بیماری ای دی اس چیست؟ ASD اختلال طیف اوتیسم

0

بیماری ای دی اس ASD که مخفف Autism Spectrum Disorder (اختلال طیف اوتیسم) است یک نوع اختلال رشد عصبی می باشد. “ای اس دی” نام مجموعه ای از انواع اختلالات رشد عصبی است که اشاره به گونه دیگری از ارتباط بین فردی و تعاملات اجتماعی دارد. یکی از انواع “ای اس دی” سندرم آسپرگر است.

آسپرگر مربوط به چیست؟

آسپرگر مربوط به اینست که مغز اغلب به دلایل ژنتیکی بشکل متفاوتی کار میکند. “ای اس دی” / آسپرگر مادرزادی است و اغلب در اوایل دوران کودکی متوجه آن می¬شوند. در پسران اغلب بیشتر از دختران این پدیده دیده می¬شود اما از سوی دیگر تشخیص این پدیده در دختران به مراتب مشکل تر است و اغلب بسیار دیرتر در دختران مشاهده میگردد.

آسپرگر مبتلا بودن چگونه است؟

ابتلا به “ای اس دی” / آسپرگر می تواند علائق ویژه ای به همرا بیاورد که باعث شود فرد وقت بسیاری صرف آن کند. فرد مبتلا برای درک کد های اجتماعی دشواری دارد و خواهان تعامل عادی با دیگران نیست، چیزی که برای همه موضوعی بدیهی است برای او نیست. فرد مبتلا نسبت به رفتار احساسی و نیز به صدا و بو بشدت حساس است. اما دچار این پدیده شدن میتواند مزایایی هم داشته باشد. این افراد اغلب مقاوت خوبی دارند، دقیق¬اند و میتوانند به مدتی طولانی به روی موضوعی متمرکز شوند.

بیماری ای دی اس بیماری اوتیسم اوتیسم چیست انواع بیماری های عصبی اختلالات عصبی آسپرگر چیست

آسپرگر میتواند به کم توانی منجر شود

ابتلا به “ای اس دی” / آسپرگر میتواند به این معنا باشد که فرد مبتلا در برابر استرس حساسیت بیش از اندازه دارد. این به نوبه خود ممکن است به اضطراب، افسردگی و وسواس منجر شود. تغییرات ظاهری چه کوچک و چه بزرگ نیز میتواند پدیده دشواری باشد. از انجایی که فرد مبتلا قادر به اداره¬ی کم توانی خود نیست به راحتی گرفتار سوء تفاهم با اطرافیان خود میشود. این غیر عادی نیست که مدارس و یا محل های کار قادر نیستند امکانات لازم را در زمینه کم توانی فرد مبتلا در اختیار او بگذارند. درک شرایط فرد مبتلا و نشان دادن تفاهم نسبت به آن از سوی اطرافیان در واقع اهمیت بسیاری دارد.

نمود متفاوت “ای اس دی” / آسپرگر در افراد مختلف

طیف اوتیسم بسیار گسترده است و در افراد گوناگون نمودهای متفاوتی دارد و به شکل های مختلفی ممکن است ظاهر شود. روش فرد مبتلا برای درک دنیای پیرامون، حل مشکلات و ظرفیت دماغی او نیز نقش بزرگی در اینجا بازی میکند.

از کجا میتوانم کمک بگیرم؟

اگر گمان دارید که به “ای اس دی” / آسپرگر مبتلا هستید باید به یک کلینیک روانشناسی مراجعه کنید. در آنجا نخست به این پرسش پاسخ داده میشود که آیا شما مبتلا به “ای اس دی” / آسپرگر هستید یا ناراحتی شما دلایل دیگری دارد. پس از دیدار با یک پزشک یا روانشناس که نخستین ارزیابی از وضعیت شما را انجام می¬دهند تحقیق گسترده¬تری درباره شما صورت خواهد گرفت که نشان خواهد داد آیا شما مبتلا به “ای اس دی” / آسپرگر هستید یا نه.

چه کمکی میتوانم دریافت کنم؟

به فرد مبتلا وسایل کمکی و کمک آموزشی بهمراه پشتیبانی و حمایت لازم در مدرسه ، محیط کار و نیز در زندگی روزمره ارایه داده خواهد شد. انتظارات، توقعات و محیط زندگی فرد مبتلا بایستی با کم توانی او تطبیق داده شود تا از استرس و اضطراب پرهیز جلوگیری گردد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ