چگونه با ترس از مجرد ماندن مقابله کنیم ؟

0

واکنش دخترانی که سن و سالشان به ازدواج می‎رسد و همچنان مجرد هستند با یکدیگر متفاوت است. دسته‌ای از آنها با این موضوع کنار نیامده و از چنین اتفاقی که در زندگیشان رخ نداده دچار ترس و هراس می‌شوند. در نتیجه یا دچار افسردگی شده یا دست به هر کاری می‌زنند تا نام مردی را در صفحه شناسنامه خود ثبت کنند.

موفقیت در ازدواج مجرد ماندن متخصص روانشناسی عوارض مجرد ماندن عوارض روحی مجرد ماندن علل ترس از مجرد ماندن طلاق زندگی زناشویی روانشناسی ازدواج روانشناس رابطه زناشویی دلایل مجرد ماندن دکتر روانشناس خوب دانستنی های روانشناسی دانستنی های ازدواج باورهای غلط ازدواج باورهای غلط اخبار طلاق آموزش زناشویی آموزش ازدواج

بسیاری از افراد در گروه های سنی مختلف دچار دلتنگی، اضطراب و نوعی ترس فلج کننده ای بعد از اتمام برنامه ریزی ها و رسیدن به اهداف مختلف خاص زندگیشان مثل اتمام دانشگاه و تحصیل یا اتمام یک رابطه ی احساسی می شوند که بعد از این چه کاری باید انجام دهند، نوعی حس بلاتکلیفی و تنهایی، حس ترس از ازدواج نکردن یا پیدا نکردن فرد مناسبی برای زندگی را دارند. اینگونه افراد مجرد که در ظاهر زندگی خوب و آرامی دارند، اما بسیار ناامید ند و از زندگی مجردی، تنهایی، پیدا نکردن یک عشق مناسب و آینده می ترسند حتی دلیل ترس آنها می تواند مخالفت خانواده با ازدواج این افراد باشد.

حس تنها ماندن برای همیشه از مهم ترین عللی است که این ترس از تجرد را رقم می زند، افرادی با این تفکر که با قطع رابطه احساسی خود، همزمان زندگی آنان نیز به پایان خواهد رسید و به دلیل اینکه از ازدواج نکردن و مجرد ماندن می ترسند ممکن است تن به هر نوع رابطه ای با هرکسی در هر سنی بدهند و حاضر باشند که رابطه ای رقت انگیز، تلخ و آمیخته با سوء نظر، عدم تفاهم، شک و تردید، بی احترامی و حتی عشق یکطرفه که در حقیقت به جای عشق، ترس است را تحمل کنند و از دست ندهند، که تمام این موارد در نابود کردن زندگی و آینده ی شخص مؤثر است.

علل ترس از مجرد ماندن

با توجه به روان پیچیده ی انسان ها و به طبع آن متنوع بودن این دلایل، با توجه به تحقیقات انجام شده به تعدادی علل مشترک برخوردیم که در ادامه به آنان می پردازیم:

 • ترس از تنها ماندن برای همیشه
 • ترس از طرد اجتماع و خانواده
 • به دلیل فرهنگ نادرست، ترس از برچسب ها و انگ زدن اطرافیان و اجتماع
 • مزدوج شدن تمام اطرافیان و دوستان و ترس از حقارت نزد آنان و ایجاد مزاحمت برای آنان
 • ترس های مالی و اقتصادی
 • ترس از مانع بودن برای ازدواج خواهر یا برادر کوچک تر
 • ترس از عدم ارضای نیازهای جنسی و عاطفی
 • محرومیت از برخی امکانات جامعه
 • فشار دیگران به خصوص خانواده
 • بیشتر شدن سن
 • ترس از محدود ماندن معاشرت ها

لازم به ذکر است که اکثر این ترس ها نشان دهنده ی یک خلل در روان انسان که مسبب های گوناگونی از قبیل جامعه، فرهنگ، خانواده و… را دارند و دلایل اصلی، واقعی و مناسب برای ازدواج تلقی نمی شوند بلکه کمبودهایی هستند که اگر شخصی صرفا جهت تأمین آنان قصد ازدواج داشته باشد در آینده به مشکل برمی خورد.

موفقیت در ازدواج مجرد ماندن متخصص روانشناسی عوارض مجرد ماندن عوارض روحی مجرد ماندن علل ترس از مجرد ماندن طلاق زندگی زناشویی روانشناسی ازدواج روانشناس رابطه زناشویی دلایل مجرد ماندن دکتر روانشناس خوب دانستنی های روانشناسی دانستنی های ازدواج باورهای غلط ازدواج باورهای غلط اخبار طلاق آموزش زناشویی آموزش ازدواج

با ترس از ازدواج نکردن چطور کنار بیاییم؟

در صورتی که دچار ترس از ازدواج نکردن شده اید باید در اولین قدم علت احساسات درونی خود را پیدا کرده و مشکلتان را ریشه یابی کنید و سعی کنید افکاری که باعث ایجاد این احساسات شده اند را شناسایی کنید، زمانی که توانستید افکاری که ریشه ترس و ناراحتی شماست را پیدا کنید از خودتان بپرسید که این افکار تا چه حد واقعیت دارند؟ کم کم با فکر کردن به این افکار، به نظرتان غیرمنطقی و احمقانه می آیند و باعث می شوند روحیه تان به مرور بهتر شود.

ترس و افکار قدیمی را کنار بگذارید

ما به افکاری که در مغزمان کاشته اند خو گرفته ایم. اغلب ما نمی خواهیم از دست افکار قدیمی خلاص شویم چون به آن ها عادت کرده ایم و کنار گذاشتن آن ها برایمان سخت و آزار دهنده است. شما باید بدانید که بسیار با ارزشید و لایق بهترین هایید پس به جای این که خودتان را درگیر افکار ناراحت کننده کنید به فکر راههایی برای این باشید که چطور بیشتر به خودتان برسید و خوش بگذرانید.

ازدواج مساوی با خوشبختی نیست، خوشبختی یک حس درونی است.

ازدواج مساوی با خوشبختی نیست

تا حالا با زوجینی که از ازدواجشان پشیمان شده اند روبرو نشده اید؟ یک تصور اشتباه که باعث می شود فردی با ازدواج نکردن کنار نیاید این است که تصور می کند ازدواج یعنی خوشبختی . خوشبختی یک مهارت و احساس درونی است که از وجود شما نشات می گیرد نه از مجرد یا متاهل بودن شما.

این تصوری است که از کودکی در فیلم و سریال ها یا سخنان بزرگترها در فکر و ذهن ما نقش بسته است. حال با این که اگر به زندگی افراد متاهلی که اطراف شما هستند به دقت نگاه کنید متوجه خواهید شد که اغلب آن ها با وجودی که ازدواج کرده اند ولی احساس خوشبختی ندارند. به قولی شما وقتی یک چیز را ندارید دردت یکی است ولی وقتی آن چیز را بدست می آوری دردت هزار تا می شود.

تصور فرد مجردی که در حسرت ازدواج است یک رابطه عاشقانه و سراسر شور و اشتیاق و خواستن است در حالی که ازدواج با افزایش مسئولیت و درگیری های زندگی همراه است و از سویی دیگر حس و حال رمانتیک ازدواج دوامی طولانی ندارد و کمرنگ تر خواهد شد و در صورتی که زوجین مهارت های لازم برای حفظ و بقای زندگی و سازگاری با هم را نداشته باشند با کوهی از مشکلات و کارهای روزمره روبرو خواهند شد و حسرت یک روز مجردی بر دلشان خواهد ماند.

شما اگر نتوانید دوران مجردی لذت بخشی داشته باشید و از تنهایی تان لذت ببرید مسلما بعد از ازدواج هم نمی توانید از زندگی خودتان لذت ببرید و بعد از ۶ ماه تا یک سال که از ازدواجتان بگذرد دچار رخوت ، سستی و بی حوصلگی خواهید شد به علاوه بسیاری از مسئولیت های زندگی متاهلی که یک فرد مجرد به هیچ عنوان درگیر آن ها نیست.

اگر میخواهید خوشبختی را حس کنید باید بتوانید از داشته هایتان لذت ببرید. یک فرد مجرد مسئولیت زندگی ندارد و میتواند از زمان خودش به بهترین نحو و به دلخواه خودش استفاده کند و در لحظه تصمیم بگیرد که به مسافرت برود یا برای خودش خرید کند و به رستوران برود بدون این که نگران جواب پس دادن به کسی باشد، در صورتی بعد از متاهلی شما همیشه نیازمند هماهنگی با همسرتان برای انجام کارها هستید و مسئولیت هایتان بسیار بیشتر خواهد شد.

موفقیت در ازدواج مجرد ماندن متخصص روانشناسی عوارض مجرد ماندن عوارض روحی مجرد ماندن علل ترس از مجرد ماندن طلاق زندگی زناشویی روانشناسی ازدواج روانشناس رابطه زناشویی دلایل مجرد ماندن دکتر روانشناس خوب دانستنی های روانشناسی دانستنی های ازدواج باورهای غلط ازدواج باورهای غلط اخبار طلاق آموزش زناشویی آموزش ازدواج

از تنهاییتان لذت ببرید

رهایی و آزادی و سرخوشی ای که یک فرد در تنهایی می تواند احساس کند بسیار لذت بخش است ولی نه برای کسی که با خودش دشمنی دارد و در حال سرزنش خود و حسرت خوردن به دیگران است.

دست از منفی بافی علیه خودتان بردارید و خودتان را مقصر ندانید. با خودتان صادق باشید و به خودتان یادآوری کنید که نباید ظاهر زندگی دیگران را با باطن زندگی خودتان مقایسه کنید.

همه مردم ویترینی زیبا و خوشایند از زندگی خودشان به نمایش می گذارند و شما فقط همین ویترین زیبای ظاهری را می بینید و در صورتی که این ظاهرسازی را با واقعیت زندگی خودتان مقایسه کنید مسلما سرخورده و ناراحت خواهید شد.

در صورتی که مشکلات دیگران اگر از شما بیشتر نباشد مطمئن باشید که کمتر نیست و معمولا هر چه مشکلات درون خانودگی افراد بیشتر باشد سعی می کنند ویترینی پر رنگ و لعاب تر به نمایش بگذارند تا عقده ها و کمبودهای درونی خود را به این گونه جبران کنند.

شما یک فرد منحصر به فرد هستید که لایق بهترین هایید ، همه مقایسه و بارهای منفی را رها کنید و سعی کنید هر روزتان بهتر از دیروز باشد. شما تنهایید و می توانید بدون نگرانی از بار مسئولیت افرد متاهل ، به خودتان برسید و مطابق میل خودتان خوش بگذرانید بدون این که پاسخ گوی همسرتان باشید.

کارهای مورد علاقه تان را انجام دهید و لذت ببرید. به خودتان بیشتر اهمیت بدهید و علایق و استعدادهایتان را پرورش دهید تا رضایت از خودتان بیشتر شود.

بپذیرید که ممکن است هرگز ازدواج نکنید

در صورتی که بپذیرید ممکن است هرگز ازدواج نکنید بار سنگینی از روی دوشتان برداشته خواهد شد و استرس و ناراحتی تان از بین خواهد رفت و میتوانید به راحتی و در آرامش به زندگیتان برسید. شما باید به خودتان اعتماد داشته باشید و به قدری اعتماد به نفستان را بالا ببرید که نیازی به تایید دیگران نداشته باشید . باید به خودتان بقبولانید که حتی اگر ازدواج نکنید هم میتوانید یک زندگی شاد و معنی دار داشته باشید و خوشبختی خودتان به ازدواج محدود نکنید.

به دنبال معنی برای زندگی خود باشید و برای هر چه بهتر شدن خودتان همیشه تلاش کنید و سعی کنید با اطرافیان به بهترین نحو ممکن معاشرت داشته باشید و دیگران را از وجود ارزشمند خود بهره مند کنید.

آینده یک راز نامعلوم است و ممکن است با رشد شخصیتی و اخلاقی شما و افزایش گستره معاشراتتان بتوانید بهترین آینده را برای خودتان رقم بزنید و در همین معاشرت های گسترده فردی ایده آل را پیدا کنید.

ولی همیشه باید گوشه ذهنتان به این فکر کنید که برای خوشبختی به کسی نیاز ندارید و دیگران برای خوشبخت بودن به شما نیاز دارند.

فواید مجرد ماندن

درست است که ازدواج در صورتی که با یک انتخاب درست انجام شود میتواند باعث تعالی فکری و روحی شود و به شما احساس تعلق و آرامش بدهد ولی از سویی دیگر اغلب ازدواج ها با انتخاب های اشتباه همراه است و با مشکلات و دردسرهای روز افزون همراه می شود و چیزی برای حسرت خوردن ندارد.

اگر میخواهید به جای غم و حسرت از زندگی مجردی خود لذت ببرید و بدانید که چگونه با ازدواج نکردن کنار بیایید بهترین روش این است که از شرایط فعلی بهترین بهره را ببرید و به جای ناراحت بودن از مجردی به فواید ازدواج نکردن فکر کنید.

 • استقلال بسیار گسترده در همه زمینه ها از جمله مالی و اقتصادی
 • داشتن حق انتخاب کاملا آزاد و مطابق میل خودتان در همه زمینه ها چه شغلی چه تفریح و چه معاشرت.
 • آزادی و در اختیار داشتن تمام وقت خودتان برای وقت گذراندن با افراد مورد علاقه یا رفتن به مکان های مورد علاقه .
 • مجبور نیستید که خودتان را به عادت ها و اخلاق یک نفر دیگر وفق دهید یا اخلاق هایی که مطابق میلتان نیست را تحمل کنید .
 • نداشتن مسئولیت زندگی و کم بودن کارهای زندگی
 • افزایش تجربه و داشتن فرصت بیشتر برای پیدا کردن یک فرد ایده آل برای خود

موفقیت در ازدواج مجرد ماندن متخصص روانشناسی عوارض مجرد ماندن عوارض روحی مجرد ماندن علل ترس از مجرد ماندن طلاق زندگی زناشویی روانشناسی ازدواج روانشناس رابطه زناشویی دلایل مجرد ماندن دکتر روانشناس خوب دانستنی های روانشناسی دانستنی های ازدواج باورهای غلط ازدواج باورهای غلط اخبار طلاق آموزش زناشویی آموزش ازدواج

برخی نکات مهم برای مجردها

از برقرار کردن روابط ناموفق و نافرجام اجتناب کنید و مراقب گزینه های نامناسبی که به شما پیشنهاد می شود یا شما به دیگران پیشنهاد می کنید، باشید. در این میان (گزینه ها) افرادی می توانند اهل بدرفتاری باشند یا جزو کسانی باشند که نمی توانند یا نمی خواهند دنبال تعهد واقعی باشند. خود را فریب ندهید .
از آمادگی احساسی و هیجانی خود مطمئن شوید. اگر از قبل روابطی داشته اید که هنوز با آنها مشغله ذهنی دارید، پس هنوز برای یک رابطه ماندگار آماده نیستید. همچنین بدانید در هر مقطعی از زندگی یک نفر هست که به شما علاقه مند شود و به شما نیاز بیشتری داشته باشد تا شما به او. نباید فقط صرف نیاز طرف مقابل «درگیر» رابطه با وی شوید.
بر معیارها و ارزش های اصلی خود تمرکز کنید. به صفات، خصوصیات و رفتارهایی که طرف مقابل تان حتما باید داشته باشد فکر کنید. شاید صداقت، وفاداری، قابل اعتماد بودن، دلسوزی و شوخ طبعی برای شما ارزشمند باشد.
ببینید آیا واقعا به یک رابطه جدید نیاز دارید و رابطه جدیدی را می خواهید و از خود بپرسید اگر الان رابطه دلخواه خود را داشتم، اوضاع چه فرقی می کرد؟ سپس به واکنش تان در برابر این سوال فکر کنید.
هنگام مجردی هرگز این باور دردآور را که «راه حلی ندارید» دنبال نکنید. وقتی به این باور غلط پناه می برید نه تنها اوضاع بهتر نخواهد شد، بلکه رنج زیادی را به خود تحمیل می کنید، بخش بالغ وجود شما می گوید شما بدون وجود دیگری نیز زنده خواهید ماند و به زندگی ادامه خواهید داد و اگر باورهای غلط خود را درباره تجرد کنار بگذارید؛ حتی خوشحال تر، قوی تر و کامرواتر نیز خواهید شد!
با همه ی این توضیحات امیدوارم این تصور پیش نیاید که باید فرصت‏هاى رشد و تعالى را که توسط ازدواج فراهم مى ‏شود نادیده بگیریم. چون ازدواج هماهنگ و خوب، فرصتی است برای فرا رفتن از خود و کنار گذاشتن منیت و تمرین مؤثرى براى رشد روحی به حساب می آید و تاثیرات مثبت جسمانی، روانی و حتی روحی به دنبال دارد . اما ازدواج هـــای ناهماهنگ، و ازدواج هایی که ازروی ترس انجام می شود، متاسفانه، جز تخریب طرفین و افتادن در وادی طلاق نتیجه ای نخواهد داشت .

نحوه برخورد با افراد دچار ترس از ازدواج نکردن

اگر نگران ازدواج نیستید قضاوت درمورد افرادی که این ترس را به عنوان نوعی افکار حمایت کننده برای زندگی دارند، برعهده ی شما نیست همه ی ما، در برهه ای از زمان دغدغه های ترس برانگیزی داریم و ترس را تجربه کردیم.

اگر نمی توانید اینگونه افراد را درک کنید با کلمات و رفتارتان آن هارا آزار ندهید، عدم درک شما دلیل بر عدم وجود چنین ترسی نیست شاید شما از عدم ازدواج ناراحت نباشید، با این حال، احساس غم و اندوه و اینکه تجربه ناامیدی چیست را درک می کنید مهم نیست که شما در این شرایط دقیقاً احساسات متفاوتی داشته باشید آنچه مهم است مربوط به احساس و درک این افراد است بنابراین سعی کنید با نشان دادن راهکارهای مناسب مثل موارد ذکرشده یا پیشنهاد مشاوره به این افراد کمک کنید.

منبع : ساعد نیوز

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ