چه عواملی باعث افزایش یا کاهش قند خون می شوند؟

0

از آنجا که بیماری دیابت یکی از بیماری‌ هایی است که روز به روز به شمار مبتلایان به آن اضافه می‌شود، ضروری است بدانیم کدام غذاها، دارو‌ها و یا شرایط زندگی باعث افزایش یا کاهش سطح قند خون می‌شوند.
ورزش کردن متخصص دیابت کنترل قند خون قند خون علائم دیابت سلامت نیوز سلامت بدن سرماخوردگی زبان سلامت بدن دیابت درمان قند خون حفظ سلامت بدن چه عواملی باعث کاهش قند خون می شوند چه عواملی باعث افزایش قند خون می شوند تنظیم قند خون پیشگیری از دیابت بهترین مواد غذایی برای سلامت بدن افراد دیابتی

کافئین

نوشیدن قهوه حتی نوع بدون شکر آن، قند خون را افزایش می‌دهد. چای سیاه، چای سبز و نوشیدنی‌های انرژی زا نیز مانع کنترل قند خون در دیابتی‌ها می‌شود. از آنجا که هر فرد دیابتی واکنش متفاوتی به غذا‌ها و نوشیدنی‌های شیرین نشان می‌دهد، بهتر است نحوه پاسخ این افراد به چنین خوراکی‌هایی مورد بررسی قرار گیرد.

خوراکی‌ های بدون شکر

بسیاری از غذا‌های بدون شکر سطح قند خون را بالا می‌برند، اما چرا این غذا‌ها می‌توانند حاوی کربوهیدرات‌های حاوی نشاسته، باشند. بررسی میزان کربوهیدرات این غذا‌ها قبل از انتخاب آن‌ها ضروری است. شما همچنین باید به سوربیتول و گزیلیتول آن‌ها نیز دقت کنید. این شیرین کننده‌های مصنوعی دارای کربوهیدرات هستند و باعث افزایش قند خون می‌شوند.

سرما خوردگی

قند خون شما افزایش می‌یابد زمانی که بدن در حال مبارزه با یک بیماری است. آنتی بیوتیک ها، ضد احتقان‌ها و سایر دارو‌های مشابه می‌تواند بر روی قند خون شما تاثیر بگذارد.

توصیه می‌شود آب و مایعات زیادی بنوشید تا آب کافی به بدنتان برسد. اگر بیشتر از دو ساعت دچار اسهال و استفراغ هستید و یا دو روز متوالی بیمار هستید و بهتر نشده اید، حتما به پزشک مراجعه کنید.

استرس شغلی

ناراضی بودن از کار و به طور کلی استرس‌های مرتبط با کار می‌تواند هورمون‌هایی را در بدن آزاد کند که باعث افزایش قند خون شوند. این روند در افراد مبتلا به دیابت نوع دو شایع‌تر است. سعی کنید با استراحت، تنفس عمیق و ورزش مدیریت استرس خود را به دست بگیرید و اگر ممکن است موقعیت و مسئولیت خود را عوض کنید.

نوشیدنی‌ های ورزشی

برخی از این نوشیدنی‌ها حاوی شکر فراوان هستند اگرچه کمبود آب بدن را جبران می‌کنند. اگر قرار است کمتر از یک ساعت ورزش کنید، بهترین نوشیدنی همان آب است. اگر می‌خواهید ورزش‌های طولانی‌تر و سنگین‌تر انجام دهید، با پزشک خود در مورد کالری، کربوهیدرات و مواد معدنی این نوشابه‌ها باید مشورت کنید.

میوه‌ های خشک

انتخاب میوه، یک انتخاب سالم است، اما باید بدانید که میوه‌های خشک شده کربوهیدرات بیشتری دارند و قند خون را به سرعت بالا می‌برند.

استروئیدها

کروتیکواستروئید‌هایی مانند پردنیزولون برای درمان جوش یا تاول، ورم مفاصل، آسم و بسیاری دیگر از شرایط پزشکی می‌تواند قند خون را بالا ببرد و حتی خطر ابتلا به دیابت در برخی افراد را افزایش دهد. دیورتیک‌ها یا همان کمک کننده‌ها به کنترل فشار خون بالا نیز همین خاصیت را دارند. برخی از دارو‌های ضد افسردگی نیز باعث نوسانات قند خون می‌شوند.

دارو‌های سرماخوردگی

ضد احتقان‌هایی مانند پزودوافدرین یا فنیل افرین می‌تواند قند خون را بالا ببرد. دارو‌های ضد سرماخوردگی گاهی حاوی شکر است. آنتی هیستامین‌ها مشکل خاصی در رابطه با قند خون ایجاد نمی‌کنند. در مورد اثرات احتمالی این دارو‌ها قبل از خرید، با داروساز یا پزشک مشورت کنید.

فعالیت‌ های خانگی

این فعالیت‌ها با شدت متوسط کمک کننده به مبتلایان به دیابت است و می‌تواند باعث کاهش قند خون در بیماران شود.

ماست: از نوع پروبیوتیکش، حاوی باکتری‌های سالم است که روند هضم را بهبود می‌بخشد و منجر به تقویت سیستم ایمنی و کنترل قند خون می‌گردد. از انتخاب ماست‌های حاوی قند و شکر پرهیز کنید.

رژیم گیاه خواری وگان

یک مطالعه نشان داده که مبتلایان به دیابت نوع دو که این رژیم را دنبال می‌کنند، قندخونشان بهتر کنترل شود و نیازشان به انسولین کاهش می‌یابد. البته باید قبل از هر گونه تغییر در رژیم غذایی با پزشک مشورت کرد.

ورزش

هنگامی که فرد آنقدر ورزش می‌کند که عرق می‌کند و ضربان قلبش زیاد می‌شود، قند خون ممکن است بالا برود و سپس افت کند. ورزش‌های شدید و یا استقامتی می‌توانند باعث کاهش قند خون حداقل به مدت کمتر از ۲۴ ساعت گردند. قند خونتان را قبل، حین و بعد از ورزش بررسی کنید.

هورمون‌ های زنانه

هنگامی که هورمون زنانه تغییر می‌کند، میزان قند خون نیز تغییر می‌کند. ماهیانه قند خونتان را کنترل کنید تا ببینید قاعدگی چه تاثیری بر قند خونتان دارد. تغییرات هورمونی در یائسگی ممکن است باعث بروز مشکلاتی در کنترل قند خون گردد. با پزشک خود راجع به خطرات و فواید درمان‌های هورمونی صحبت کنید.

خواب

برخی دیابتی‌های نوع یک، در طول خواب، قند خونشان به شدت افت می‌کند. بهتر است قبل از خواب و بعد از بیدار شدن از خواب، قند خون خود را بررسی کنید. خوردن یک میان وعده قبل از خواب ممکن است مفید باشد.

دارچین

برخی تحقیقات حاکی از آن است که مصرف دارچین، به بدن کمک می‌کند تا از هورمون انسولین استفاده کند و ممکن است قند خون را در دیابتی‌های نوع ۲ کم می‌کند.

منبع : ایرنا

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ