرک خوبی برای رشد ندارد . گفتنی است قرار است فردا هیئت کارشناسی زودتر از موعد، برای ادامه مذاکرات هسته ای راهی وین بشود.شاید نتیجه این نشست یک روزه بتواند محرک خوبی برای بازار باشد!!! البته از نوع معاملات امروز بوِزه در نیم ساعت پایانی می توان امید بیشتری نسبت به بازار هفته آینده نسبت به هفته جاری داشت.
همان طور که اشاره کردیم شب گذشته سخنگوی دولت در باره بسته اقتصادی دولت و برنامه های اتی دولت با مردم سخن گفت . ایشان با تشریح راهبردهای اقتصادی دولت برای خروج غیر تورمی از رکود افزود: تورم نقطه به نقطه که سال گذشته در همین زمان ۴۴ درصد بود، امروز به حدود ۱۴ درصد کاهش یافته است . وی افزود: کمک به کارآفرینان و بهبود شرایط کسب و کار نیز در دستور کار دولت قرار دارد و به جرات می توان گفت که در سال ۹۳ شاهد رشد اقتصادی خواهیم بود.  نوبخت در باره رکود اقتصادی حاکم بر کشور نیز گفت: ظرفیت اقتصادی لازم در کشور ما وجود دارد اما تولید به اندازه ظرفیت ها نیست و این، به معنای رکود است . وی علت رکود را دو عامل فقدان منابع کافی در اختیار تولید کنندگان و نبود تقاضای لازم برای افزایش تولید دانست و اظهارداشت: اگر قرار است تولید رونق گیرد، باید یک سلسله سیاست هایی اتخاذ شود تا منابع لازم برای آن فراهم شود و در اختیار تولیدکنندگان قرار بگیرد. از سوی دیگر، تقاضای مناسب هم برای تولید بیشتر فراهم شود . سخنگوی دولت در ادامه اظهار داشت: با توجه به مبانی علمی اقتصاد، چهار محور را برای خروج از رکود در لایحه سیاست های اقتصادی در نظر گرفته ایم که شامل افزایش منابع مالی بخش تولید، ترغیب بخش خصوصی برای مشارکت در تولید، خلق منابع و تزریع منابع در بخش های پیشران اقتصادی است . وی توضیح داد: محور نخست فعالیت دولت، شامل مجموعه سیاست های اقتصادی در بخش های پولی، ارزی و مالی است که در سطح کلان باید اتخاذ شود تا شاهد افزایش منابع مالی در بخش تولید باشیم . وی افزود: به عنوان مسوول برنامه ریزی کشور اعلام می کنم که ۴۱ هزار میلیارد تومان در سال جاری برای طرح های عمرانی هزینه خواهیم کرد . وی با بیان اینکه سال گذشته اعلام کرده بود که دولت مطالبات پیمانکاران را پرداخت می کند، اظهار داشت: سال ۹۱، کل اعتبارات عمرانی کشور ۱۳.۶ هزار میلیارد تومان بود اما از زمان آغاز به کار دولت یازدهم تا امروز بیش از ۲۳ هزار میلیارد تومان (۲۱ هزار میلیارد تومان به صورت پول نقد و ۲ هزار میلیارد تومان به صورت اوراق مشارکت) به پیمانکاران داده شده که بخشی از این مبالغ در اسفندماه ۹۲ و مابقی، فروردین ماه ۹۳ پرداخت شده است . نوبخت با بیان اینکه دولت سال ۹۳ را با تزریق اعتبار در طرح های عمرانی آغاز کرده است، افزود: تا امروز از مبلغ ۴۱ هزار میلیارد تومان اختصاص یافته در سال ۹۳، مبلغ دو هزار میلیارد تومان پرداخت شده و قرار است هفت هزار میلیارد تومان دیگر نیز ظرف امروز و فردا پرداخت شود . وی با بیان اینکه در جلسه روز سه شنبه این هفته هیات دولت مجوز واگذاری سه هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت نیز صادر شد، خاطرنشان کرد: بنابراین، دولت تا هفته آینده در مجموع مبلغ ۱۲ هزار میلیارد تومان بابت اجرای طرح های عمرانی به پیمانکاران پرداخت خواهد کرد نوبخت به بخش پیشران در اقتصاد کشور اشاره کرد و با نام بردن از صادرات غیر نفتی به عنوان یکی از محورهای این بخش اظهارداشت: اگر در بخش صادرات غیر نفتی، منابع مالی مورد نیاز را تامین کنیم با بهبود فضای کسب و کار روبرو می شویم و برای رسیدن به این مهم باید به تولید برای صادرات معطوف شویم تا موفقیت های زیادی در بخش های مختلف بدست آوریم .
در بخش دیگر، در پی انتشار شایعاتی مبنی بر احتمال کناره‌گیری محمد‌رضا نعمت‌زاده وزیر صنعت، معدن و تجارت و جایگزینی محمد فروزنده رئیس سابق بنیاد مستضعفان، یک منبع آگاه در این وزارتخانه ضمن تکذیب این شایعه گفت: نعمت‌زاده با قدرت سابق در سمت خود باقی است و تغییری در سطح وزیر در این وزارتخانه رخ نخواهد داد.
لازم به ذکر است که امروز رئیس جمهور به شهرکرد مرکز استان چهارمحال و بختیاری سفر خواهد کرد. همچنین  دکتر قالیباف در جلسه تعیین اعضای جدید هیئت مدیره بورس در سمت خود ابقا شد.
همان طور که اشاره کردیم تیم کارشناسی و فنی مذاکره کنندگان هسته ای امشب عازم وین می شوندمذاکرات هسته ای ایران و گروه کشورهای ۱+۵ که برای مدت۴ماه تمدید شده است از فردا و به مدت یک روز در وین و در سطح کارشناسان پیگیری خواهد شد.
برای انجام این دور از مذاکرات، تیم کارشناسی مذاکره کننده امشب به سرپرستی  حمید بعیدی نژاد، مدیر کل اداره امور خلع سلاح و مدیرکل سیاسی و بین‌المللی وزارت امور خارجه عازم وین می شود.بارها بیان کردیم که کاملا دور نمای روشنی از مذاکرات نه تنها برای ایران بلکه کل جامعه بین الملل مشخص شده است و تمام افراد مذاکرات را مثبت ارزیابی می کنند. روز گذشته نیز به این نکته اشاره کردیم که قرار است در نشست سازمان ملل که سالانه برگزار می شود در مورد مذاکرات نیز صحبت بشود.
در مورد غزه و اخبار پیرامون آن شنیدیم که هیئت نمایندگان رژیم صهیوینستی که امروز در مذاکرات قاهره در زمینه برقراری آتش بس شرکت کرده اند با رفع محاصره غزه موافقت کرده اند.همچنین به نقل از المیادین، دولت مصر به هیئتهای فلسطینی و صهیونیستی پیشنهاد داده است آتش بس از ۷۲ ساعت به ۱۲۰ ساعت افزایش یابد . رادیو رژیم اسرائیل هم به نقل از منابع فلسطینی از تلاش مصر برای تمدید آتش بس برای بیش از سه روز خبر داده است
دیپلماسی فعال ایران درخصوص بحران غزه و آشکار نمودن تجاوزات رژیم صهیونیستی همچنان پرتحرک است. از برگزاری نشست وزیران خارجه کمیته فلسطین جنبش عدم تعهد در تهران تا رایزنی‌های دوجانبه به‌خصوص با مقامات بلندپایه عربی. در تازه‌ترین تحول هم معاون عربی و آفریقایی وزارت خارجه ایران درادامه رایزنی‌های خود با محمد بدرالدین زاید معاون وزیر امور خارجه مصر که برای شرکت در نشست وزیران خارجه کمیته فلسطین برای رسیدگی به اوضاع غزه به تهران سفر کرده بود، دیدار کرد . در این دیدار، امیرعبداللهیان از حضور مصر در این نشست تشکر کرد و طرف مصری نیز مراتب تقدیر خود را از تلاش‌های ایران برای برگزاری موفق این نشست در تهران اعلام کرد و آن را نشان از اهتمام ایران به مساله فلسطین دانست.
در مورد تحرکات گروه داعش ، در بیانیه شورای امنیت سازمان ملل آمده است: اعضای این شورا اعلام می کنند که حملات گسترده عوامل داعش در عراق و سوریه این موضوع را روشن می کند که این گروه نه تنها برای این کشور بلکه برای صلح و امنیت منطقه ای تهدید محسوب می شوند .  شورای امنیت سازمان ملل در ادامه در مورد آوارگی صدها تن از مردم عراق به دنبال حملات اخیر داعش به شدت ابراز نگرانی کرد.
امروز در بازار های جهانی قیمت فلزات اساسی با افت قابل ملاحضه ای همراه بود، بر این اساس قیمت مس ۷۰۰۰ دلار، آلومنیوم ۲۰۰۵ دلار، سرب ۲۲۲۵ دلار و روی به ۲۳۵۰ دلار برای هر تن رسیدند . دلار در محدوده ۳۱۳۷ توان و سکه بهار آزادی به قیمت ۹۴۷ هزار تومان معامله شد.
در گروه های مختلف چه خبر بود ؟
گروه پالایشگاهی ، بالاخره برخی ابهامات موجود در این گروه با برگزاری مجامع عمومی سالیانه پایان یافت.ولی انچه در این بین اهمیت دارد آن است که تا زمانی صورت های مالی ۳ ماهه خود را منتشر نکنند نمادهای این گروه اجازه بازگشایی ندارند . روز گذشته مجامع سه شرکت شبندر ، شاوان و شتران نیز برگزار شد، در همین رابطه شبندر مبلغ ۱۸۰ تومان ، شاوان ۱۰۰ تومان و شتران ۷۵۰۰ بین سهامداران تقسیم کردند.
در خبری از از سوی معاون سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری شنیدیم که بودجه ای که پالایشگاهها به بازار سرمایه اعلام کرده، اکثراً محافظه کارانه است، به عنوان مثال نرخ ارز فروش محصولات نرخ ارز مبادلاتی اعلام شده، در حالیکه اکثر شرکت ها فروش محصولاتشان بیش از این رقم است که همین امر می تواند زمینه ساز افزایش سودآوری آنها در پایان سال باشد، ضمن اینکه تقسیم سود مناسب شرکت های پالایشی، محرک خوبی برای سهامداران عمده این صنعت که هلدینگهای بزرگ بورسی هستند، محسوب می شود .صنعت پالایش و حضور این صنعت در بازار سرمایه یک تحول عظیم برای بورس بوده است، به گونه ای که در طول سال های اولیه حضورشان توانستند در پاره ای از ایام نقش محوری در بازار ایفا و انتظارات سرمایه گذاران به لحاظ سودآوری را در پایان سال مالی محقق کنند.
شایان ذکر است ،  روسیه و ایران بر روی قرارداد تهاتر نفت در برابر کالا به توافق رسیدند . براساس این توافق ۵ ساله به منظور توسعه تجارت بین دو کشور، روسیه نفت ایران را خریداری خواهد کرد. این توافق شامل همکاری در حوزه نفت و گاز، ساخت تاسیسات هسته‌ای، ماشین‌آلات، کالای‌های مصرفی و محصولات کشاورزی می‌شود.
در گروه پتروشیمی  روند معاملات همچون سایر گروه ها متعادل بود و اکثر نمادهای این گروه در محدوده صفر تابلو در حال معامله بودند . در این گروه امروز شاهد تشکیل صف خرید در نماد شفارا بودیم . شفارا در اولین پیش بینی برای سال مالی ۹۳، سود هر سهم را با سرمایه ۱۵ میلیارد تومان مبلغ ۱۰۶۸ ریال اعلام کرده است که نسبت به سود محقق شده ، ۱۹۳۷ ریالی سال ۹۲ شاهد ۴۵ درصد تعدیل منفی می باشیم . شرکت در سه ماهه نخست سال مالی توانسته است ۲۳۴ ریال این پیش بینی را که معادل ۱۲ در صد می شود پوشش دهد .  پتروشیمی فارابی ۲ محصول دی اکتیل فتالات و انیدرید فتالیک تولید کی کند . اورتدزایلین به عنوان ماده اولیه انیدرید فتالیک و الکل ماده اولیه برای تولید محصول اکتیل فتالات می باشد. اورتدرایلین که از پتروشیمی اصفهان تامین می شود از طریق خط لوله به پتروشیمی فارابی منتقل می شود که این مهم باعث حذف هزینه حمل این ماده و کاهش بهای تمام شده محصولات می شود و تاثیر مثبتی در مبحث رقابت پذیری محصول خواهد داشت.
الکل یا دواتیل هگزانول از پتروشیمی اراک تامین می شود، پتروشیمی اراک تنها فروشنده این محصول می باشد که در بورس کالا محولاتش را عرضه می کند. در مورد موارد مصرف ۲ محصوا تولیدی این شرکت: محصول انیدرید فتالیک ،  معمولا نیمی از این محصول به صورت مایع جهت تولید ماده نرم کننده DOP استفاده می شود و نیم دیگر به انیدرید فتالیک پرک تبدیل و سپس در کیسه های ۲۵ کیلو گرمی جهت مصرف در صنعت DOP و صنایع رزین و رنگ سازی بسته بندی می شود . محصول دی اکتیل فتالات ، این محصول یکی از مهم ترین نرم کننده های انواعی از پودر PVC  است . شفارا علاوه بر تامین DOP بازار داخل این محصول را به کشورهای متعدد دیگر صادر می کند .
در خبری دیگر در این گروه شنیدیم که شرکت پتروشیمی اصفهان جهت دریافت خوراک و همچنین خروج از بحران فعلی، قراردادی با پالایشگاه اصفهان امضاء نموده است که پتروشیمی اصفهان به پاره ای از بندهای قرارداد از جمله قیمت رافینیت برگشت به پالایشگاه اعتراض دارد معاون رییس مجتمع پتروشیمی اصفهان یکی از دلایل مؤثر در توقف نماد معاملاتی پتروشیمی اصفهان را عدم تعیین تکلیف نهایی در بازگشت مطالبات این شرکت عنوان کرد و گفت: صورت های مالی پتروشیمی اصفهان توسط حسابرس شرکت قابل اظهار نظر نمی باشد و به همین علت نماد شرکت کماکان بسته مانده است
مرضیه شاهدایی در جمع مدیران صنعت پتروشیمی درباره دلایل تاخیر در اجرای طرح‌های صنعت پتروشیمی، گفت: در سال‌های گذشته حدود ٣۶٢ هزار میلیارد ریال از دارایی های شرکت‌های زیرمجموعه شرکت پتروشیمی (معادل ٢۵ درصد کل واگذاری‌های کشور) به بخش خصوصی واگذار شده است . مدیر طرح‌های شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اعلام اینکه نبود راهبرد مشخص در واگذاری طرحها و واحدهای تولیدی در این سالها کاملا مشهود است، تصریح کرد: دلایل تاخیر در روند طرحهای صنعت پتروشیمی در سالهای اخیر را ناتوانی بخش خصوصی در تامین منابع مالی، ضعف مدیریتی در طرح های بالادستی، اجرای نادرست زیرساخت ها از سوی شرکت های خصوصی واگذار شده، نبود تمایل در بخشهای تولیدی خصوصی شده برای سرمایه گذاری در توسعه طرحها و تحریم های بین‌المللی اعلام کرد. در این گروه تاپیکو به خوبی حمایت می شد و به نظر خرید آن با دید بلندمدت تر گزینه بدی نیست.
پترول در ۹ ماهه منتهی به خرداد ۹۳، ۱۷۳ ریال از سود خود را مقق کرده است که نسبت به دوره مشابه خود در سال گذشته شاهد رشد ۹۷ درصدی می باشیم، به نظر ۲۰۰ تومان کف قیمتی قوی برای این سهم محسوب می شود.
در گروه سیمانی نیز همان طور که در گزارشات قبلی اشاره کردیم ، صحبت هایی از عرضه محصول سیمان در بورس کالا می شود ، با ارایه بسته حمایتی دولت به منظور خروج غیر تورمی از رکود و همچنین با توجه به برنامه ریزی های انجام گرفته از سوی دولت به نظر می رسد از این پس دولت کالاهای انحصاری و اساسی را قیمت گذاری نخواهد کرد و شرکت های سیمانی می بایست از طریق صنف سیمان و یا بورس کالا نسبت به قیمت گذاری محصولات شرکت های خود اقدام نمایند . براساس این گزارش، شرکت های سیمانی در قیمت گذاری محصولات خود به رقابت کامل رسیده اند و روزانه حدود ۲۰ هزار تن از محصولات شرکت های سیمانی به صورت تولید مازاد بوده و به کشورهای خارجی صادر می گردد .
 در گروه معدنی وفولادی، شرکت ذوب  آهن در خصوص شایعه آتش سوزی اعلام کرده است که این حادثه در حوضچه های نگهداری ضایعات قطران در پنج کیلومتری بیابانهای اطراف ذوب آهن بوده که بلافاصله اطفاء گردید و هیچگونه تاثیری بر کارخانه و عملکرد ذوب آهن نداشته است، به نظر گروه فولادی و فلزی برای رشد ادامه دار نیاز به یک محرک قوی دارند ولی با دید خرید بلندمدت همچنان داشتن آنها در سبد سرمایه گذاری توصیه می شود از جمله فولاد مبارکه اصفهان.
همچنین سازمان خصوصی سازی در نظر دارد تعداد ۱,۲۸۹,۷۹۲ سهم معادل ۹۹/۹۹ درصد (نود و نه ممیز نود و نه صدم درصد) سهام کنترلی شرکت سنگ آهن شرق ایران (سهامی خاص) در نماد معاملاتی سنگ آهن شرق۴ ، متعلق به سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران، را بطور یکجا و شرایطی(پرداخت کل ثمن معامله و احراز سایر شرایط طی ۹ روز کاری از تاریخ انجام معامله) با قیمت پایه هر سهم ۷۱,۷۴۸ ریال امروز به فروش برساند.
در گروه لبنی از ابتدای هفته که استفاده از روغن پالم در تولید شیر پرچرب از سوی وزیر بهداشت تایید و اعلام شد گزارش این موضوع به رییس‌جمهور ارائه شده است، موج نگرانی‌ در بازار مصرف شیر و لبنیات شکل گرفت و پرده‌هایی از موضوع از سوی دست‌اندرکاران و تولیدکنندگان برداشته شد که هریک با دیگری تناقضاتی دارد و تامل‌برانگیز است .در شرایطی ‌که کارخانه‌های لبنی اعلام می‌کنند به دلیل فشار اقتصادی وارده به کارخانه‌ها استفاده از “پالم” در محصولات لبنی موضوع تازه‌ای نیست و با هدف کاهش قیمت فرآورده‌های لبنی، آنها مجاز به این اقدام هستند و وزرای بهداشت و کشاورزی میزان مصرف آن را ۳۰ درصد عنوان می‌کنند، مدیرکل استاندارد استان تهران از ممنوع بودن استفاده از چربی نباتی (روغن پالم) در تولید محصولات لبنی خبر می‌دهد. حال باید دید که چه اتفاقی در اثر انتشار این خبر در این گروه خواهد افتاد.آیا نمادهایی هستند که از قبال این خبر متضرر شوند؟!
در گروه تجهیزاتی امروز مپنا با اقبال خوبی همراه شد . بیمه البرز از خریداران مهم این نماد بود. با توجه به صحبت هایی که وزیر اقتصاد و دکتر نوبخت از بازپرداخت بدهی های دولت به پیمانکاران زدند جو مثبتی در نمادهای این گروه از جمله بمپنا، آکنتور به راه افتاده است، بازار گویا به دنبال یافتن لیدر جدید است شاید می خواهد دوباره مپنا را لیدر خود کند، به نظر داشتن احتیاط در این زمینه بهترین کار است، پرهیز از لیدرمحوری و اعمال بزرگنمایی ها و کوچک نمایی های بیش از حد به نفع همه افراد خواهد بود.
در گروه خودرویی و قطعه ساز نیز روند معملات متعادل بود. بعد از کش و قوس هایی که در این گروه در مورد قیمت خودرو شنیدیم فعلا جوی آرام در این گروه حاکم شده است . روز گذشته نیز اشاره کردیم که در صورت رفع کامل تحریم ها ، شرکت های بزرگ خودرویی جهان اماده به همکاری با ایران خواهند بود . گروه لیزینگی نیز به دنبال گروه خودرویی در این سال می تواند از جمله گروه های مطرح بازار سرمایه باشد. وگستر که از زیر مجموعه های ایران خودرو می باشد چند روزی است که با استقبال همراه شده است ،  شنیده می شود که سهم افزایش سرمایه دارد.
سایر نمادها و گروه ها
فسا در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۶۲۳ میلیارد ریال به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه معادل ۸۷۶ میلیارد ریالی از محل آورده های نقدی سهامداران می باشد.
ورازی قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ ۶۲۵ میلیارد ریال به مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد ریال افزایش دهد که این افزایش سرمایه معدل۲۱۹.۵۶ درصدی ( مبلغ ۱۳۷۴ میلیارد ریال ) از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران می باشد.
داراب در نظر دارد سرمایه خود را از مبلغ ۷۰۰ میلیارد ریال به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد ریال ( معادل ۱۱۴.۰۷ درصد ) افزایش دهد این افزایش ۷۹۹ میلیارد ریالی از محل آورده های نقدی سهامداران می باشد.
جهرم قصد دارد سرمایه خود را از مبلغ ۶۴۲ میلیارد ریال به مبلغ ۱۵۰۰ میلیارد ریال برساند این افزایش سرمایه به مبلغ ۸۵۷ میلیارد ریال می باشد که از محل مطالبات و آورده های نقدی سهامداران تامین می گردد.
بازار که کم حجم می شود اهالی بازار به برخی سهام به اصطلاح کوچک بیشتر رو می آورند که از این بین می توان به ونفت، تکمبا و برخی بیمه ای های با شناوری کمتر اشاره داشت.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ