راهکار های سنتی برای درمان نفخ معده درخانه

0

احساس نفخ به دلایل مختلف ممکن است برای همه افراد پیش آید و از قدیم هم راهکار‌هایی برای حل این مشکل وجود داشته است مانند مصرف جوش شیرین که از قدیم الایام وجود داشته و هم اکنون نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ورزش کردن نفخ معده نفخ شکم چیست متخصص طب سنتی طب سنتی سلامت نیوز راه هایی برای درمان نفخ شکم دلیل نفخ معده چیست درمان نفخ معده درمان نفخ شکم در طب سنتی درمان خانگی نفخ معده درمان خانگی داروی نفخ معده خواص رازیانه

۱. ترکیب جوش شیرین و آب

همان طور که در ابتدای گزارش اشاره شده، جوش شیرین به از بین بردن نفخ معده کمک می‌کند، پس کمی از جوش شیرین را با یک لیوان آب ترکیب کنید و در صورتی که با این درمان، نفخ شما بهبود پیدا کرد، یعنی دچار رفلاکس معده شده اید و در این صورت باید به دکتر مراجعه کرد.

۲. فاصله گرفتن از نوشیدنی‌ های گاز دار

استفاده مکرر از نوشیدنی‌های گاز دار معده شما را به نفخ می‌اندازد که در این صورت رفلاکس معده نیز فعال می‌شود؛ پس در این صورت از این نوع نوشیدنی‌ها فاصله بگیرید و بیش‌تر از حد معمول در روز آب میل کنید تا مواد مضر موجود در نوشابه از بین برود.

۳. سرکه سیب

تجربه افرادی که در هنگام نفخ معده از سرکه سیب استفاده کرده اند، نشان می‌دهد که سرکه سیب به درمان مشکل آن‌ها کمک کرده است پس در این صورت یک قاشق غذاخوری سرکه سیب را در یک لیوان آب بریزید و پس از خوردن آن منتظر بهبود باشید.

دکتر‌ها معتقدند که این روش برای تمام افراد پاسخگو نیست، اما خوردن سرکه سیب هم مضر نیست و به سلامت بدن و سیستم دفاعی بدن کمک می‌کند.

۴. وعده‌های غذایی سبک‌تر

برخی متخصص‌ها معتقدند که یکی از عمده‌ترین دلایل نفخ معده خوردن وعده‌های سنگین و فاصله زیاد بین وعده‌های غذایی است که در این صورت پیشنهاد می‌کنند که از وعده‌های سبک استفاده شود و فاصله بین وعده‌های غذایی کاهش پیدا کند یعنی هر ۲ تا ۳ ساعت یکبار از یک وعده سبک استفاده شود.

۵. ورزش

انجام برخی حرکت‌ها در بدن مانند قدم زدن، دویدن، دراز و نشست و برخی ورزش‌ها که به عضلات شکم فشار می‌آورد، می‌تواند به تخلیه گاز‌های موجود در معده که باعث نفخ شده است، کمک کند؛ البته در مواردی که نفخ معده بسیار شدید است، فشار به عضلات شکم پیشنهاد نمی‌شود.

۶. مصرف پروبیوتیک

طبق گفته پزشکان، مصرف خوراکی‌های پروبیوتیک دار مانند ماست، خیارشور و نان‌های پخته شده با خمیر ترش همچنین قرص‌های پروبیوتیک می‌تواند به هضم هرچه سریع‌تر غذا و جلوگیری از نفخ معده کمک کند.

۷. رازیانه

دانه رازیانه از سالیان بسیار دور در طب شرق برای درمان نفخ معده مورد استفاده قرار می‌گرفته و گویا نتیجه بخش نیز بوده است؛ امروزه نیز با وجود اینکه هنوز به عنوان درمان قطعی از سوی متخصصین قرار نگرفته، اما برخی افراد به خصوص در سنین بالا، با استفاده رازیانه می‌توانند نفخ معده خود را از بین ببرند.

۸. نعنای تند

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که نعناع در تسکین برخی علائم مرتبط با سندرم روده تحریک پذیر (IBS) مانند گرفتگی شکم و نفخ موثر است؛ همچنین روغن نعنای تند یک درمان ایمن و موثر برای درد شکم و علائم IBS است؛ اما در اینجا باید به یک نکته توجه کرد که نعناع ممکن است رفلاکس معده را تشدید کند یعنی مصرف آن کنترل شده باشد.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ