تخریب سیستم گوارشی با استرس و اضطراب

0

استرس ممکن است نحوه عملکرد بدن ما از جمله دستگاه گوارش را تغییر دهد. این بیماری با چندین بیماری گوارشی از جمله بیماری التهابی روده همراه است.

استرس ممکن است نحوه عملکرد بدن ما از جمله دستگاه گوارش را تغییر دهد. این بیماری با چندین بیماری گوارشی از جمله بیماری التهابی روده (IBD) همراه است.

متخصص گوارش و کبد فوق تخصص گوارش سیستم گوارشی سلامت نیوز سلامت دستگاه گوارش رفع استرس و اضطراب راهکار کاهش استرس و اضطراب دستگاه گوارش بدن انسان بیماریهای دستگاه گوارش بهبود عملکرد گوارش بهبود عملکرد سیستم گوارش استرس و اضطراب و تنگی نفس استرس و اضطراب

دکتر راکش پاتل، فوق تخصص گوارش در بیمارستان فورتیس می‌گوید: استرس ممکن است باعث ناهنجاری‌های رفتاری و یا روانی مانند اضطراب و افسردگی شود و بر عملکرد اندام‌های احشایی به ویژه دستگاه گوارش تاثیر بگذارد. استرس از منابع مختلف منجر به تغییر محور مغز و طیف وسیعی از اختلالات دستگاه گوارش  و بیماری‌های مکرر از جمله IBD، سندرم روده تحریک پذیر (IBS)، زخم معده، واکنش‌های آلرژیک آنتی ژن غذایی و بیماری ریفلاکس معده (GERD) است.

بیماری التهابی روده (IBD) چیست؟

بیماری التهابی روده (IBD) که شامل کولیت اولسراتیو (UC) و بیماری کرون (CD) است، یک اختلال التهابی مزمن، عودکننده و برگشتی روده است که میلیون‌ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می‌دهد. عوامل مختلفی مانند انتقال ژنتیکی، اختلال ایمنی روده بر اساس مطالعات انجام شده در دهه‌های اخیر، اختلالات میکروبی روده، رژیم غذایی، عفونت، شیوه زندگی، استرس روانی، اختلالات خواب، استعمال دخانیات و قرار گرفتن در معرض آنتی بیوتیک‌ها بر پیشرفت IBD تاثیر گذاشته است.

علائم IBD بسته به شدت التهاب و محل بروز آن ممکن است در افراد مختلف متفاوت و از خفیف تا شدید متغیر باشد. به احتمال زیاد بیماران دوره‌های بیماری فعال و پس از آن دوره بهبودی را تجربه می‌کنند.

علائم و نشانه‌ها شامل اسهال، خستگی، درد شکم و گرفتگی، خون در مدفوع، کاهش اشتها، کاهش وزن ناخواسته است.

دکتر پاتل می‌افزاید: اگر تغییر مداوم در عادات روده خود را تجربه کردید یا علائم و نشانه‌های IBD را مشاهده کردید، باید به پزشک مراجعه کنید. اگرچه IBD معمولا کشنده نیست، اما این یک بیماری جدی است که در برخی موارد ممکن است عوارض تهدید کننده زندگی ایجاد کند.

برای کاهش عود IBD، تنها نباید به مصرف داروها اکتفا کرد بلکه باید به برنامه درمانی پایبند باشید؛ همچنین یافتن راه‌هایی برای کاهش سطح استرس می‌تواند مفید باشد.

نکاتی برای کنترل استرس

مدیتیشن کنید.

یوگا تمرین کنید.

بیوفیدبک را امتحان کنید: یک درمان غیر دارویی که می‌تواند به شما آموزش دهد چگونه عملکرد‌های بدن خود را کنترل کنید در نتیجه شما یاد می‌گیرید که چگونه در هنگام استرس ضربان قلب خود را کاهش داده و تنش عضلانی را آزاد کنید. معروف است استرس باعث ایجاد پرخوری یا بی اشتهایی می‌شود.

رعایت یک نوع رژیم غذایی خاص مهم است. بهتر است از رژیم گیاه خواری پیروی کنید، زیرا مصرف گوشت میزان IBD را افزایش می‌دهد. مراقبت از خود عامل مهمی در کاهش استرس است.

اطمینان حاصل کنید که حداقل هفت تا هشت ساعت در شب می‌خوابید. یادگیری نحوه نه گفتن نیز می‌تواند استرس را کاهش دهد.

ورزش باعث می‌شود مغز شما انتقال دهنده‌های عصبی را آزاد کند که بر روحیه شما تأثیر می‌گذارد و به تسکین افسردگی و اضطراب کمک می‌کند. ورزش همچنین دارای اثر ضد التهابی است. حداقل ۳۰ تا ۵ بار در هفته به مدت ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ