زمانی که تغییرات پوستی خطرناک می شوند

0

هوای سرد زمستان باعث می‌شود که شما توجه بیشتری به پوست تان داشته باشید و به دنبال راهکار‌هایی برای سالم و مرطوب نگه داشتن آن بیفتید. روتین مراقبت از پوست بسیار مهم است، اما گاهی اوقات با وجود مراقبت‌هایی که از پوست تان دارید، متوجه بعضی از مشکلات خاص در آن می‌شوید که ممکن است مرتبط با بیماری‌های کلیوی باشد.

بیماری کلیوی خیلی علائم خاصی از خودش نشان نمی‌دهد و یک کشنده خاموش است؛ بنابراین باید به پوست تان خیلی توجه کنید و تمام علائم آن را زیر نظر بگیرید.

مراقبت از کلیه مجله سلامت متخصص پوست و مو خشکی پوست خارش پوست حفظ سلامت پوست بیماری های پوستی

پوست خشک و خارش دار علامت اولیه بیماری کلیوی است

بیماری‌های کلیوی بیش از ۳۷ میلیون نفر را در کشور‌های بزرگ درگیر کرده است، اما علائم آن خیلی مشهود نیستند و شما باید خیلی حواس تان را جمع کنید؛ زیرا ممکن است باعث ایجاد مشکلات شدید‌تر شود. شاید تشخیص بیماری در مراحل اول خیلی سخت باشد.

وظیفه اصلی کلیه این است که استخوان‌ها را محکم نگه دارد و به گونه‌ای کار کند که مقدار کافی مواد معدنی وارد خون شود. هنگامی که کلیه نتواند این مواد معدنی و مغذی را مدیریت کند، بدن با کمبود این مواد مواجه می‌شود و پوست خشک و خارش زا خواهد شد.

خارش پوستی که باید جدی گرفت

تقریبا نیمی از بیماران مبتلا به بیماری کلیوی مزمن؛ خارش پوست را تجربه می‌کنند. خارش و خشکی پوست یکی از رایج‌ترین علائم بیماری‌های کلیوی است و ۵۰ درصد بیماران کلیوی این وضعیت را تجربه می‌کنند. این خارش معمولاً زمانی افزایش پیدا می‌کند که وضعیت کلیه بدتر شود؛ حتی افراد دیالیزی هم با این مسئله مواجه هستند و از این میزان خارش زیاد جلوی بقیه خجالت می‌کشند. بسیاری از آن‌ها اظهار کرده اند که ما هر روز این خارش را تجربه می‌کنیم.

خارش پوست از لحاظ ذهنی هم این افراد را درگیر می‌کند

فرقی ندارد که علائم خفیف یا شدید باشد. در هر صورت خارش پوست تاثیر زیادی در کیفیت زندگی افراد می‌گذارد. مطالعه‌ای در سال ۲۰۱۹ انجام شد و از بیماران سوالاتی را پرسیده و در طول ۲۷ روز آن‌ها را زیر نظر قرار دادند و متوجه شدند که چقدر از خارش پوست در عذاب و رنج هستند.

یافته‌ها نشان داد که ۲۴ درصد آن‌ها درگیر خارش پوست هستند. جزئیات زندگی آن‌ها نیز مورد بررسی قرار گرفت. این خارش باعث شده بود که به مشکلات دیگری مثل بی قراری هنگام خوابیدن و افسردگی هم دچار شوند.

خارش پوستی همیشه از کلیه نیست

دلایل بسیار زیاد دیگر هم برای خارش پوست وجود دارد. درست است که خارش پوست می‌تواند یکی از علامت‌های بیماری کلیوی باشد، اما گاهی اوقات دلایل دیگری دارد. به عنوان مثال بیماری‌های آلرژیک، آسم و اگزما هم می‌تواند جزء عوامل ایجاد کننده خارش پوست باشد، زیرا بدن به اندازه کافی مواد مرطوب کننده تولید نمی‌کند. پس برای این که علت خارش را بفهمید، حتما به پزشک مراجعه کنید. آزمایش خون، آزمایش آلرژی، عکسبرداری‌ها و نمونه برداری از پوست چیز‌های زیادی را در مورد وضعیت بدنی شما نشان خواهد داد.

منبع : برترین ها

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ