با چند راهکار ساده از سکته مغزی پیشگیری کنید

0

سکته مغزی عارضه‌ای بسیار جدی و مرگبار است که در اثر اختلال خون‌رسانی به قسمتی از بافت مغز که ناشی از انسداد رگ مغزی به وسیله یک لخته خونی و یا پارگی یکی از عروق تغذیه کننده آن قسمت بافت مغز است.

دانستن عوامل خطر آفرین برای سکته مغزی، علاوه بر پیروی از توصیه‌های پزشک و اتخاذ شیوه زندگی سالم بهترین اقداماتی است که می‌توانید برای پیشگیری از سکته مغزی انجام دهید.

مجله سلامت متخصص مغز و اعصاب فشار خون عوارض فشار خون بالا سلامت بدن سکته مغزی درمان فشار خون بالا با طب سنتی درمان فشار خون حفظ سلامت بدن چربی‌های ترانس جلوگیری از سکته مغزی در طب سنتی تنظیم فشار خون پیشگیری سکته مغزی

به طور کلی، توصیه‌های شیوه زندگی سالم شامل کنترل فشار خون بالا، تغییر شیوه زندگی سالم و استفاده از دارو‌ها برای درمان فشار خون بالا موارد موثری در کاهش خطر سکته مغزی هستند.

خوردن کلسترول و چربی کمتر، به ویژه چربی‌های اشباع و چربی‌های ترانس، ممکن است تجمع لخته را در عروق کاهش دهد؛ در صورت سیگار کشیدن، ترک دخانیات خطر سکته مغزی را کم می‌کند.

برای پیشگیری از سکته مغزی، می‌توانید از رژیم غذایی که حاوی پنج وعده میوه یا سبزیجات در روز است، استفاده کنید.

اضافه وزن به عوامل خطر دیگر سکته مانند فشار خون بالا، بیماری‌های قلبی عروقی و دیابت کمک می‌کند.

ورزش‌های  هوازی از چند جهت خطر سکته مغزی را کاهش می‌دهند.

ورزش می‌تواند فشار خون را کاهش، سطح کلسترول خوب را افزایش دهد و سلامت کلی رگ‌های خونی و قلب شما را بهبود بخشد.

اگر دیابت دارید، باید رژیم غذایی مناسبی داشته باشید. ورزش و کاهش وزن می‌تواند به شما کمک کند قند خون خود را در محدوده سالم نگه دارید.

مصرف نوشیدنی‌های الکلی خطر ابتلا به فشار خون بالا، سکته، خصوصا سکته مغزی را افزایش می‌دهد.

علائم و نشانه‌های سکته مغزی در افراد مختلف متفاوت است اما معمولاً به طور ناگهانی شروع می‌شود. علامت اصلی سکته مغزی که در اکثر افراد بروز می‌کند، تغییر در فرم صورت است.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ