درمان ترک پاشنه پا با روش های خانگی

0

امروزه برخی از مردم با مشکل ترک پاشنه پا دست و پنجه نرم می‌کنند. آنان به دنبال پاسخی برای این سوال هستند که ترک پاشنه پا چگونه درمان می‌شود؟ با مراقبت منظم از پا قبل از ایجاد ترک پاشنه، می‌توانید از بروز این مشکل جلوگیری کنید.

اگر ترک پاشنه به تازگی ایجاد شده است، می‌توانید با مرطوب کردن پا و پاشنه پا، از تکثیر ترک جلوگیری کنید. اگر در پاشنه پا‌های خود ترک دارید، می‌توانید با روش‌های ساده‌ای از شر این مشکل خلاص شوید. به راحتی می‌توانید در خانه از این روش‌ها استفاده کنید.

مجله سلامت علت ترک پاشنه پا درمان قطعی ترک پا درمان سریع ترک پا درمان ترک پا با وازلین برای ترک پا چه کرمی خوبه

درمان خانگی ترک پاشنه پا با کمک لیمو

لیمو برای بسیاری از مشکلات مربوط به پوست مفید است و به دلیل ساختار اسیدی، با نرم کردن پوست از ترک خوردن جلوگیری می‌کند. اگر ترک‌های پاشنه، شما را آزار می‌دهند؛ مقداری آب لیمو را به آب گرم اضافه کنید و پا‌های خود را حدود ۱۵ دقیقه در این آب خیس کنید. سپس با استفاده از سنگ پا، پاشنه پا را مالش دهید.

در نهایت پا‌های خود را با آب تمیز بشویید و با حوله خشک کنید. نکته‌ای که در استفاده از این روش باید به آن توجه کنید، این است که آب خیلی داغ نباشد؛ زیرا آب داغ باعث خشک شدن پوست و در نتیجه ترک خوردن بیشتر پاشنه پا می‌شود.

استفاده از روغن زیتون، روغن نارگیل، روغن کنجد یا روغن بادام

ویژگی مشترک این روغن‌ها که متخصصان می گویند برای پوست بسیار مفید هستند، این است که به طور طبیعی پوست را مرطوب می‌کنند.

برای از بین بردن ترک پاشنه پا، پس از مدتی خیساندن پا در آب گرم، پاشنه پا را با سنگ پا مالش دهید. پا‌های خود را تمیز و خشک کنید. سپس کف پا را با یکی از اسانس‌های دلخواه ماساژ دهید. پس از این پروسه، جوراب بپوشید.

وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید، نرمی پاشنه پا شما را شگفت زده می‌کند. می‌توانید این روش را هر شب تکرار کنید تا ترک‌های پاشنه پا کاملا برطرف شوند.

درمان خانگی ترک پاشنه پا با وازلین

می‌توانید از وازلین استفاده کنید تا پاشنه پای خود را نرم کرده و رطوبت مورد نیاز پوستتان را تامین کنید. مانند روغن‌های ضروری، پس از خیس کردن پا در آب گرم، پاشنه پا را با سنگ پا مالش دهید. سپس مقدار زیادی وازلین را به تمام قسمت‌های پا‌ی خود بمالید و پس از پوشیدن جوراب، بخوابید.

هنگامی که صبح از خواب بیدار می‌شوید، یک نرمی جدی در پاشنه پا ایجاد می‌شود. در صورت تمایل می‌توانید وازلین را با یک قاشق چای‌خوری آبلیمو مخلوط کرده و به پا‌های خود بمالید. توصیه می‌شود این برنامه را هر روز انجام دهید تا زمانی که ترک پاشنه پا برطرف شود.

کمک به نرمی پاشنه پا با مرطوب کننده‌ها

اگر هر روز عصر بعد از شستن پا‌ها در آب ولرم، آن‌ها را با سنگ پا تمیز کرده و سپس با کرم مرطوب کنید؛ ترک پاشنه پا به سرعت برطرف می‌شود. استفاده از این روش بعد از هر دوش گرفتن از ایجاد ترک پاشنه پا جلوگیری می‌کند. برای این که ترک پاشنه پا را در مدت زمان کوتاهی بهبود بخشید، باید به طور مرتب از کرم مرطوب کننده استفاده کنید. کرم‌ها و لوسیون‌های مرطوب‌کننده، مخصوصاً برای پوست‌های خشک توصیه می‌شوند. این کرم ها، باعث بازسازی سریع پوست در ناحیه پاشنه پا می‌شوند.

بعد از زدن کرم می‌توانید جوراب نخی بپوشید و کف پای خود را گرم نگه دارید. به لطف کرم، ترک‌های پاشنه به راحتی بهبود می‌یابند.

درمان خانگی ترک پاشنه پا با استفاده از عسل

به لطف خواص ضد باکتریایی و مرطوب کنندگی عسل، می‌توانید به سرعت از شر ترک‌های پاشنه پا خلاص شوید. برای این کار، مقداری عسل را به یک کاسه آب گرم اضافه کنید و پا‌های خود را به مدت ۱۵ دقیقه در این آب نگه دارید.

سپس، مانند روش‌های دیگر باید پا‌های خود را بشویید، خشک کنید و پاشنه‌های خود را با سنگ پا بسابید. می‌توانید این روش را تا زمانی که ترک‌های پاشنه پا کاملا از بین بروند، اعمال کنید.

بهبود ترک پاشنه پا با موز

برای داشتن پاشنه‌های نرم و صاف می‌توانید از خواص مرطوب کنندگی موز بهره‌مند شوید. پس از له کردن یک موز رسیده، پاشنه پا را با موز له شده آغشته کنید. در صورت امکان، موز له شده را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی پای خود بگذارید. سپس پا‌های خود را با آب گرم تمیز کنید. سپس پا‌های خود را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه در آب سرد قرار دهید.

درمان خانگی ترک پاشنه پا با استفاده از آرد برنج

به لطف آرد برنج لایه بردار، می‌توانید پوست مرده را از روی پاشنه‌های خود بردارید. بدین ترتیب از ایجاد ترک پا جلوگیری کنید. با دستوری که در ذیل می بینید، می‌توانید پوست خود را مرطوب کنید و در عین حال از شر پوست مرده پا‌های خود خلاص شوید.

یک مشت آرد برنج را با چند قاشق چای‌خوری عسل و سرکه سیب مخلوط کنید تا خمیری شود. پا‌های خود را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه در آب گرم خیس کنید و سپس خشک کنید. در آخر پاشنه پا را با خمیری که تهیه کردید، آغشته کنید. سپس پا را با پلاستیک بپوشانید و یک ساعت بعد پا‌های خود را بشویید.

استفاده از نمک اپسوم برای رفع ترک پا

بهترین راه برای پیشگیری و از بین بردن ترک پاشنه، مرطوب نگه داشتن پوست است. با نمک اپسوم می‌توانید هم پاشنه پا را مرطوب کنید و هم گردش خون را بهبود ببخشید. نمک اپسوم را در یک سطل آب گرم بریزید و پا‌های خود را حداقل ۱۰ دقیقه در این آب قرار دهید. پس از اتمام زمان، پاشنه‌های نرم شده خود را با سنگ پا مالش دهید. سپس دوباره پا‌های خود را به مدت ۱۰ دقیقه در آب نمک اپسوم قرار دهید.

در نهایت پا‌های خود را خشک کرده و به پاشنه‌های خود کرم مرطوب کننده بزنید. با این روش در مدت زمان کوتاهی از شر ترک‌های پاشنه پا خلاص می شوید.

درمان خانگی ترک پاشنه پا با مخلوط گلاب و گلیسیرین

وقتی گلیسیرین و گلاب با هم ترکیب شوند، ترک‌های پاشنه پا را در مدت کوتاهی بهبود می‌بخشند. گلیسیرین که در صنایع آرایشی و بهداشتی کاربرد زیادی دارد باعث نرمی پوست می‌شود. از طرف دیگر گلاب به دلیل خواص ضد عفونی کننده، آنتی اکسیدانی، ضد التهابی و ویتامین‌هایی که دارد از پوست محافظت می‌کند. برای بهره مندی از قدرت درمانی گلیسیرین و گلاب کافی است هر دو ماده را به طور مساوی با هم مخلوط کنید.

شب‌ها قبل از رفتن به رخت‌خواب، مخلوط را به پاشنه‌ها و پا‌های خود بمالید، سپس جوراب بپوشید و بخوابید.

چه عواملی باعث ترک پاشنه پا می شوند؟

 • ایستادن زیاد (مخصوصاً روی زمین‌های سخت)
 • ماندن پا‌ها در کفش برای مدت طولانی
 • انتخاب اشتباه کفش
 • خشکی پوست
 • کمبود رطوبت
 • کم آبی پوست
 • هوای خشک
 • پینه‌های درمان نشده
 • مراقبت ناکافی از پا
 • تغذیه ناسالم و سوء تغذیه
 • مشکلات پوستی مزمن مانند پسوریازیس یا اگزما
 • دیابت
 • بیماری تیروئید

علاوه بر این، هنگامی که مراقبت از پا نادیده گرفته شود، ترک‌هایی در پاشنه پا ایجاد می‌شوند. اگر در روز‌های خشک و گرم تابستان به پا‌ها مرطوب کننده نزنید، پاشنه پا خشک شده و شروع به ترک خوردن می‌کند. توصیه می‌شود هنگام استحمام پا‌ها را با سنگ پا، اسکراب کنید. بدین طریق پوست مرده را از بین می برید. در غیر این صورت ممکن است پوست مرده روی پاشنه پا باقی بماند و باعث ترک خوردن شود.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ