خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ با مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک

0

ارتباط روشنی میان مصرف آنتی بیوتیک‌ ها و افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در پنج تا ده سال آینده وجود دارد. این موضوع توسط محققان دانشگاه اومئو سوئد پس از مطالعه روی ۴۰ هزار مورد سرطان تایید شده است. تصور می‌شود که تاثیر آنتی بیوتیک‌ها بر میکروبیوم روده در پشت افزایش خطر ابتلا به سرطان نهفته است.

نتایج نشان می‌دهد که دلایل زیادی برای محدود کردن آنتی بیوتیک‌ ها وجود دارد. در حالی که در بسیاری از موارد درمان با آنتی بیوتیک ضروری است و زندگی را نجات می‌دهد، در صورت بیماری‌ های کمتر جدی که به هر حال می‌توان انتظار بهبود آن‌ها را داشت، باید احتیاط کرد. سوفیا هارلید، محقق سرطان در دانشگاه اومئو توضیح می‌دهد که همه این‌ ها برای جلوگیری از ایجاد مقاومت باکتری‌ هاست، اما همانطور که این مطالعه نشان می‌دهد، این اتفاق می‌تواند همچنین به این دلیل باشد که آنتی بیوتیک‌ ها ممکن است خطر سرطان روده بزرگ را در آینده افزایش دهند.

مضرات آنتی بیوتیک مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها متخصص سرطان سلامت نیوز سرطان روده بزرگ سرطان جلوگیری از سرطان روده بزرگ پیشگیری از سرطان بیماری سرطان آنتی بیوتیک چیست آنتی بیوتیک

محققان دریافتند زنان و مردانی که بیش از ۶ ماه آنتی بیوتیک مصرف کردند، ۱۷ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان روده بزرگ قرار داشتند؛ همچنین در مردان مصرف کننده آنتی بیوتیک خطر ابتلا به سرطان راست روده و در زنان احتمال ابتلا به سرطان رکتوم وجود دارد.

افزایش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ پنج تا ده سال پس از مصرف آنتی بیوتیک‌ ها قابل مشاهده بود. اگرچه افزایش خطر برای کسانی که بیشتر آنتی بیوتیک‌ها را مصرف می‌کردند بیشتر بود، اما می‌توان پس از یک دوره مصرف آنتی بیوتیک‌ ها، احتمال ابتلا به سرطان را به طور قابل ملاحظه‌ای کوچک، اما از نظر آماری معنی دار مشاهده کرد.

مطالعه حاضر از داده‌های ۴۰ هزار بیمار ثبت شده مبتلا به سرطان سرطان روده بزرگ در سوئد از دوره ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ استفاده می‌کند. این‌ها با یک گروه کنترل تطبیق یافته با ۲۰۰ هزار فرد عاری از سرطان از جمعیت سوئد مقایسه شده است. داده‌ های مربوط به مصرف آنتی بیوتیک افراد از ثبت دارو‌های تجویز شده برای دوره ۲۰۰۵-۲۰۱۶ جمع آوری شد. این مطالعه سوئدی به طور گسترده‌ای نتایج مطالعه قبلی و تا حدودی کوچکتر انگلیسی را تایید می‌کند.

مضرات آنتی بیوتیک مصرف زیاد آنتی بیوتیک ها متخصص سرطان سلامت نیوز سرطان روده بزرگ سرطان جلوگیری از سرطان روده بزرگ پیشگیری از سرطان بیماری سرطان آنتی بیوتیک چیست آنتی بیوتیک

به منظور درک چگونگی افزایش خطر آنتی بیوتیک‌ها، محققان همچنین یک داروی ضد باکتری غیر آنتی بیوتیکی را که در برابر عفونت‌ های ادراری استفاده می‌شود و بر میکروبیوم تاثیر نمی‌گذارد، مورد مطالعه قرار دادند. هیچ تفاوتی در فراوانی سرطان روده بزرگ در افرادی که از این دارو استفاده می‌کردند وجود نداشت و این نشان می‌داد که تاثیر آنتی بیوتیک‌ ها بر میکروبیوم است که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد. در حالی که این مطالعه فقط آنتی بیوتیک‌ های خوراکی را پوشش می‌دهد اما باید بدانید که بر اساس مطالعات انجام شده آنتی بیوتیک‌های داخل وریدی ممکن است بر میکروبیوتای روده در سیستم روده تاثیر بگذارد.

هارلید می‌گوید: صرف استفاده از آنتی بیوتیک نمی‌ تواند دلیلی بر هشدار باشد، افزایش خطر متوسط ​​است و تاثیر آن بر خطر مطلق برای فرد بسیار اندک است. سوئد نیز در حال معرفی غربالگری معمول برای سرطان روده بزرگ است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ