شکوه السلطنه همسر ناصرالدین شاه در جیران

0

شکوه السلطنه همسر ناصرالدین شاه در جیران

شکوه السلطنه متولد ۱٢۵٢ قمری – ۱۴ شوال ۱٣۰٩ قمری ، شاهزاده قاجار، همسر عقدی ناصرالدین شاه و مادر مظفرالدین شاه قاجار بود.

شکوه السلطنه در سال ۱۲۵۲ هجری قمری متولد شد. پدرش فتح الله میرزا شعاع السلطنه پسر سی و ششم فتحعلی شاه قاجار و مادرش شهربان خانم دختر ابراهیم خان قاجار قوانلو بود. او در دوازده سالگی به عقد ناصرالدین شاه درآمد. حاصل این ازدواج دو فرزند بود، نخست مظفرالدین میرزا که در ۱۴ جمادی الثانی ۱۲۶۹ متولد شد و دیگر دختری به نام زینت الدوله که در نه ماهگی درگذشت.

شکوه السلطنه در ولیعهد شدن فرزندش و نیز طلاق تاج الملوک، مادر محمدعلی شاه، از مظفرالدین میرزا تأثیر داشت.

شکوه السلطنه از زنان مقتدر دربار ناصرالدین شاه بود و خدمه اندرون او هریک صاحب نفوذ بودند. او گرچه در اندرون ناصری در تهران زندگی می‌کرد، اما بر امور دربار ولیعهد در تبریز نظارت خاص داشت.

همسر ناصرالدین شاه شکوه السلطنه زندگینامه ناصرالدین شاه بیوگرافی الهام نامی

شکوه السلطنه چند سال سن داشت

با شیوع بیماری آنفلونزا در سال ۱۳۰۹ هجری قمری، شکوه‌السلطنه نیز به این بیماری مبتلا شد. پزشکان فرنگی مقیم تهران برای مداوای او فراخوانده شدند، اما شکوه السلطنه با استخاره مداوا توسط اطبای ایرانی را برگزید. او پس از سه ماه و با شدت گرفتن بیماری در سن پنجاه و پنج سالگی در تاریخ ۱۴ شوال ۱۳۰۹ در گذشت.

شکوه السلطنه چندمین همسر ناصرالدین شاه بود

ناصرالدین‌شاه در طول حیات خود هشتاد و پنج زن صیغه و عقدی اختیار کرد.  او ۴۲ فرزند داشت که از آن میان ۱۴ نفر در کودکی در گذشتند. زن‌های عقدی به ترتیب گلین خانم دختر شاهزاده احمد میرزا، فاطمه پندر، خجسته خانم تاجالدوله دختر شاهزاده سیف‌الله میرزا، ستاره خانم تبریزی، شکوه‌السلطنه مادر مظفرالدین‌شاه و نوه فتحعلی شاه و جیران خانم فروغ‌السلطنه بودند. فروغ‌السلطنه و شکوه‌السلطنه در حیات ناصرالدین‌شاه در گذشتند.

الهام نامی بازیگر نقش شکوه السلطنه در سریال جیران

الهام نامی در سریال جیران نقش شکوه السلطنه را بازی می کند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ