“تاپیکو” به کدام سو می رود؟

0
با توجه به شرایط کنونی سهام “تاپیکو”، برای ادامه روند مناسب قیمت این سهم، حضور حقوقی ها در آن و حمایت از این مجموعه بزرگ امری لازم به نظر می رسد؛ چراکه به طور کلی سهامدار حقیقی در اغلب موارد با دید کوتاه مدت پا به یک سهم می گذارد و در این بین اگر قیمت سهام مذکور نیز جای چندانی برای رشد نداشته باشد نمی توان به حضور و باقی ماندن فعالان حقیقی در آن امیدوار بود.
بیش از ۲۸۶ میلیون سهم شرکت نفت و گاز و پتروشیمی تأمین روز گذشته در حالی مورد معامله قرار گرفت که بعد از گذشت دو روز از واگذاری سهام این شرکت در بورس، عرضه فعالان بازار سرمایه روی این سهم افزایش یافت و سهم مذکور تنها با رشد حدود هشت درصدی روندی متعادل اما پرحجم را در پیش گرفت.

مدیر سرمایه گذاری های شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها در خصوص وضعیت کنونی “تاپیکو” در گفتگو با خبرنگار بورس نیوز عنوان کرد: سهام “تاپیکو” در حالی پا به بورس گذاشت که به نظر می رسد قیمت واگذاری سهام این مجموعه بزرگ فاصله چندانی با ارزش ذاتی آن نداشت و شاید همین امر نیز فضای چندانی برای رشد قیمتی سهم مذکور را فراهم نیاورد.

عباسیون ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی سهام “تاپیکو”، برای ادامه روند مناسب قیمت این سهم، حضور حقوقی ها در آن و حمایت از این مجموعه بزرگ امری لازم به نظر می رسد؛ چراکه به طور کلی سهامدار حقیقی در اغلب موارد با دید کوتاه مدت پا به یک سهم می گذارد و در این بین اگر قیمت سهام مذکور نیز جای چندانی برای رشد نداشته باشد نمی توان به حضور و باقی ماندن فعالان حقیقی در آن امیدوار بود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به زمان عرضه “تاپیکو” نیز عنوان کرد: به نظر می رسد زمان مناسبتر برای واگذاری این مجموعه بزرگ بورسی دو هفته پیش و در زمانی بود که نقدینگی ها هنوز جذب سهم های کوچک و در نتیجه بالا بردن بی رویه قیمت برخی از آنها نشده بود.

اما متأسفانه با عرضه سهام این شرکت در هفته گذشته، نه تنها قیمت سهم مذکور رشد چندانی نکرد، بلکه نقدینگی فراوان بازار وارد سهام شرکت هایی شد که شاید بیش از ارزش ذاتی خود در حال معامله بودند و این امر خود یکی دیگر از نارسایی ها و عدم رعایت مهندسی لازم در واگذاری شرکت های بزرگی همچون نفت و گاز و پتروشیمی تأمین است.

وی پیرامون دلایل منفی شدن روند دیگر گروه های فعال در بورس نیز گفت: آنچه در وهله اول اهمیت زیادی دارد توجه به این نکته بوده که به هر حال شاخص بورس توانایی رشد مداوم و بدون تنفس را نخواهد داشت و چه بسا چنین اصلاح قیمتی در پاره ای از موارد اثرات مثبتی نیز دارد. از سوی دیگر نزدیکی به زمان برگزاری مجامع شرکت های بزرگ، فرا رسیدن زمان تسویه خریدهای اعتباری در پایان ماه و همچنین بسته بودن برخی نمادها و احتمال بازگشایی آنها، تمایل سرمایه گذاران به نقد کردن سهام و خروج موقتی از آن را بیش از پیش می نماید.

لزوم نقش آفرینی حقوقی ها

مدیر عامل شرکت سرمایه گذاری دانایان پارس نیز در بیان وضعیت سهام “تاپیکو” اظهار داشت: آنچه پیرامون سهام شرکت های بزرگ و با حجم مبنای بالا مطرح بوده، حمایت مناسب سهامدار حقوقی از سهم و حفظ ارزش آن در بازار سرمایه می باشد.

محمودزاده ادامه داد: این نگرانی در حالی بیشتر نمایان می گردد که نقدینگی موجود در بورس با دید کوتاه مدت و به عبارت بهتر با سیاست نوسان گیری وارد سهام شرکت ها گردد. اتفاقی که شاید بتوان گفت طی ماه های اخیر در خصوص سهام بسیاری از مجموعه های بورسی رخ داده است.

وی اضافه کرد: با این اوصاف آنچه می تواند در شرایط کنونی موجب حفظ و رشد قیمت سهامی همچون “تاپیکو” گردد، نقش آفرینی مناسب حقوقی ها و تأکید بر پتانسیل های میان مدت و بلندمدت این سهم می باشد.

این کارشناس بازار سرمایه در خصوص توانایی یا عدم توانایی سهام “تاپیکو” برای لیدر شدن در بازار گفت: آنچه موجب می شود تا سهمی با حرکت مثبت و قوی، کل گروه خود را به حرکت صعودی وا دارد در وهله اول حمایت و پشتیبانی مناسب از سهم مذکور و در وهله بعدی امید به چشم انداز و پتانسیل رشد سودآوری مناسب آن است. به عبارت بهتر صنعت مذکور بایستی حرفی برای گفتن داشته باشد تا بتوان سهمی از آن گروه را به عنوان لیدر مطرح کرد.

محمودزاده در خاتمه عنوان کرد: با توجه به مطالب مطرح شده به نظر نمی رسد در شرایط کنونی بتوان از تک سهم خاصی ایفای نقش لیدری را انتظار داشت، حال آنکه حرکت گروهی صنایع می تواند بیشتر محتمل باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ