مرز دوغارون کجاست +عکس و نقشه

0

مرز دوغارون کجاست

دوغارون که اکنون با عنوان منطقه ویژه اقتصادی نیز شناخته می‌شود، مجهزترین گمرک ایران در مرز افغانستان است. بازارچه مرزی دوغارون یکی از پر رونق‌ترین بازارچه‌های مرزی ایران و از جاهای دیدنی تایباد بوده و در سال‌های اخیر رتبه نخست صادرات کالا به کشور افغانستان را نیز دارا بوده است. عمده کالاهای صادراتی از این بازارچه که حدود ۱۲۰۰ نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در آن کار می‌کنند، شامل میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، مواد غذایی و مواد شیمیایی می‌شود.

مرز دوغارون مرز افغانستان ایران و افغانستان

معرفی منطقه ویژه اقتصادی دوغارون

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در زمینی به مساحت ۸۷۰۰ هکتار در سال ۸۷ به تصویب هیئت دولت و در سال ۸۹ به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و شرکت توسعه و عمران دوغارون به عنوان سازمان مسئول تعیین گردید.

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون از نظر مساحت بزرگترین منطقه ویژه اقتصادی کشور بوده که عمده زیرساخت های آن در سال ۸۶ با سرمایه گذاری بخش خصوصی ایجاد شده است.

مرز دوغارون مرز افغانستان ایران و افغانستان

عمده فعالیت های حال حاضر منطقه

فعالیت های حال حاضر منطقه ویژه اقتصادی دوغارون شامل : انبارداری ، ترانشیپمنت کالا ، ذخیره سوخت ، صادرات و واردات کلیه محصولات به کشور افغانستان و دیگر کشورهاست.

موقعیت جغرافیایی منطقه دوغارون

منطقه ویژه اقتصادی دوغارون در نقطه صفر مرزی با کشور افغانستان و در فاصله ۱۸ کیلومتری شهرستان تایباد و در ۲۲۰ کیلومتری مرکز استان (شهرستان مشهد) واقع شده است ، قرارداشتن در مسیر جاده ابریشم و کریدورهای بین المللی  و وجود گمرک دوغارون با بیش از صدسال قدمت ، تنها مرز رسمی کشورمان با کشور افغانستان بوده که این منطقه را از دیگر مناطق متمایز نموده است.

مرز دوغارون مرز افغانستان ایران و افغانستان

از دیگر مزایای این منطقه می توان به فاصله نزدیک (۱۲۰کیلومتری) با ولایت هرات  که کانون مبادلات و فعالیت های اقتصادی افغانستان می باشد اشاره کرد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ