تیرآهن فرزند برتر فولاد

0

تعریف تیرآهن

تیرچه های فلزی که در هر نوع ساخت و ساز ، بازسازی و یا توسعه پروژه ضروری هستند ، با مقاومت کاملی که در مقایسه با سایر مصالح مانند چوب یا بتن دارند ، متمایز می شوند. بنابراین این محصولات فولادی نورد گرم از یک قسمت مرکزی تشکیل شده است که در اصطلاح اصطلاحاً “روح” نامیده می شود. فلنج ها یا فلنج ها با دو طرف تیر مطابقت دارند. لازم به ذکر است که این تیرها هنگامی که برای ساخت عنصر ساختمان مورد استفاده قرار می گیرند ، باید جوش داده و مونتاژ شوند و می توان آنها را در فشرده سازی ، خم شدن و همچنین پیچ خوردگی کار کرد.

نکات هنگام خرید تیرآهن

بر هر خریداری مهم نکته قبل از خرید هر محصولی کفیت و قیمت آن کالا است، در ادامه به نکات هنگام خرید و موارد تخصصی تیرآهن خواهیم پرداخت. اما در ابتدا به نکاتی که هنگام خرید تیرآهن باید رعایت کرد و همینطور موثر ترین عوامل موثر بر قیمت روز تیرآهن خواهیم می پردازیم:

نرخ تیرآهن بسته به مدل و ویژگی های آن بسیار متفاوت است. بنابراین قبل از خرید خود، لازم است نیازهای خود را با توجه به کار انجام شده بررسی کنید. سپس ، فقط باید تیرآهن مناسب را برای ساختمان خود انتخاب کنید. به طور خاص ، ابعاد و ضخامت آن که حداکثر بار قابل تحمل میلگرد را مشخص می کند. برای کمک به این که تعیین قیمت تیرآهن مد نظر شما چگونه برآورد می‌شود می توانید چند نمونه از این عوامل را در یزر مشاهده کنید:

نوع آن ساده هاش و یا نوع لانه زنبوری بودن

ابعاد و ضخامت بخش

چگالی خطی

 

ظرفیت باربری و در نتیجه مقاومت آن

در خرید تیرآهن باید به این امر توجه کرد تیرآهن در چه مکانی و چه شرایط آب وهوایی قرار مورد استفاده قرار گیرد. هم چنین اینکه برای ساخت سازه هایی که سرعت از اهمیت بالایی برخوردار باشد از تیرآهن بهینه ار از استفاده از بتن است اما اگر شرایط مانند امکان آتش سوزی مطرح باشد تیرآهن در مقابل بتن ضعف دارد. از تیرآهن فولادی معمولی نمی توان در شرایط آب وهوایی که رطوبت بیش از اندازه است استفاده کرد. این عامل که از چه جنسی در خرید انواع تیرآهن باید استفاده کرد، درتعیین قیمت تیرآهن مورد نیاز ما نیز نقش دارد.

 

مفید بودن تیر فلزی

تیر فلزی به عنوان یک عنصر پشتیبان در همه سازه ها ، به عنوان تقویت کننده ، سازه یا مکمل سازه عمل می کند. از آن در قابهای سنگین یا سبک ، طاقها و کاتین ها ، تراسهای سقف ، قابها و رواقهای مفصلی ، پارتیشنها و خرپاها استفاده می شود. هر زمان که یک سازه به تیر افقی یا ستون عمودی نیاز دارد ، نصب تیر ضروری است ، به ویژه اگر بار بسیار زیاد باشد. توجه داشته باشید که پس از اتمام ساخت ، دسترسی به پست فلزی غیرممکن می شود ، جایی که قبل از نصب آن را گالوانیزه می کنید ، برای جلوگیری از مشکلات مربوط به خوردگی مفید است.

 

انواع مختلف مدلها

این عناصر فلزی از نام های متفاوتی بهره می برند که امکان تشخیص هر پروفیل را فراهم می کند. ما پرتوهای IPN یا IPE را با شکل I پیدا می کنیم. IPE مربوط به نمایه اروپایی است در حالی که IPN به یک پروفایل معمولی اشاره دارد. سپس نامهای UAP و UPE وجود دارند که دارای شکل U هستند و بالهای آنها موازی هستند. نام HEA ، HEM و HEB که دارای پروفایل H شکل با هسته پایین و بالهای پهن هستند ، آمده است. عموماً از تیرهای H شکل “اروپایی” با فلنج های عریض یاد می شود.

یک نوع تیر ، یکبار استفاده

انواع مختلف پروفایل ها مربوط به یک کاربرد بسیار خاص است. به عنوان مثال ، از تیرهای پروفیل U برای اتصال صفحات ، ساختن پلکان یا ایجاد لنگه در نما و پنجره ها استفاده می شود. متخصصانی که نیاز به ایجاد یک لنگه نگهدارنده ، یک قاب فلزی ، یک تخته اسلب یا حتی تیرهای قاب دارند ، از تیرهای IPE استفاده خواهند کرد. تحقق اسلب با بارهای سنگین ، جاسازی دال ها یا حتی تقویت و تثبیت دیوارها مستلزم استفاده از تیرهای H است. از تیرهای IPN به نوبه خود برای ایجاد اسلب یا قاب فلزی استفاده می شود.

 

مزایای تیر فولادی در سازه ها

 

استحکام چشمگیر ، استحکام غیر قابل مقایسه ، طول عمر … مزایای نسبت داده شده به تیرهای فلزی به ویژه بی شمار است. از آنجا که این فلز بسیار انعطاف پذیر است ، کار با آن در اشکال مختلف کاملاً امکان پذیر است. برخلاف موادی مانند چوب ، تیرهای فلزی نیازی به درمان در برابر حشرات ، آب و هوا یا قارچ ها در طول زمان ندارند. یک درمان ضد خوردگی قبل از نصب کافی است. علاوه بر این ، به دلیل اجرای آسان آنها ، صرفه جویی در زمان در سایت های ساختمانی قابل لمس است و از نظر قیمت ، مزایای آن احساس می شود. تخمین زده می شود که قاب های ساخته شده از تیرهای فلزی نسبت به قاب های چوبی سنتی هزینه کمتری دارند.

تعهدات قانونی

قبل از انتخاب تیرهای فلزی باید اندازه ، کیفیت و استانداردهای ساخت را در نظر گرفت. تیرهای I فلنج شیب دار نورد باید با استانداردهای NF EN 10024 مطابقت داشته باشند. تیرهای I و تیرهای H ساخته شده با فولاد ساختاری تابع استاندارد NF EN 10034 هستند. در قلمرو اروپا استفاده شود. در نهایت ، تیرهای تولید شده از فولاد IPN باید دارای استانداردهای NF A45-209 باشند.

همانطور که مشاهده می شود ، مقررات پیرامون این تیرها بسیار سختگیرانه است. به همین دلیل است که پیاده سازی باید توسط متخصصان واقعی ارائه شود که تمام ضمانت ها را ارائه می دهند (آسیب به ساختار ، ده ساله ، مسئولیت مدنی).

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ