لخته شدن خون در پا نشانه چیست؟

0

لخته شدن خون در پا‌ها علامتی است که در بسیاری از افراد دیده می‌شود، اما متاسفانه آن‌ها این را یک نشانه از فعالیت زیاد می‌دانند در صورتی که لخته شدن خون در پا یک هشدار است که باید جدی گرفته شود. در این بخش در پاسخ به درخواست شما کاربران قصد داریم علت یا بهتر بگوییم علل لخته شدن خون در پا را بگوییم، اما پیش از آن به مشکلی اشاره خواهیم کرد که با لخته شدن خون در پا خود را نشان می‌دهد؛ بیماری DVT.

‎ DVT بیماری است که بیشتر در افراد کم تحرک، مسن، باردار و دارای اختلالات خونی دیده می‌شود و در اثر لخته شدن خون در پا‌ها به وجود می‌آید و موجب کند شدن جریان خون در رگ‌های آسیب دیده می‌شود. لخته خون (ترومبوز) حرکت خون در رگ‌ها را کند می‌کند و باعث می‌شود این ناحیه متورم، قرمز و دردناک شود. در صورتی که لخته‌های خون به سمت ریه حرکت کند، عروق ریه مسدود می‌شود و بیماری انسداد جریان خون ریوی را ایجاد می‌کند که در آن فرد به سختی نفس می‌کشد و دچار مشکلات تنفسی می‌شود.

مجله سلامت لخته شدن خون در پا چه خطراتی دارد لخته شدن خون چیست علت لخته شدن خون داروی از بین بردن لخته خون

عواملی که باعث ایجاد بیماری ‎ DVT می‌شوند

چاقی و اضافه وزن

مسافرت طولانی هوایی یا با اتومبیل

مصرف قرص‌های ضد بارداری

برخی از درمان‌های جایگزینی استروژن

سابقه شخصی یا خانوادگی

استراحت طولانی و بیش از سه روز در بستر

پس از اعمال جراحی (با بیهوشی بیش از ۳۰ دقیقه)

کشیدن سیگار

ممکن است ابتدا این بیماری دارای نشانه و علائمی نباشد. برای درمان و پیشگیری از افزایش لخته‌های خون، تزریق فوری رقیق کننده خون (هپارین) است. همچنین مصرف قرص‌های رقیق کننده خون (وارفارین) می‌تواند از بزرگتر شدن لخته‌ها و تشکیل لخته‌های جدید جلوگیری کند. ورزش و حرکات بدنی نیز علاوه بر مصرف دارو بر درمان این بیماری اثرگذار است بنابر این اگر زیاد می‌نشینید بهتر است هر چند دقیقه یکبار به انجام حرکات ورزشی بپردازید و یا عضلات پاهایتان را کش دهید.

سایر علت و دلایل لخته شدن خون در پا

در زیر برخی از شرایط پزشکی برای مراقبت وجود دارد که می‌توان به عنوان علت اصلی لخته شدن خون در پا عنوان کرد.

آسیب به عروق خونی

آسیب ناشی از رگ‌های خونی موجب فعال شدن پلاکت خون می‌شود که به نوبه خود باعث لخته شدن خون می‌شود. پلاکت‌ها به دیواره‌های رگ‌های خونی آسیب دیده متصل می‌شوند. سلول‌ها این را با تغییر شکل و ایجاد یک پلاگین انجام می‌دهند، که قسمت آسیب دیده راپر می‌کنند تا خون از آن نشت نکند. هنگامی که فعال می‌شود، پلاکت‌ها مواد شیمیایی را جذب می‌کنند تا به مرحله بعدی برسند که ساختار شبکیه‌ای مانند دارد.

ترومبوسیتوز

این اختلال، نشان دهنده تعداد زیاد پلاکت در خون است. تعداد بیش از حد پلاکت‌ها باعث انقباض غیرطبیعی می‌شود که به نوبه خود منجر به لخته شدن غیرعادی در رگ‌های خونی می‌شود. تعداد پلاکت‌ها معمولا به علت بیماری‌های زمینه‌ای و اختلالات خونی در مغز استخوان، از حد نرمال بیشتر می‌شوند.

فیبریلاسیون دهلیزی

این اختلال، یک نمایش نامنظم ضربان قلب است. انقباضات نامنظم موجب کاهش فشار خون می‌شوند. در رگ‌های بازتر، ممکن است هیچ گونه فشاری وجود نداشته باشد، بنابراین خون لخته خواهد شد و خطر ابتلا به سکته مغزی و سایر عوارض قلبی را افزایش می‌دهد. علائم ممکن است شامل سرگیجه و خستگی باشد. پزشکان برخی دارو‌ها و تغییرات سبک زندگی را برای کنترل این بیماری توصیه می‌کنند و در موارد شدیدتر، جراحی تجویز می‌شود.

تصلب شرایین

شرایطی است که در آن رگ‌های خونی که مسئولیت حمل اکسیژن را از قلب بر عهده دارند، سفت و سخت می‌شوند و عبور خون را به اندام و بافت‌های بدن کم و محدود می‌کند. به طور معمول، شریان‌ها انعطاف پذیر هستند، اما با افزایش سن خطر بروز سختی در آن‌ها وجود دارد.

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی می‌تواند به دلیل تشکیل لخته‌های خون باشد. نارسایی قلب زمانی اتفاق می‌افتد که ماهیچه‌های قلب نتوانند خون را به اندام‌های مختلف بدن برسانند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، خون موجود در رگ‌ها و شریان‌ها دارای فشار لازم نیستند و منجر به لخته شدن خون می‌شود. این وضعیت می‌تواند خطرناک باشد و ممکن است عواقب سلامتی بیشتری مانند حمله قلبی را در پی داشته باشد.

دارو‌های خاص

بعضی از دارو‌ها زمانی که توسط برخی افراد مصرف شوند، به دلیل برخی شرایط اساسی و عوامل خطر، ممکن است منجر به تشکیل لخته‌های خون در رگ‌ها و شریان‌ها شود. این داروها، شامل دارو‌های ضدبارداری خوراکی، دارو‌های سرطان پستان و دارو‌های هورمونی می‌شوند.

مکانیسم عملکرد دارو‌ها با جریان طبیعی خون انجام می‌شود، که این روند موجب کاهش خون و افزایش خطر لخته شدن آن، در اندام‌های حیاتی می‌شود. در چنین شرایطی، پزشک با تغییر دارو‌های بیمار می‌تواند مشکل را حل کند.

سندرم فسفولیپید

این یکی دیگر از علل شایع لخته شدن خون است و زمانی اتفاق می‌افتد که سیستم ایمنی بدن به اشتباه به پروتئین‌های طبیعی در خون حمله می‌کند. میزان آسیب بستگی به محل و نوع پروتئین مورد حمله دارد. سلول‌های مرده ناشی از حمله، آ هایی هستند که با هم تجمع می‌کنند و باعث لخته شدن خون می‌شوند.

این سندرم ممکن است که باعث ایجاد لخته شدن خون در شریان‌ها و رگ‌ها شود. این یک اختلال خونی است که می‌تواند ناشی از عوارض بارداری، مانند سقط جنین و تولد نوزادان باشد.

اختلالات ارثی لخته شدن خون

برخی از اختلالات لخته شدن خون وجود دارند که به لحاظ ژنتیکی به ارث برده می‌شوند، اما این مشکل معمولا در سن جوانی بروز نمی‌کند. پس از رسیدن به سن بلوغ، ممکن است که فرد شروع به نشان دادن برخی نشانه‌ها در این باره کند، افرادی که ارث چنین اختلالی را دارند، خوب و ضروری است که برای پیشگیری به پزشک مراجعه کنند و ضروری است که خانم‌ها قبل از بارداری و یا زایمان، تحت نظارت و معاینه پزشکی قرار بگیرند، تا بتوانند درمان موثرتری داشته باشند.

چاقی

چاقی میزان لخته شدن خون در رگ‌ها و شریان‌ها را افزایش می‌دهد. افرادی که چاق هستند، آدیپوکین و سیتوکین بیشتری تولید می‌کنند، که منجر به مقاومت انسولین می‌شود و التهاب مزمن را ایجاد میکند.

سیتوکین که توسط بافت چربی ترشح می‌شود، فعالیت پلاکت‌ها را نیز افزایش می‌دهد. چاقی همچنین سرعت جریان خون از طریق رگ‌های خونی را کاهش می‌دهد و در نتیجه منجر به لخته شدن غیرعادی در رگ‌های خونی می‌شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ