معرفی فیلم ها و سریال های ماندگار ماه محرم

0

موقعیت خاص و ماندگار محرم در سال ۶۱ هجری قمری، هنرمندان بسیاری را در جامعه امروزی بر آن داشته است تا نمایش نامه ها، فیلم ها و سریال های بسیاری را با مضمون حوادث عاشورا و زندگی امام حسین(ع) مکتوب و تولید کنند.
در میان تمام آثار تولید شده درباره واقعه کربلا، برخی از آثار انگشت شمار تاثیر بسیاری در ذهن مخاطبان داشته و با گذشت سالها، به نمونه های درخشان و ماندگار تبدیل شده اند.

فیلم روز واقعه سریال های محرمی سریال های محرم 1400 سریال های ساخته شده سریال معصومیت از دست رفته سریال مختارنامه سریال شب دهم سریال سفر سبز سریال پریدخت بازیگران فیلم روز واقعه بازیگران سریال معصومیت از دست رفته بازیگران سریال مختارنامه بازیگران سریال شب دهم بازیگران سریال سفر سبز بازیگران سریال پریدخت اخبار فیلم و سریال

فیلم روز واقعه

فیلم سینمایی روز واقعه به کارگردانی شهرام اسدی و تهیه کنندگی مرتضی شایسته در سال ۱۳۷۳ یکی از آثار ماندگار و تکرار نشدنی سینما با مضمون محرم است.

روز واقعه داستان جوانی مسیحی با بازی علیرضا شجاع نوری را روایت می کرد که به عشق دختری به نام راحله به اسلام گرویده بود. عبدالله در چریان عروسی خود ندایی می شنود که او را به یاری فرا می خواند به همین دلیل به بیابان رفته و راهی کوفه می شود اما عصر عاشورا به محل جنگ می رسد در حالیکه حقیقت را بر سر نیزه ها می بیند.

سریال شب دهم

شب دهم به نویسندگی و کارگردانی حسن فتحی در محرم سال ۱۳۸۱ برای اولین بار روی آنتن شبکه یک سیما رفت.

سریال شب دهم با بازی درخشان حسین یاری بازیگر نقش حیدر خوش مرام ، پرویز فلاحی پور : یاور، کتایون ریاحی : فخرالزمان، ثریا قاسمی : مادر حیدر، رویا تیموریان : عمه فخرالزمان و اکرم محمدی، محمود پاک نیت و  یکی از نمونه های ماندگار در تعزیه خوانی و سوگواری برای امام حسین(ع) بود که وقایع آن در زمان حکومت رضا شاه و ممنوعیت تعزیه خوانی رخ می داد.

شب دهم روایتی از دلدادگی یک جوان به دختری از تبار قاجار در اواخر حکومت رضاخان است که دختر شرط ازدواج را اجرای تعذیه در ده شب محرم قرار میدهد و همین شرط زندگی حیدر شخصیت اصلی سریال را با بازی حسین یاری که از لات های کوچه بازار بود دگرگون میکند.

سریال مختارنامه

یکی از مشهورترین آثار تلویزیونی با موضوع امام حسین(ع)، سریال مختارنامه به نویسندگی و کارگردانی داوود میرباقری در سال ۱۳۸۸ است. این سریال داستان مختار ثقفی را روایت می کرد که به خون خواهی جان باختگان حادثه عاشورا قیام کرد.

این سریال برای اولین بار در سال ۱۳۸۹ به روی آنتن شبکه یک رفت و بعد از آن بارها از شبکه های مختلف تلویزیون بازپخش شد.

فریبرز عرب نیا در نقش مختار ثقفی ، امین زندگانی در نقش مسلم‏ بن عقیل ، رضا رویگری در نقش کیان ایرانی ، الهام حمیدی در نقش زن کیان ایرانی ، عنایت شفیعی در نقش ابن‎ کامل ، ژاله علو در نقش مادر مختار ، فریبا کوثری در نقش عمره همسر مختار ، نسرین مقانلو در نقش همسر دیگر مختار ، محمد فیلی در نقش شمر ، رضا کیانیان در نقش حاکم مکه ، محمدرضا شریفی نیا در نقش محمدبن حنفیه ، حسن پورشیرازی در نقش بهرام رنگ رز ، ویشکا آسایش در نقش جعده ، داوود رشیدی در نقش حاکم کوفه ، کریم اکبری مبارکه در نقش احمربن شمیط ، فرهاد اصلانی در نقش عبیدالله‏ بن زیاد ، انوشیروان ارجمند در نقش رفاعهبن شداد ، جعفر دهقان در نقش مصعب ‎بن زبیر، بهرام شاه محمدلو و محمد صادقی در نقش حاکمان کوفه، پرویز پورحسینی در نقش میثم تمار و بازیگرانی دیگری که در این سریال ایفای نقش کردند.

سریال سفر سبز

سفر سبز سریالی به کارگردانی محمدحسین لطیفی بود که محرم سال ۸۱ روی آنتن شبکه سه سیما رفت و با به تصویر کشیدن داستانی بکر به یکی از ماندگارترین سریال های محرمی تبدیل شد.

سفر سبز داستانی از زندگی دنیل با بازی پارسا پیروزفر است که در ایران متولد شد اما بعد از فرزندخوانده شدن توسط یک خانواده به آلمان برده میشود و در پی دیدن یک خواب برای پیدا کردن خانواده اش راهی ایران میشود و داستان این سریال با این قصه رقم میخورد.

پارسا پیروزفر، امین تارخ، گوهر خیراندیش، آزیتا حاجیان، محمدرضا شریفی نیا، حسن پورشیرازی ، سارا خوئینی ها، لادن مستوفی ، هایده هائری و … در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

سریال معصومیت از دست رفته

معصومیت از دست رفته یکی دیگر از سریال های محرمی است که به کارگردانی داوود میرباقری سال ۸۲ روی آنتن شبکه سه سیما رفت.

معصومیت از دست رفته، جنایت و مکافات دینداران آن زمان در مواجهه با حادثه کربلا را به تصویر می کشد و لغزش شخصیت اصلی داستان( یعنی شوذب که از یاران حضرت علی (ع) است اما در آستانه قیام عاشورا، خزانه دار کوفه میشود) در واقعه کربلا و سکوت وی در برابر امویان را روایت میکند که با عاقبت تلخ کشته شدن پسرش ، دیوانه شدن خودش و کشتن دخترش نمایان میشود.

امین تارخ شخصیت اصلی داستان معصومیت از دست رفته یعنی شوذب را جلوی دوربین میبرد و فریبا کوثری و سارا خوئینی ها دو بازیگر دیگر این سریال در نقش همسر شوذب هشتند. امین زندگانی ، حدیث فولادوند ، انوشیروان ارجمند ، مرضیه برومند، داریوش فرهنگ و … در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

سریال پریدخت

یکی دیگر از سریال های ماندگار ماه محرم سریال پریدخت به کارگردانی سامان مقدم بود که محرم سال ۸۶ روی آنتن شبکه دو سیما رفت.

پریدخت داستانی عاشقانه را در تاریخ معاصر و همزمان با ماه محرم به تصویر کشید و توانست نظر بسیاری از مخاطبان تلویزیون را جلب کند و در لیست ماندگارترین سریال های محرمی قرار بگیرد.

لیلا حاتمی، علی مصفا، داریوش ارجمند، کامبیز دیرباز ،شاهرخ استخری، عباس امیری، مهرداد ضیایی و … در این سریال به ایفای نقش پرداختند.

منبع : نمناک

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ