استقلال و پرسپولیس در زمستان چند بمب منفجر می‌کنند؟!

0

پرسپولیس

استقلال و پرسپولیس رقابت‌های بیست‌ویکمین دوره لیگ برتر را تقریبا پایاپای سپری می‌کنند. هر دو تیم با وجود امتیازات زیادی که از دست داده‌اند، در جمع بالانشینان جدول حضور دارند و اختلاف امتیازشان آن‌قدری نیست که بشود به‌راحتی یکی را تا به اینجای فصل، برتر از دیگری توصیف کرد. بااین‌حال، این دو تیم از دیرباز تاکنون، سنتی‌ترین تقابل فوتبال ایران را رقم زده‌اند و هر بار که حال آنها خوب بوده، حال فوتبال ایران هم خوب شده است. در چنین فضایی، استقلال تلاش می‌کند به ناکامی چندساله‌اش در رسیدن به قهرمانی در لیگ برتر پایان دهد و پرسپولیس هم مصمم است تا مانند پنج فصل اخیر، جام قهرمانی را بالای سر ببرد.

چنین تقابلی در بالای جدول در حالی صورت گرفته که امسال در کنار این دو تیم، یکی، دو تیم مدعی دیگر ازجمله سپاهان و گل‌گهر هم حضور دارند؛ سپاهان این روزها وضعیت بهتری دارد و گل‌گهر هم فعلا با هفت امتیازی که کمیته انضباطی از آنها کسر کرده، در تب‌وتاب رسیدن به کورس قهرمانی است. پس دو تیم مطرح ایرانی یعنی استقلال و پرسپولیس، علاوه بر اینکه مانند همیشه با هم تقابل مستقیمی دارند، باید حواسشان به عملکرد سایر تیم‌های مدعی قهرمانی در این فصل هم باشد. با استناد به همین دو مورد مهم، می‌شود راحت‌تر زمستانی را که در انتظار این دو باشگاه است، بررسی کرد؛ زمستانی که ناگفته پیداست برای اعضا و هواداران دو تیم جذاب‌تر خواهد بود و می‌تواند به قوی‌ترشدن این دو باشگاه پرهوادار کمک زیادی کند. استقلال برای فصل بیست‌ویکم انقلاب عجیبی در ترکیب رقم زد و بیش از ۱۰ بازیکن تازه خرید. این موضوع در شرایطی رقم خورد که فرهاد مجیدی، سرمربی آبی‌های تهران، در انتهای فصل پیش ابراز امیدواری کرده بود بازیکنان تیمش بمانند و به غیر از مهدی قایدی، کسی جدا نشود.

برخلاف نظر فرهاد مجیدی، چندین مهره ارزشمند استقلال ازجمله مسعود ریگی و محمد نادری هم از این تیم جدا شدند تا با آنهایی که در فهرست خروج فرهاد مجیدی قرار گرفته بودند (مثل شیخ دیاباته) بازیکنان مهمی از استقلال خداحافظی کنند. بااین‌حال فرهاد مجیدی و مسئولان باشگاه استقلال، تابستان را داغ‌تر از حد تصور سپری کردند. آنها یکی پس از دیگری بازیکن به کادر تیم اضافه کردند که گل سرسبد آنها دو خرید خارجی به اسم کوین آرتور یامگا و البته ستاره سال‌های دور استون‌ویلا یعنی رودی ژستد است. واضح است که این دو نفر تنها خریدهای فرهاد مجیدی نبودند؛ علیرضا رضایی، عارف آقاسی، زبیر نیک‌نفس، جعفر سلمانی، ابوالفضل جلالی، امیرحسین حسین‌زاده، امین قاسمی‌نژاد و محمدرضا آزادی، دیگر بازیکنان تازه‌ای بودند که فرهاد مجیدی آنها را به خدمت گرفته به این امید که به طلسم ناکامی استقلال در بردن لیگ برتر بعد از سال ۱۳۹۲ پایان دهد. در سوی دیگر در پرسپولیس شرایط آن‌طور که یحیی گل‌محمدی، سرمربی این تیم، می‌خواست پیش نرفت.

گل‌محمدی که چند مهره کلیدی ازجمله کنعانی‌زادگان، نوراللهی و شهریار مغانلو را از دست داده بود، از همان ابتدا پایش را در یک کفش کرد که هر طور شده یک مهاجم خارجی بخرد. با وجود این، پرونده باز شاکیان پرسپولیس در فیفا، مانع از آن شد که فدراسیون فوتبال، مسیر را برای خرید بازیکن خارجی در پرسپولیس هموار کند. بعدها هم که شکایت گابریل کالدرون اجرا و پنجره پرسپولیس بسته شد. البته پیش از بسته‌شدن پنجره، یحیی پنج بازیکن ایرانی برای پرسپولیس خرید که یکی از آنها را (رضا دهقانی) پیش از پایان مهلت نقل و انتقالات در فوتبال ایران به تراکتور فرستاد! بازیکنانی هم که جذب پرسپولیس شدند، چندان کارگشا از آب درنیامدند تا عملا پرسپولیس در رقابت‌های لیگ برتر همچنان با استخوان‌بندی سال‌های پیش شرکت کند. علیرضا ابراهیمی، علی نعمتی، رضا اسدی و حامد پاکدل، بازیکنان جدید پرسپولیس بودند که در مقطعی فقط رضا اسدی و این اواخر فقط علی نعمتی توانسته‌اند فرصت بازی در ترکیب اصلی را به دست بیاورند.

البته پرسپولیس در میانه همین بازی‌ها دو بازیکن از تاجیکستان خریده که به‌دلیل بسته‌بودن پنجره نقل و انتقالاتی، امکان بستن قرارداد با آنها را تاکنون به دست نیاورده است. حالا نکته‌ای که زمستان استقلال و پرسپولیس را تماشایی و گرم می‌کند، ریشه در همین بازار نقل و انتقالاتی دارد؛ چون استقلال برنامه‌ای جدید در دستور کار قرار داده و پرسپولیس هم می‌خواهد بازیکنان تازه بخرد. پرسپولیسی‌ها ادعا کرده‌اند پول کالدرون را پرداخته کرده‌اند و قرار است به‌زودی پنجره نقل و انتقالاتی‌شان باز شود. این خبر خوبی برای سرمربی پرسپولیس است که کادر تیمی‌اش را تقویت کرده و در نیم‌فصل دوم، مدعی جدی کسب قهرمانی شود. پرسپولیسی‌ها برای برطرف‌کردن ضعف سمت راست خط دفاعی‌شان دو بازیکن جوان و ارزان‌قیمت را از تاجیکستان خریده‌اند، ولی دست‌کم سه خرید دیگر نیاز دارند. اولی در پست دروازه‌بانی است که بوژیدار رادوشوویچ، به‌دلیل اختلافات مالی با باشگاه، تهران را ترک کرده و راهی کرواسی شده است.

همین حالا از دو گزینه جذاب برای این پست در پرسپولیس نام برده می‌شود. یحیی و تیمش که هنوز نتوانسته‌اند جایگزینی برای احمد نوراللهی پیدا کنند، خرید یک هافبک بازی‌ساز را هم در دستور کار قرار داده‌اند. ضمن اینکه بالاخره فرصتی برای گل‌محمدی مهیا می‌شود تا بعد از قریب به شش ماه، بتواند مهاجم خارجی و گل‌زنی را که مدنظر دارد، به تهران بکشاند. در استقلال هم پنجره نقل و انتقالاتی زمستان، با اتفاقات مهمی روبه‌رو خواهد بود؛ اما استقلال برخلاف پرسپولیس با سیاستی متفاوت ظاهر خواهد شد. این تیم همین حالا فهرست بازیکنانش پر است و اگر می‌خواهد بازیکن جدیدی بخرد، باید اول بازیکن بفروشد. اینجاست که حواس‌ها نسبت به پنجره نقل و انتقلاتی این تیم بیشتر می‌شود. فرهاد مجیدی تقریبا نیمی از بازیکنانی را که به‌تازگی خریده، در ترکیب اصلی قرار نمی‌دهد. اینها به غیر از بازیکنان قبلی این تیم است که در لیگ فرصت بازی‌کردن به دست نمی‌آورند؛ آرمان رمضانی و بابک مرادی فقط نمونه‌ای از بازیکنانی هستند که جایی در تفکرات فرهاد مجیدی نداشته‌اند.

به غیر از این، اختلاف‌نظر با رشید مظاهری، دروازه‌بان این تیم هم پابرجاست. دیگر بازیکنان غیراصلی استقلال هم اگرچه فرصت بازی را به دست آوردند، ولی بسیار کم و محدود بوده است؛ آرمان رمضانی، محمدرضا آزادی، سعید مهری و البته امین قاسمی‌نژاد هم در زمره این گروه هستند. حال طبیعی است که با این همه بازیکن، دست استقلال در نقل و انتقالات زمستانی باز باشد. آنهایی که ناراضی هستند، در صورت جدایی، جا برای خرید بازیکن تازه باز می‌کنند و آنهایی هم که کمتر به میدان می‌روند می‌توانند گزینه‌ای برای معاوضه با سایر بازیکنان باشند. هرکدام از این دو اتفاق رخ دهد، نقل و انتقالات را برای هواداران استقلال در زمستان پیش‌رو مهیج‌تر می‌کند.

اخبار فوری پرسپولیس

استقلال و پرسپولیس در زمستان چند بمب منفجر می‌کنند؟!

خبر ورزشی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ