مصرف چه ماستی بهتر است ؛ پرچرب یا کم‌چرب؟

0

بسیاری از ما طعم مطلوب لبنیات پرچرب را ترک کرده‌ایم؛ به امید این‌ که در طولانی‌ مدت تاثیر مثبت آن را بر سلامت خود شاهد باشیم. اما آیا واقعا با مصرف لبنیات کم‌چرب از سلامت بیشتری برخوردار خواهیم بود؟

«چند دهه است گفته می‌شود لبنیات پرچرب خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی – عروقی را افزایش می‌دهد. بر همین اساس بسیاری از ما طعم مطلوب لبنیات پرچرب را ترک کرده‌ایم؛ به امید این‌ که در طولانی‌مدت تاثیر مثبت آن را بر سلامت خود شاهد باشیم. اما آیا واقعا با مصرف لبنیات کم‌چرب از سلامت بیشتری برخوردار خواهیم بود؟

مزایای استفاده از لبنیات ماست کم چرب ماست پرچرب بهتر است یا کم چرب ماست پرچرب لبنیات کم چرب سلامت نیوز خواص ماست پرچرب بیماری قلبی عروقی چیست بهترین نوع ماست انواع ماست ارزش غذایی ماست

آیا واقعا ماست پرچرب از سلامت کمتری برخوردار است؟

تفاوت بین ماست کم‌چرب و پرچرب ناشی از تفاوت چربی‌های اشباع با سایر انواع چربی است. به نوشته هاروارد هلث، بر خلاف چربی‌های به اصطلاح غیر اشباع سالم که در روغن زیتون، ماهی‌های چرب و آجیل یافت می‌شوند، محصولات لبنی اساسا حاوی چربی‌های اشباع هستند که می‌توانند در بروز بیماری‌های قلبی نقش داشته باشند. به دلیل همین نگرانی‌ها کارشناسان توصیه می‌کنند در یک رژیم غذایی استاندارد که حاوی ۲۰۰۰ کالری است، بیش از ۲۰ گرم چربی اشباع مصرف نشود.

اما یک ظرف ۲۰۰ گرمی ماست پرچرب فقط حدود ۵/۶ گرم چربی اشباع دارد. بنابراین مصرف ماست پرچرب در محدوده سالم مصرف روزانه چربی‌های اشباع مشکلی ایجاد نمی‌کند. به عبارت دیگر در صورتی که روزانه لبنیات و گوشت زیادی مصرف نمی‌کنید، می‌توانید از طعم خوب محصولاتی مانند ماست پرچرب لذت ببرید.

چرا مصرف ماست پرچرب می‌تواند مفیدتر باشد؟

پیدایش این دیدگاه که ماست و لبنیات پرچرب می‌تواند کشنده باشد به دهه ۱۹۹۰ میلادی برمی‌گردد؛ زمانی که چربی‌ها به‌ طور کلی عامل همه بیماری‌ها و همین‌ طور افزایش وزن قلمداد می‌شدند. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد مصرف حدود سه وعده لبنیات در روز برای سلامت مفید است.

سال ۱۳۹۷ شمسی / ۲۰۱۸ میلادی مطالعه مهمی در این زمینه در مجله پزشکی لنست منتشر شد. این مطالعه نشان داد افرادی که به طور منظم لبنیات مصرف می‌کنند در مقایسه با افرادی که لبنیات کم‌چرب می‌خورند، کمتر به بیماری‌های قلبی – عروقی و سکته مغزی دچار می‌شوند، کمتر در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند و احتمال افزایش وزن نیز در آنها کمتر است.

لبنیات و به‌ویژه ماست پرچرب علاوه بر فوایدی که برای سلامت دارد خاصیت سیرکنندگی بیشتری دارد و معمولا نسبت به ماست‌های کم‌چرب دارای قند کمتری است، زیرا تولیدکنندگان برای جبران بافت و کاهش طعم محصولات کم‌چرب، به آنها شکر اضافه می‌کنند. می‌توانید صحت این موضوع را با مقایسه مقدار قند موجود در ماست پرچرب و کم‌چرب در برچسب آنها بررسی کنید. در بیشتر موارد، میزان قند انواع کم‌چرب دو یا سه برابر است. بنابراین دفعه بعد که قصد خرید ماست داشتید می‌توانید نوع پرچرب را انتخاب کنید، زیرا چربی‌های اضافی این محصولات هضم را کند می‌کند و جهش قند خون را نیز کاهش می‌دهند.»

منبع : جام جم

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ