با خوردن برنج چه اتفاقی در بدن می افتد؟

0

زمانی که شما به یک غذای جانبی کامل نیاز دارید، شاید هیچ چیزی مانند برنج نباشد. برنج دانه‌ای است که می‌تواند مکمل تقریبا هرچیزی باشد که به آن می‌افزایید و بسته به نوع و تنوع برنج، می‌تواند حاوی مقدار زیادی مواد مغذی تقویت کننده سلامتی باشد که شما را در طول روز سر پا نگه می‌دارد.

با وجود انواع مختلفی از برنج در بازار، آشنا شدن با انواع مختلف برنج و جزئیات آن‌ها تا حدودی گیج کننده به نظر می‌رسد. اگر شما از طرفداران این غله هستید و مایلید بدانید زمانی که این غذای شگفت را می‌خورید، چه اتفاقی برای بدن شما می‌افتد.

ویتامینهای برنج سفید مضرات برنج مجله سلامت قند خون عوارض مصرف بیش ازحد برنج علل یبوست خواص برنج قهوه ای خواص برنج تغذیه سالم برنج قهوه ای چیست برنج سفید

احتمال دچار التهاب شدن

التهاب می‌تواند آسیب‌هایی را به سرعت به بدن شما وارد آورد. اگر شما عاشق برنج هستید، باید بدانید در حال پخت کدام نوع برنج هستید.

«تریستا بست» (Trista Best) کارشناس سلامت عمومی در آمریکا در این باره می‌گوید: برنج سفید یک نسخه تقریبا فرآوری شده از برنج قهوه‌ای است. این فرآوری سبب می‌شود تا برنج سفید به عنوان یک کربوهیدرات ساده در نظر گرفته شود. این نوع کربوهیدرات به سرعت تجزیه شده و به سرعت از سوی بدن برای تأمین انرژی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ویتامینهای برنج سفید مضرات برنج مجله سلامت قند خون عوارض مصرف بیش ازحد برنج علل یبوست خواص برنج قهوه ای خواص برنج تغذیه سالم برنج قهوه ای چیست برنج سفید

او در ادامه می‌افزاید: اگر شما دچار نفخ و یا التهاب باشید، ممکن است به این دلیل باشد که شما کربوهیدرات‌های تصفیه شده فراوانی مصرف کرده اید. این به آن دلیل است که کربوهیدرات‌های تصفیه شده سبب ایجاد نوعی التهاب در بدن می‌شود و باعث می‌شود تا بدن آب بیشتری به نسبت حالت عادی ذخیره کند.

برای کاهش التهاب مطمئن شوید از برنج قهوه استفاده می‌کنید. همچنین از نوع برنج قهوه‌ای که برمیدارید، سعی کنید اطمینان حاصل کنید.

احساس گرسنگی نخواهید کرد

عجیب نیست که برنج در وعده‌های غذایی فراوانی مصرف می‌شود؛ چراکه به لطف ساختار مغذی آن، این غله می‌تواند احساس سیری بیشتری در شما ایجاد کند.

«مگان سدیوی» (Meghan Sedivy) متخصص تغذیه در این باره می‌گوید: برنج حاوی مقدار زیادی فیبر است که می‌تواند احساس سیری و رضایت برای مدت زمان بیشتری در شما ایجاد کند. برنج قهوه‌ای دارای مقدار بیشتری فیبر به نسبت برنج سفید است و زمانی که شما هر کدام از این‌ها را مصرف می‌کنید، بدن شما از این فیبر برای آنکه سیستم گوارش شما را روان نگه دارد، استفاده می‌کند.

ویتامینهای برنج سفید مضرات برنج مجله سلامت قند خون عوارض مصرف بیش ازحد برنج علل یبوست خواص برنج قهوه ای خواص برنج تغذیه سالم برنج قهوه ای چیست برنج سفید

احتمال افزایش قند خون

مکان وانگ (Megan Wong) متخصص تغذیه می‌گوید: اندکی پس از آنکه برنج مصرف می‌کنید، قند خون شما افزایش خواهد یافت اما اینکه چه میزان و چقدر سریع این مسئله اتفاق بیافتد، بستگی به نوع برنجی دارد که مصرف می‌کنید.

او می‌افزاید: قند خون شما برای این افزایش می‌یابد که برنج منبع کربوهیدرات است و تمامی کربوهیدرات‌ها سرانجام به قند تجزیه می‌شوند.

این متخصص تغذیه ادامه می‌دهد: بطور کلی برنج سفید دانه کوتاه، بیشترین و سریع‌ترین افزایش قند را به همراه دارد مانند برنج سوشی، برنج جاسمین، برنج چسبناک (یا همان برنچ گلوتینوس) و برنج کالروز. با این حال برنج دانه بلند هرچند سفید باشد، برای حفظ قند خون شما بهتر است.

او گفته است برنج دانه بلند دارای آمیلوز بیشتری است که در حفظ ساختار خود بهتر از «آمیلوپکتین» است. برنج قهوه‌ای دانه بلند بهترین گزینه‌ای است که می‌توانید از آن لذت ببرید؛ بدون آنه قند خون شما افزایش یابد. این بدان دلیل است که فیبر اضافی روند هضم غذا را کندتر می‌کند.

غذای مورد علاقه باکتری‌های روده

ما غالبا باکتری‌های خوبی را که در دستگاه گوارشمان هستند، فراموش می‌کنیم اما خوشبختانه برنج مراقب موجودات میکروسکوپی بدن ما هست حتی اگر خود ما هم حواسمان نباشد.

ویتامینهای برنج سفید مضرات برنج مجله سلامت قند خون عوارض مصرف بیش ازحد برنج علل یبوست خواص برنج قهوه ای خواص برنج تغذیه سالم برنج قهوه ای چیست برنج سفید

«لیندسی آلن» (Lindsay Allen) متخصص تغذیه و رژیم غذایی اظهار کرد: اگر برنج پس از پخته شدن، سرد شود، نشاسته آن به نشاسته مقاوم بدل می‌شود.

او افزود: بدن ما نمی‌تواند تمامی این نشاسته را جذب کند و به شکلی هضم نشده به داخل روده بزرگ می‌رود و در آنجا باکتری‌های مفید ما از آن تغذیه کرده و آن را تجزیه می‌کنند. نشاسته مقاوم همچنان قند خون شما را افزایش می‌دهد اما به تدریج و بسیار آرامتر. این بدان معناست که ما برای مدت طولانی تری احساس رضایت خواهیم داشت و عوارض جانبی قند خون بالا و یا پایین را تجریه نخواهیم کرد.

همچنین افزودن سرکه به برنج، روند جذب نشاسته را کندتر می‌کند که نمونه‌ای از آن در برنج سوشی است.

یبوست

دیانا گاریگلیو (Diana Gariglio) از متخصصان تغذیه می‌گوید: در برنج سفید با حذف سبوس، محتوای فیبری و مواد مغذی آن کاهش یافته است. فیبر به بالابردن کارکرد منظم روده کمک می‌کند؛ بنابراین خوردن مقدار زیادی غلات کم فیبر مانند برنج سفید منجر به یبوست می‌شود.

 احتمال افزایش وزن

زمانی که ما غلات فرآوری شده را می‌خوریم، باید اطمینان حاصل کنیم که در مصرف آن زیاده روی نکرده ایم وگرنه باید انتظار افزایش وزن را داشته باشیم.

«لیزا ریچارد» مشاور پرستار بالینی در این باره می‌گوید: برنج سفید، سطحی از فرآوری را طی کرده که طی آن جوانه و سبوس از آن جدا شده است. این دو بخش جدا شده دارای ویتامین‌ها و مواد مغذی فراوانی هستند؛ به خصوص دارای ویتامین‌های E، B و فیبر هستند. زمانی که برنج سفید مصرف می‌کنید، بدن آن را سریع‌تر گوارش شده و احساس رضایت کمتری فراهم می‌آورد؛ بنابراین به شکل مداوم نیاز دارید تا بیشتر و بیشتر بخورید. این زیاد خوردن سبب می‌شود تا شما افزایش وزن پیدا کنید.

اگر شما خوردن برنج را دوست دارید، اما نمی‌خواهید تا اضافه وزن پیدا کنید، نترسید. تنها کافی است به یاد داشته باشید که به حد اعتدال بخورید و بدانید چه میزان برنج را دارید وارد بدنتان می‌کنید.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ