جزییات پرداخت وام مسکن ۸۰ میلیون تومانی برای خانه اولی ها

0

وزیر راه و شهرسازی با اعلام اینکه با راه‌اندازی صندوق پس‌انداز مسکن می‌توان ۵۰ درصد قیمت مسکن را از طریق تسهیلات خریداری کنیم، گفت: خانه‌ اولی‌ها برای ما بسیار مهم هستند. برهمین اساس، متراژی که برای خانه اولی‌ها در نظر گرفته شده، ۷۵ متر است و میانگین پرداخت تسهیلات ۸۰ میلیون تومان است.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی دیشب در برنامه نگاه یک شبکه اول سیما با بیان اینکه زلزله چند روز گذشته در آبدانان تلفات جانی نداشت، گفت: متأسفانه از جهت تخریب ساختمانی خسارات بسیاری وارد شده و باید بیش از ۴ هزار واحد مسکونی نوسازی گردد، ضمن اینکه ۷ تا ۸ هزار واحد مسکونی در این زلزله خسارات کمتری دیده اند ولی تمامی آنها نیازمند تعمیرات است.

وی با اشاره به اینکه از هفته گذشته بنیاد مسکن اقدام به آمارگیری خانه به خانه کرده است، افزود: با اعلام نتایج آمارگیری ما سریعاً اقدام به بازسازی واحدهای تخریب شده می کنیم.

وزیر راه و شهرسازی گفت: در حال حاضر اقدامات لازم جهت اسکان اضطراری صورت گرفته و با ارائه کمک های بلاعوض و تسهیلات بانکی اقدام به مقاوم سازی واحدهای مسکونی می کنیم. در همین هفته برنامه های لازم جهت میزان کمک به واحدهای مسکونی تصویب می گردد.

آخوندی با با بیان اینکه شاخص دسترسی به واحد مسکونی بر اساس درآمدهای خانوارها در ایران خوب نیست، افزود: به شکل متوسط هر خانواده ایرانی باید ۱۲ سال درآمد خود را هزینه کند تا بتواند یک واحد مسکونی خریداری کند این در حالی است که در کشورهای دیگر این شاخص ۳ تا ۵ سال است، ضمن اینکه با برنامه ریزی های لازم سعی خواهیم کرد با ارائه تسهیلات بانکی کمتر از ۴۰ درصد هزینه خانوارها جهت بازپرداخت تسهیلات بانکی پرداخت شود.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه نباید بیش از ۴۰ درصد از هزینه خانوارها جهت خرید مسکن صرف شود، افزود: در غیر این صورت مردم مجبور هستند از سهم بهداشت و آموزش خود زده و جهت خرید مسکن مصرف کنند.

وی با بیان اینکه اصلی ترین بحث برای خانواده های قشر متوسط جامعه خرید خانه است، افزود: با استفاده از پس انداز و پرداخت اقساط مناسب یک خانواده طبقه متوسط جامعه می تواند خانه دار شود.

عضو کابینه دولت یازدهم با تاکید بر اینکه تنها از طریق پس انداز می توان اقدام به تأمین مسکن کرد، گفت: این طرح در تمام کشورهای دنیا موفق بوده و در ایران نیز به طور قابل قبولی موفق خواهد بود. در حال حاضر قشر وسیعی از جامعه جوان هستند و می توان با کاهش سطح زیربناها اقدام به تولید انبوه مسکن کرد.

وی با اشاره به اینکه بازار سفته گری به بازار مسکن جهت می دهد، افزود: باید با مطرح کردن تقاضاهای متوسط جامعه و قدرت خرید پیدا کردن این طبقات بازار تولید را متناسب با بازار تقاضا کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه با توضیح مناسب مسکن، قیمت زمین نیز کاهش می یابد، گفت: قیمت زمین در شهرهای مختلف متفاوت است و به صفر رساندن قیمت زمین در حال حاضر غیرقابل ممکن است.

آخوندی با اشاره به بافت های فرسوده در تهران گفت: قیمت این بافت ها نسبت به جاهای دیگر ارزان تر است بنابراین باید اقدام به نوسازی این بافت ها کنیم و با توزیع مناسب جمعیت بازار تقاضا و عرضه را متعادل کنیم. با افزایش تسهیلات نوسازی بافت های فرسوده و ارزان تر شدن سود تسهیلات اقدام به تشویق نوسازی این بافت ها می کنیم.

دریافت مالیات از خانه های خالی

عضو کابینه دولت یازدهم به مالیات از خانه های خالی اشاره کرد و افزود: با توجه به نرخ تورم در کشور طرح مالیات از خانه های خالی باعث کاهش تولید می شود و انگیزه ساخت و ساز را در کشور کاهش می دهد در صورتی که از رکود تورمی خارج شویم و میزان تورم کشور به ۲ یا ۳ درصد برسد مالیات از خانه های خالی موفق خواهد بود در غیر این صورت این طرح بازار سرمایه گذاری را تهدید می کند.

وی با بیان اینکه یکی از سیاست های ما برای خروج از رکود جدا کردن بانک ها از بنگاه داری است، افزود: بانک ها باید تنها به فعالیت بانکداری خود بپردازند و حذف وام دهی بانک ها و خروج آنها از فعالیت بنگاه داری فعالیت اصلی ما است.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه در سال ۹۲ بانک ها ۲ هزار میلیارد تومان تسهیلات دادند که ۱۲۰ میلیارد تومان از آن تجدید قرارداد شد، گفت: کمتر از ۱۱۵ میلیارد تومان تسهیلات در سال گذشته به بخش مسکن پرداخت شد، ضمن اینکه ۶۰ تا ۷۰ هزار میلیارد تومان در بخش مسکن باید تسهیلات پرداخت شود.

آخوندی با اشاره به راه اندازی صندوق پس انداز مسکن، افزود: بخش اعظم منابع این صندوق اندوخته های مردم است و کمک دولت برای جبران کسری های این صندوق می توان به خانه دار شدن قشر متوسط کمک کرد. ۵۰ درصد قیمت یک واحد مسکونی را می توان در منابع این صندوق پرداخت کرد.

وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه خانه اولی ها برای ما بسیار مهم هستند، گفت: متراژی که برای خانه اولی ها در نظر گرفته شده ۷۵ متر است و میانگین پرداخت تسهیلات ۸۰ میلیون تومان است. قیمت متوسط هر مترمربع مسکن۲.۵ تا ۳ میلیون تومان است و اگر قیمت مسکن را ۲۰۰ میلیون تومان در نظر بگیریم، با پرداخت تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی می توان زمینه خرید خانه را فراهم کرد.

میانگین قیمت مسکن در بافت های قدیمی تهران ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان

آخوندی با بیان اینکه میانگین قیمت مسکن در بافت های قدیمی تهران ۲.۵ تا ۳ میلیون تومان است، افزود: هدف ما خانه دار کردن زوج های جوان است. این افراد باید ۲۰ میلیون تومان پس انداز داشته باشند و حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان دیگر را نیز تأمین کنند تا به همراه تسهیلات ۸۰ میلیون تومانی بتوانند قدرت خرید را در بازار به دست آورند.

وی گفت: تاریخ نشان داده است که این طرح موفق بوده و ما می توانیم با اجرای طرح صندوق پس انداز مسکن ۳ میلیون خانوار را خانه دار کنیم.

عضو کابینه دولت تدبیر و امید به میزان اقساط این طرح اشاره کرد و افزود: ۴۰ درصد هزینه خانواده را برای پرداخت این اقساط در نظر گرفته ایم

آخوندی با بیان اینکه در گذشته برنامه های مسکن لحظه ای بوده است، گفت: باید برای مسکن برنامه ریزی های کافی صورت گیرد و بدون پس انداز نمی توان اقدام به خرید خانه کرد؛ بنابراین اقتصاد خرد و اقتصاد کلان هر دو طرف به صورت متعادل برای کنترل بازار مسکن اقدام کنند. با راه اندازی بازار رهن می توان عرضه و تقاضا را متعادل کرد به گونه ای که خانوارها یک واحد مسکونی را از طریق تسهیلات بانک خریداری کنند و آن را به رهن بانک تا پرداخت کامل باز پرداخت تسهیلات آن را به رهن بانک دربیاورند.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بخش مسکن نیاز به سیاست های بلند مدت دارد، افزود: باید سازنده، خریدار و بانک با یکدیگر رابطه خوبی برقرار کنند و بخش مسکن را فعال تر کنند. در کشورهای خارجی دخالت دولت در بخش ساخت و ساز صفر است و تنها نقش نظارتی دارد.

آخوندی درباره مسکن اجتماعی گفت: مسکن اجتماعی بخشی از سیاست های تأمین اجتماعی است و دولت به کمک شهرداری ها، بهزیستی و سایر نهادها اقدام به ساخت مسکن برای اقشار ضعیف جامعه می کند.

وی با اشاره به اینکه ما یک روز هم ساخت و ساز مسکن مهر را متوقف نکرده ایم، افزود: تاکنون یک میلیون و ۴۵۰ هزار واحد مسکن مهر از ۲ میلیون واحد مسکن مهر به اتمام رسیده است.

آخوندی با اعلام اینکه مسکن مهر پیشرفت ۸۲ درصدی داشته است، گفت: ۱۴۴ هزار واحد مسکن مهر آماده شده که در این هفته به متقاضیان واگذار می شود. سعی خواهیم کرد بخش اعظمی از مسکن مهر را امسال به اتمام برسانیم و باقی مانده آن را به نیمه اول سال ۹۲ واگذار کنیم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مسکن مهر گرفتاری های بسیاری دارد، افزود: در حال حاضر ما تنها خانه ساختیم و این خانه ها نیاز به کلانتری، مدرسه، بیمارستان و مراکز تجاری بسیاری دارد و برای شهر شدن چندین دولت را باید سپری کند. من به دنبال افزایش کیفیت زندگی مردم در مسکن مهر هستم.

برنامه های توسعه در بخش حمل و نقل

وی بابیان اینکه در بخش حمل و نقل، توسعه زیرساخت ها و ناوگان مهم است، گفت: در زیرساخت به دنبال ارتباطات حمل و نقل و تکمیل کریدورهای مفقوده اروپا به آسیا هستیم. شبکه ریلی آسیایی، بزرگراه آسیایی، جاده ابریشم، کریدور جنوبی آسیا، کریدور بین المللی حمل و نقل شمال – جنوب و کریدور حمل و نقل شرق-غرب برخی از کریدورهایی است که در راستای تکمیل حلقه های مفقوده کریدورهای ترانزیتی در حال تکمیل است.

آخوندی با اشاره به اینکه در کریدور حمل و نقل شمال-جنوب چابهار به خط آهن سراسری متصل می شود ، افزود: برای تکمیل همه حلقه های مفقوده این کریدورهای بین المللی ۴۰ هزار میلیارد تومان اعتبار لازم داریم در حالی که در تنگنای اعتباری هستیم.

وزیر راه و شهرسازی ترانزیت را یکی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی دانست و گفت: به همین جهت بر آن متمرکز شده ایم و در حال حاضر در جنوب کشور فاز دوم بندر شهید رجایی در حال تجهیز است و فاز سوم نیز احداث می شود. همچنین در بندر چابهار نیز ۲.۵ میلیون ظرفیت باید افزایش یابد ضمن آنکه در بندر امیرآباد طرح های توسعه ای داریم.

آخوندی در خصوص بخش ریلی، گفت: به دنبال آن هستیم که در بخش توسعه راه آهن، از فاینانس خارجی استفاده کنیم و برای توسعه پروژه های جاده ای از منابع داخلی استفاده شود.

وی با بیان اینکه برای تأمین فاینانس از کشورهای مختلف در حال پیگیری هستیم اما مراحل اداری زیادی دارد، افزود: تا پایان سال ۹۶ میزان ۳ هزار کیلومتر خط آهن اجرا می شود.

وزیر راه و اشاره به بخش جاده ای، گفت: امسال در بخش جاده ای ۷۰۰ کیلومتر راه را به بهره برداری می رسانیم که شامل بزرگراه و راه اصلی است.در بخش راه روستایی نیز ۹۲۰ کیلومتر راه روستایی عرضه می کنیم و ضمن آنکه ۱۰۰۰ کیلومتر راه روستایی آسفالته امسال داریم.

آخوندی با بیان اینکه ۲۰۰ هزار کیلومتر راه موجود ثروتی بزرگ برای کشور است که باید نگهداری شود، افزود: امسال ۳ هزار کیلومتر راه روستایی برای تکمیل هدفگذاری شده است.

وی با بیان اینکه لازم است مصرف سوخت در ناوگان حمل و نقل کاهش یابد، افزود: تا سال ۱۴۰۰ شمسی مجموع بارهای قابل حمل کشور به ۲۵۰ میلیون تن خواهد رسید که باید قسمت اصلی جابه جایی آن توسط ریل انجام شود تا مصرف سوخت تا ۶ برابر کاهش یابد.

وزیر راه و شهرسازی افزود: ناوگان ریلی در اختیار بخش خصوصی است و به تازگی و در ۱۰ ماه اخیر ۲۳ دستگاه لکوموتیو مسافری، ۲۵ دستگاه لکوموتیو باری، ۲۳۲ دستگاه باری و ۳۰ دستگاه واگن مسافری به ناوگان ریلی کشور افزوده شده است.

آخوندی به برقی کردن خط آهن تهران- مشهد اشاره کرد و گفت: پیمانکار در این باره انتخاب شده و طراحی پروژه را شروع کرده ایم مقدمات جذب فاینانس انجام شده است و به زودی این پروژه عملیاتی می شود تا ۱۰ میلیون تن بار و ۳۳ میلیون مسافر از این مسیر جابه جا شود.

وی درخصوص مترو پرند، گفت: پس از هماهنگی های انجام شده مقرر شد مترو پرند با هماهنگی شهرداری تهران اجرا شود و نمی توانم درباره اجرای این پروژه نظری بدهم اما احتمالا تا پایان امسال به اتمام می رسد.

ورود ۱۰ فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور

وزیر راه وشهرسازی با بیان اینکه کمیسیون بررسی سانحه هواپیمای ایران ۱۴۰ در حال بررسی جوانب این حادثه است، گفت: امیدواریم زودتر از مهلت قانونی علت وقوع سانحه مشخص شود. البته نباید تا زمان مشخص شدن علت حادثه، موارد غیر کارشناسی و حاشیه ای مطرح شود و لازم است همه تابع کمیسیون بررسی سانحه باشیم.

آخوندی افزود: کاهش تحریم ها موجب نفس کشیدن نسبی صنعت حمل و نقل هوایی شده است و به تازگی ۱۰ فروند هواپیما به ناوگان هوایی کشور افزوده شد که شامل ۲ هزار و ۸۰۰ صندلی پروازی بود و سن ناوگان ۱.۵ سال کاهش یافت.

وی بابیان اینکه خرید قطعات هواپیما راحت تر شده است، گفت: به تازگی موتورهای هواپیما را برای تعمیرات اساسی به کشورهای خارجی فرستاده ایم ضمن آنکه دسترسی به دستورالعمل های تعمیر و نگهداری و کتابچه های تعمیر و نگهداری تسهیل شده است.

وزیر راه و شهر در خصوص انتقال فرودگاه مهرآباد گفت: قرار بود پروازهای بین المللی در تهران از طریق فرودگاه امام انجام شود که این مورد در حال حاضر عملیاتی شده است و پروازهای حجاج هم به زودی منتقل می شود. در حال حاضر حدود ۶ میلیون مسافر از فرودگاه امام سالانه جابه جا می شود و این فرودگاه در حال تکمیل فازهای بعدی هستیم اما اجرای آن پرهزینه است.

وی افزود: جابه جایی پروازهای فرودگاه مهرآباد بسیار پرهزینه است و صدها هزار میلیارد تومان نیاز دارد بنابر این در این راستا باید ایمنی پرواز را افزایش داد.

آخوندی با بیان اینکه پس از کاهش تحریم ها خطوط کشتیرانی خارجی که قبلاً به بندر شهید رجایی می آمدند اما به واسطه تحریم ها حضور آنها در این بنادر حذف شده بود دوباره در این بندر پهلو گرفتند، گفت: تا پیش از این از مزایای تجارت بین المللی محروم بودیم و قیمت حمل و نقل نیز افزایش به سزایی داشت؛ این مورد موجب شده بود بابت هر کانتینر ۵۰۰ تا ۷۰۰ دلار افزایش قیمت داشته باشیم که قیمت تمام شده کالا را نیز افزایش می داد.

وی افزود: همچنین موضوع اتصال سیستم ریلی کشور به بنادر اصلی در حال انجام است تا به راحتی کالا از روی کشتی به ریل منتقل شود.در این راستا در بخش حمل گندم قسمت عمده این کالا از طریق ریل و از مبدا بنادر جابه جا شد.

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه پس از زلزله اخیر ایلام بازدیدی از مرکز زلزله داشتیم که خوشبختانه تلفات جانی نداشت اما خسارات مادی وارد شده است، گفت: بایید ۴ هزار واحد مسکونی در منطقه زلزله زده از نو ساخته شود و ۸ هزار واحد مسکونی نیز باید مرمت شود؛ در این راستا بنیاد مسکن آمارگیری دقیقی در این باره انجام داده و خسارت واحدها مشخص شده است.(مهر)

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ