تعادل در استانبول ، ریزش در حافظ

0

امروز قصد داریم تا از روند شاخص بورس و قیمت سهام شرکت ها چشم پوشی کنیم، امروز بنا نداریم به سراغ صنایع و گروه های فعال بورسی برویم چراکه همچنان روند نزولی و البته تعادلی در اغلب سهام فعال بورسی به چشم می خورد و در کلیت بازار شاهد تشکیل صف خرید یا صف فروش خاصی نمی باشیم.

اما امروز هدفی دیگر داریم، می خواهیم به مقایسه روند تعادلی ایجاد شده در بازارهای مختلف بپردازیم به هر حال یکی از مهمترین اقدامات اقتصادی دولت یازهم ایجاد ثبات و از بین بردن هیجانات بعضاً کاذب در بازارهای مختلف عرصه اقتصادی بوده و این موضوع به وضوح در صحبت های مسئولین اقتصادی کشور نیز نمایان است که البته دستاورد بزرگی محسوب می شود.

بنابر گزارش بورس نیوز، با مقایسه قیمت ها در بازار ارز، سکه طلا و بورس اوراق بهادار در آغاز سال ۹۳ به نتایج جالب توجهی برخورد می کنیم که می تواند در بیان معنی “روند تعادلی” تغییراتی را ایجاد نماید.

براین اساس با شروع سال جاری یعنی در تاریخ پنجم فروردین ماه گذشته هر دلار آمریکا با نرخ ۳۰۱۳ تومان و هر یورو با نرخ ۴۱۶۹ تومان در بازار آزاد معامله می شد.

همچنین هر سکه تمام بهار آزادی با طرح جدید ۹۶۷ هزار تومان و طرح قدیم ۹۶۴ هزار تومان مورد معامله قرار می گرفت و این در حالی بود که نیم سکه با قیمت ۵۰۷ هزار تومان و ربع سکه با قیمت ۲۸۸ هزار تومان داد و ستد می شد.

اما شاخص کل بورس اوراق بهادار که در آن روزها کانون توجه سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی شده بود در رقم ۷۹ هزار و ۱۳ واحد قرار داشت و اگرچه از تب و تاب خرید سهام نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاسته شده بود اما همچنان موجی از خوش بینی و امیدواری نسبت به قیمت سهام شرکت ها در بورس وجود داشت.

شایان ذکر است که هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز که در سال ۹۲ موضوع داغ و روز مردم شده بود و هر ثانیه قیمتش با ثانیه قبل متفاوت بود در ابتدای سال ۹۳ با نرخ ۹۸ هزار و ۴۹۶ تومان در حال معامله بود.

اما امروز ۱۹ مرداد ماه است و ۴ ماه و ۱۹ روز از سال ۹۳ می گذرد، دیگر خبری از هیجان و تغییر قیمت های لحظه ای در بازار ارز نیست امروز هر دلار آمریکا با نرخ ۳۱۳۲ تومان و هر یورو با نرخ ۴۲۱۵ تومان در حال معامله است، دیگر تکاپویی برای خرید دلار و پنهان آن در گاو صندوق خانه ها نیست و حتی از آن چهارپایه های معروف هم خبری نیست. در مجموع نوسانات این بازار بیشتر از ۲ یا سه درصد در هفته نمی باشد.

از سوی دیگر به بازار سکه و طلا که سر می زنیم این بازار را نیز بسیار آرام و بی تلاطم در حال حرکت در می یابیم، در بازار طلا و جواهر فروشان دیگر غوغا نیست روند منطقی و آرام حکایت از تعادل در این بازار دارد امروز هر سکه تمام بهار آزادی در طرح های قدیم و جدید با قیمت های ۹۵۷ هزار تومان تا ۹۵۷ هزار و ۵۰۰ تومان در حال معامله می باشد و این در حالی بود که نیم سکه با نرخ ۴۷۹ هزار تومان و ربع سکه با قیمت ۲۷۲ هزار تومان داد و ستد می شود همچنین هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز امروز با نرخ ۹۸ هزار و ۱۱۰ تومان در حال خرید و فروش می باشد.

براین اساس در بازار سکه و طلا نه تنها روند تعادلی مشاهده می شود بلکه کاهش قیمت ها نسبت به ابتدای سال جاری نیز به چشم می خورد که این از مهمترین اقدامات و فعالیت های تیم اقتصادی دولت یازدهم می باشد.

اما آخرین بازار مورد بررسی بازار سرمایه است، بازاری که به زعم کارشناسان و تحلیلگران این بازار آنچنان که باید به آن در دولت یازدهم توجه نشده است، کارشناسان بر این باورند علیرغم اینکه تصور می شد بازارهای موازی با بورس با روی کارآمدن دولت یازدهم با تدبیر تیم اقتصادی مواجه شوند اما در عمل این بورس بود که با عدم تدبیر دولت مواجه شد.

در اینکه قیمت سهام برخی از شرکت ها در بورس بیش از حد غیرمنطقی رشد کرده بودند و در بعضی مواقع هیجانات و احساسات جایگزین تحلیل و منطق شده بود شکی نیست اما براستی چراتعادل در بازار سرمایه جنس و وزنش با تعادل در دیگر بازارها متفاوت بوده است؟

چرا تعادل در بازار ارز یعنی ثابت ماندن قیمت در مدار ۳ هزار تومانی با نوسانی ۲ تا سه درصدی اما تعادل در بورس یعنی افت شاخص کل از ۷۹ هزار و ۳۹۸ واحد ابتدای سال به ۷۴ هزار واحد امروز، شاخص کل بورس در حالی امروز رقم ۷۴ هزار و ۳۹۸ واحد را نشان می دهد که این نماگر در بالاترین رقم دلار در سال گذشته که ۳۸۰۰ تومان بود رقم ۸۹ هزار و ۵۰۰ واحد را نمایش می داد اما هم اکنون علاوه بر افت قابل توجه با کاهش قیمت ۳۰ تا ۴۵ درصدی قیمت سهام اغلب شرکت های فعال خود رو به رو می باشد.

اما مهمترین سؤالی که در اینجا مطرح می شود یک چیز است، مگر نه این است که علت و عامل اصلی رشد قیمت سهام شرکت ها و شاخص بورس نوسانات هیجانی و افزایش نرخ دلار به بیش از سه هزار تومان بود، مگر به گفته اکثر کارشناسان و مسئولین امر قیمت سهام در بورس منطقی و بدون حباب رشد نکرده بود، مگر نمی گفتند رشد نرخ ارز با تأثیر بر سود شرکت های صادرات محور و از همه مهمتر مطرح شدن بحث ارزش جایگزینی شرکت ها سبب ایجاد اقبال به بازار سرمایه شده بود، پس چطور می شود که نرخ دلار در همان قیمت های بالای ۳ هزار تومان به تعادل می رسد اما قیمت سهام شرکت ها بدون تغییر خاصی در سودآوری های آنها نمی توانند در همان قیمت ها و با یک نوسان ۵ تا ۱۰ درصدی به تعادل برسد و این تعادل با افتی قابل توجه در رقم شاخص کل بورس و قیمت سهام شرکت ها باید حاصل شود؟

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ