رفع اگزما و حساسیت‌ های پوستی با عسل

0

عسل هزاران سال است که به عنوان یک روش درمانی مورد استفاده قرار گرفت استه و اکنون برخی می‌گویند که عسل می‌تواند به از بین بردن لکه‌های اگزما کمک کند. به گفته متخصصان پوست عسل آب‌ رسان است و به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد التهابی ممکن است در درمان اگزما مؤثر باشد؛ اما هنوز شواهد علمی کافی برای پیشنهاد آن به عنوان راهی جهت بهبود وضعیت پوست وجود ندارد. عسل فقط برای افزودن شیرینی به چای شما نیست؛ بلکه روز به روز اثرات شگفت‌ انگیز آن بر پوست آشکار می‌شود و حتی گفته شده است به افرادی که با اگزما دست و پنجه نرم می‌کنند، کمک می‌کند.

مجله سلامت متخصص پوست عسل سلامت پوست در طب سنتی سلامت پوست درمان اگزما خواص عسل حساسیت های پوستی پوست برای مراقبت از پوست چه باید کرد التیام زخم پوستی اگزما آکنه روی پوست

به‌طور رسمی هیچ درمان قطعی برای اگزما، بیماری پوستی که باعث قرمزی و خارش پوست می‌شود، وجود ندارد. با این حال درمان‌های زیادی از جمله مرطوب کننده‌ها، دارو‌های تجویزی و مجموعه‌ای از گزینه‌های جایگزین مانند عسل وجود دارد. در حال حاضر استفاده از عسل در دنیای مراقبت از پوست مرسوم است؛ اما مطالعات نشان می‌دهد استفاده آرایشی از آن به دوران باستان باز می‌گردد. نوع عسلی که متخصصان پوست و افراد مشهور امروز با جنجال از آن صحبت می‌کنند، باآ نچه احتمالاً شما در خانه دارید، یکسان نیست. به گفته مؤسسه ملی سرطان (NCI) عسل مورد نظر متخصصان عسل مانوکاست که زنبور‌های تولید کننده آن از بوته مانوکا در نیوزلند تغذیه می‌کنند.

دکتر نازنین ساعدی، متخصص پوست در پنسیلوانیا می‌گوید بسیاری از بیماران در سال‌های اخیر از او درباره عسل سؤال کرده‌اند که احتمالاً دلیل این پرسش‌ها شنیدن تمجید‌های زیادی است که کارداشیان‌ها به طور علنی از این ماده می‌کنند، مانند مرطوب و درخشان کردن پوست و از بین بردن لکه‌ها. یک برند تولیدی به نام Manuka Doctor نسخه‌ای از عسل مانوکا را می‌فروشد که برای افزودن به غذا‌ها و نوشیدنی‌ها و همچنین انواع محصولات مراقبت از پوست مبتنی بر مانوکا طراحی شده است.

علاوه‌بر آن برند‌های دیگری مانند OY-L، Naturopathica، Kiehl’s و Eczema Honey کرم‌ها، پاک‌کننده‌ها و سایر لوازم مراقبت از پوست ر ابا عسل مانوکا به عنوان یک عنصر کلیدی موجود در محصولات می‌فروشند؛ اما شما می‌توانید به شیوه خودتان عمل نید و عسل را مستقیم روی پوست‌تان بمالید یا به‌سادگی با کمی آب گرم یا با بلغور جو دو سر به صورت ماسک خانگی مخلوط کنید. این محصولات (به غیر از محصولات Eczema Honey) به‌طور خاص برای پوست‌های مستعد اگزما طراحی نشده‌اند؛ بلکه برای بهبود عمومی پوست طراحی شده‌اند.

دکتر ناتالی یین، متخصص پوست می‌گوید که عسل به دلیل عناصر ضد باکتریایی و ضد التهابی می‌تواند به درمان اگزما کمک کند. این عناصر می‌توانند از بروز مشکلات پوستی جلوگیری کنند یا در صورت ظاهر شدن تورم و قرمزی آن‌ها را به حداقل برسانند. درحالی‌که عسل معمولی به دلیل خواص ضد میکروبی خود به خوبی شناخته شده است، طبق تحقیقات منتشر شده درسال ۲۰۱۸ عسل مانوکا برترین عسل با خاصیت ضد میکروبی غیر پراکسید است. خواص ضدباکتریایی عسل مانوکا از غلظت ماده فعال آن به نام متیل گلیوکسال ناشی می‌شود که پر اکسید هیدروژن آزاد می‌کند. علاوه‌بر این گفته می‌شود که عسل به ترمیم زخم و نیز بهبود قسمت‌هایی از پوست که دچار اگزماست، کمک می‌کند.

مزیت دیگر عسل در درمان اگزما این است که می‌تواند به حفظ رطوبت پوست کمک کند. دکتر دنیل فریدمن متخصص پوست می‌گوید: «عسل می‌تواند از این جهت مؤثر باشد که یک نرم کننده فوق‌العاده غلیظ است و به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند. حفظ رطوبت بسیار مهم است؛ زیرا پوست افراد مبتلا به اگزما در حفظ رطوبت ضعف دارد و این ضعف مانع از توانایی آن در محافظت از پوست مقابل باکتری‌ها، مواد آلرژی‌زا و سایر عوامل تحریک کننده می‌شود.»

با این حال منابع علمی قطعاً تأثیر عسل بر اگزما را تائید نمی‌کنند. مطالعه کوچکی که در ژوئن ۲۰۱۷ منتشر شد، تأثیر عسل مانوکا را بر روی ۱۴ بیمار دارای اگزما بررسی کرده است. از شرکت کنندگان در این مطالعه خواسته شد تا عسل ر ابه مدت یک هفته به طور مداوم روی یک ناحیه آسیب دیده پوست بمالند؛ ولی روی نواحی آسیب دیده دیگر به کار نبرند. با آنکه نتایج حاکی از تأثیر مثبت عسل مانوکا در نواحی استعمال شده روی پوست بود، شواهد کافی برای پیشنهاد قطعی آن در درمان اگزما وجود نداشت.

مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۹ منتشرشد؛ نیز با بررسی انواع درمان‌های جایگزین برای اگزما به نتایجی کاملاً مشابه دست‌یافت. از طرف دیگر استفاده از عسل روی پوست می‌تواند خطراتی نیز داشته باشد. دکتر فریدمن خاطر نشان می‌کند که ممکن است واکنش آلرژیک به عسل داشته باشید. به‌خصوص اگر به زنبور‌های اگرده گل آلرژی دارید، مانند بیشتر محصولات جدید مراقبت از پوست بهتر است قبل از استفاده کامل یک محصول مقدار کمی از آن را روی ناحیه کوچکی از پوست‌تان امتحان کنید. محصول را در ناحیه‌ای از پوست مانند داخل ساعد بمالید و چند دقیقه صبرکنید تا ببینید آیا قرمزی یا سوزش رخ می‌دهد یا خیر. (اگر سابقه واکنش‌های آلرژیک دارید، شاید نیاز باشد یک یا دو روز صبر کنید.)

به گفته آکادمی اطفال آمریکا اگر کودک شما اگزما دارد، توجه داشته باشید که عسل برای نوزادان زیر یک سال توصیه نمی‌شود؛ زیرا می‌تواند باعث بیماری جدی به نام بوتولیسم شود. همچنین با احتیاط خرید کنید؛ زیرا همه محصولات حاوی عسل مانوکا با کیفیت بالا نیستند. باید به دنبال علامت تجاری کیفیت Unique Manuka Factor روی محصول باشید. به این معنی که انجمن Unique Manuka Factor Honey نیوزلند محصول را تأیید کرده است.

آیا متخصصان پوست عسل را به عنوان درمان اگزما توصیه می‌کنند؟

دکتر ساعدی می‌گوید عسل برای برخی افراد مفید است. بعضی از مردم نسبت به کارکرد مثبت آن قسم می‌خورند و فکر می‌کنند بهترین است؛ اما من شخصاً آن را به عنوان یک محصول توصیه نمی‌کنم. دکتر یین نیز هشدار می‌دهد درحالی‌که عسل دارای برخی ویژگی‌های فوق‌العاده است، مردم نباید برای درمان اگزما تنها به آن اعتماد کنند. او معتقد است مطالعات علمی دقیق‌تری برای تأیید مزایای آن در این زمینه مور دنیاز است. درنهایت فریدمن می‌گوید که او این ماده را به بیماران توصیه نمی‌کند؛ زیرا محصولات زیادی در داروخانه موجود است که می‌توانند به‌خوبی عسل و بدون هیچ اثر جانبی و دردسری عمل کنند.

منبع : فرارو

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ