فروش نطفه اسب در ایران به قیمت ۶ میلیون تومان!/ اسب عقیم نشده یک میلیارد تومان

0

بازار معاملات اسب مدتی است شاهد قیمت‌های بی‌سابقه است. آن طور که فعالان این صنعت می‌گویند اسب‌های وارداتی نر بعضا اروپایی و عرب اگر عقیم شده باشند که دیگر نتوان از آنها تکثیر کرد از ۲۰۰ میلیون تومان معامله می‌شوند و قیمت بعضی از آنها به ۵۰۰ میلیون تومان می‌رسد.

قیمت اسب فروش نطفه اسب فروش اسب شغلهای جدید و پردرآمد ‎ شغل جدید
 یکی از فعالان این صنعت می‌گوید که اگر این اسب‌های وارداتی عقیم نباشند قیمت آنها دو برابر می‌شود و تا یک میلیارد تومان هم می‌رسد.
اما یکی از کسانی که یک دهه است در این صنعت سرمایه‌گذاری کرده تعریف می‌کند: اخیرا اسب ماده‌ای را با قیمت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان فروختند که یک میلیارد تومان نرخ آن اسب ماده خارجی بود و ۳۰۰ میلیون تومان هم بابت کره اسبی دریافت شد که قرار بود تا چند ماه دیگر آن اسب ماده به دنیا بیاورد.
صاحب یکی از سوارکاری‌های حومه تهران هم از نحوه باردار شدن اسب‌ها سخن می‌گوید که به گفته او، معمولا جفت‌گیری این حیوان‌ها در فصل بهار است.
او در این مورد توضیح می‌دهد: وقتی اسب‌های ماده فحل می‌شوند، صاحبان آنها این اسب‌های ماده را به مکان‌هایی می‌برند که صاحبان اسب نر شناسنامه‌دار نژادهای خاص، اجازه جفت‌گیری به آنها را می‌دهند و در ازای هر نطفه‌ای که بسته می‌شود تا مبلغ شش میلیون تومان دریافت می‌کنند.
وی در ادامه تعریف می‌کند که وقتی عمل جفت‌گیری در یک روز بین اسب‌ها انجام می‌شود، اسب ماده چند دقیقه‌ای در پیست‌های سوارکاری می‌دود تا نطفه بهتر در بدنش شکل بگیرد و بعد دامپزشکان حاضر در آنجا عمل سونوگرافی را خیلی سریع انجام می‌دهند و وقتی که نتیجه مثبت اعلام شد، صاحب اسب‌های ماده پول آن نطفه را به صاحب اسب نر پرداخت می‌کنند.
یکی دیگر از هم‌صنف‌هایش تعریف می‌کند که معمولا برای نگهداری هر اسبی باشگاه‌های مختلف هزینه‌های بالای یک میلیون تومان در ماه دریافت می‌کنند تا از آن اسب‌ها نگهداری کنند.
یک فعال دیگر در صنعت اسب هم اشاره‌ای می‌کند به واردات ۶۵ اسب‌ اصیل و گران‌قیمت با پرواز فرست‌کلاس که بعد از آن اعلام شد دیگر واردات اسب فعلا ممنوع است.
با این حال او که از وضعیت این اسب‌ها مطلع است و می‌گوید این اسب‌ها توسط دو برادر وارد شده‌اند و اکنون تعدادی از آنها همچنان در قرنطینه هستند، عنوان می‌کند که هنوز واردات اسب ممنوع نشده و این کار همچنان انجام می‌شود.
وی توضیح می‌دهد که این واردکنندگان پس از وارد کردن هر اسبی آن را در یک دوره چند ماهه قرنطینه می‌کنند و بعد با قیمت‌های چندین برابر قیمت خریده‌شده می‌فروشند.
آن طور که او می‌گوید معمولا واردکنندگان اسب از کشور مصر که قیمت اسب در آن کشور ارزان‌تر است اسب‌ها را با قیمت حدود ۲۰ میلیون تومان وارد می‌کنند و سپس بعد از گذشت دوره قرنطینه همان اسب‌ها را با قیمت‌های تا ۲۰۰ میلیون تومان هم می‌فروشند.
آن طور که آمارهای گمرک ایران نیز نشان می‌دهد در چهار ماه امسال حدود ۵۵۵ هزار دلار اسب برای مسابقه از کشور بلغارستان وارد کشور شده که تعداد آنها در گمرک اعلام نشده اما وزن آنها ۲۲ هزار کیلوگرم (معادل ۲۲ تن) اعلام شده است.
در همین مدت حدود ۲۶۰ هزار دلار اسب مسابقه از کشور آلمان وارد ایران شده که تعداد آنها در گمرک اعلام نشده اما وزن آنها حدود ۱۰ هزار کیلوگرم (معادل ۱۰ تن) اعلام شده است.
همچنین در چهار ماهه نخست امسال بیش از ۵۵ هزار دلار اسب مسابقه از کشور ترکیه وارد ایران شده که وزن آنها دو هزار و ۳۰۰ کیلوگرم (معادل ۲.۳ تن) ذکر شده است.
علاوه بر این، از کشور امارات متحده عربی نیز هشت هزار و ۸۱۹ دلار اسب به وزن ۳۵۰ کیلوگرم وارد ایران شده است. در مجموع نیز در این مدت بیش از ۸۷۸ هزار دلار اسب برای مسابقه به ایران وارد شده است.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ