۷ عارضه زیاده روی در مصرف انجیر

0

به نقل از تایمز آو ایندیا، انجیر یکی از میوه‌های خوشمزه و پرخواصی است که به صورت تازه یا خشک شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این میوه سرشار از فیبر، ویتامین‌ها و مواد معدنی متعدد است.

با این حال، کمتر کسی می‌داند که مصرف انجیر می‌تواند عوارض جانبی متعددی برای بدن انسان داشته باشد. یافته‌های محققان نشان داده است زیاده روی در مصرف انجیر می‌تواند سلامت بدن را به مخاطره بیندازد.

مضرات انجیر عوارض زیاد خوردن انجیر سلامت نیوز خواص انجیر

در این مطلب به اصلی‌ترین دلایل مضر بودن انجیر برای بدن می‌پردازیم:

۱- ایجاد آلرژی: ترکیبات شیمیایی موجود در انجیر می‌تواند در برخی افراد منجر به بروز شوک آنافیلاکسی (واکنش آلرژیک شدید)، ورم ملتحمه و رینیت (ورم غشای مخاطی بینی) شود.

۲- کاهش قند خون: انجیر یکی از میوه‌های مناسب برای افراد مبتلا به دیابت است. با این وجود، خواص این میوه در کاهش قند خون در سایر افراد می‌تواند مضر باشد. متخصصان به افرادی که از سطح پایین قند خون رنج می‌برند، توصیه می‌کنند از مصرف انجیر خودداری کنند.

۳- خونریزی: در فصول سرد سال به افراد توصیه می‌شود برای گرم نگه داشته شدن بدن انجیر مصرف کنند. شاید برایتان عجیب به نظر برسد، اما طبع گرم انجیر می‌تواند باعث خونریزی در شبکیه چشم، راست روده و مقعد و دستگاه جنسی زنان شود. به همین دلیل از زیاده روی در خوردن آن در زمستان اجتناب کنید.

۴- جلوگیری از جذب کلسیم: انجیر دارای سطح بالایی از اوکسالات است که مانع از جذب کلسیم در بدن می‌شود. کمبود کلسیم در بدن می‌تواند باعث نرمی و پوکی استخوان شود. از این رو، افراد کهنسال نباید در مصرف انجیر زیاده روی کنند.

۵- مضر برای کبد: انجیر دارای دانه‌های فراوان است و بسیاری از این دانه‌ها در زمان خوردن جویده نشده و سالم بلعیده می‌شوند. به دلیل آنکه دستگاه گوارش توانایی هضم این دانه‌ها را ندارد، این موضوع می‌تواند برای روده‌ها و کبد ایجاد مشکل کند.

۶- ایجاد نفخ: انجیر یک میوه سنگین برای معده محسوب شده و مصرف آن باعث بروز دل درد و نفخ می‌شود.

۷- نامناسب برای معده: گرچه بسیاری از افراد انجیر را یک میوه نرم و سبک برای معده می‌دانند که می‌تواند به راحتی هضم شود، اما حقیقت این است که هضم آن برای معده کار دشواری است و زیاده روی در مصرف آن به راحتی می‌تواند باعث بروز دل درد شود. بهترین راهکار برای خلاصی از این درد نوشیدن آب سرد است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ