شربت سالبوتامول برای کودکان

0

شربت سالبوتامول از داروهای ضد آسم و ضد تنگی نفس است که موارد مصرف دیگری هم دارد. این دارو علاوه بر شربت به شکل قرص و اسپری هم وجود دارد. لرزش دست‌ها از شایع‌ترین عوارض مصرف شربت سالبوتامول می‌باشد.

تنگی نفس و آسم از بیماری‌هایی هستند که به کنترل دائمی نیاز دارند تا از شدت سرفه‌ها کاسته شده و راه تنفسی برای بیماران مبتلا باز شود. از داروهایی که در این زمینه مورد استفاده قرار می‌گیرد اسپری و شربت سالبوتامول است.

مقدار مصرف شربت سالبوتامول برای سرفه کودکان مجله سلامت عوارض شربت سالبوتامول در نوزادان عوارض شربت سالبوتامول شربت سالبوتامول برای چی خوبه

شربت سالبوتامول چیست؟

شربت سالبوتامول (Salbutamol) به عنوان داروی اصلی در پیشگیری و درمان حمله‌های‌ آسم و تنگی نفس و همچنین به عنوان داروی نگهدارنده در موارد آسم مزمن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دارو عضلات اطراف مجاری تنفسی و ریه را شل و گشاد می‌کند که این امر موجب تسهیل و راحتی تنفس می‌شود. از دیگر موارد مصرف این دارو می‌توان به برونشیولیت، بیماری انسدادی مزمن ریه و درد زایمان زودرس اشاره کرد. سالبوتامول به اشکال شربت، قرص، اسپری و محلول استنشاقی در دسترس می‌باشد.

نام‌های دیگر، موارد مصرف، عوارض و تداخل دارویی

 نام های دیگر   Ventolin – Proventil
 موارد مصرف  درمان آسم
عوارض سردرد، سرگیجه، افزایش فشارخون، افزایش ضربان قلب، اضطراب، هیجان‌پذیری، مشکلات خواب، لرزش خفیف دست‌ها، گرگرفتگی، تغییر اشتها، استفراغ، معده درد، کرامپ‌های عضلانی، خشکی دهان و سوزش حلق
 تداخل دارویی مهارکننده‌های مونوآمین‌اکسیداز، داروهای ضد افسردگی سه حلقه‌ای، گلیکوزیدهای دیژیتال، بتابلوکرهای انتخابی (متوپرولول)، کاکوئین

مقدار و نحوه مصرف شربت سالبوتامول

اگرچه بهتر است دوز مصرفی به صورت دقیق توسط پزشک تعیین گردد اما به طور معمول در بزرگسالان حدود ۴ میلی‌گرم از دارو روزانه ۳ الی ۴ بار استفاده می‌شود. همچنین این دارو در کودکان تا سن دو سالگی ۱۰۰ میلی‌گرم و حدود ۴ بار در روز و از سن دو سالگی تا شش سالگی ۱ الی ۲ میلی‌گرم ۳ الی ۴ بار در روز و در سن شش تا دوازده سالگی ۲ میلی‌گرم ۳ الی ۴ بار در روز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نکاتی که در ارتباط با مصرف شربت سالبوتامول باید بدانید

  1. اگر دچار بیماری‌های قلبی – عروقی، افزایش فشارخون، پرکاری تیروئید و دیابت هستید پزشک را در جریان قرار دهید.
  2. در صورت استفاده از دارو اگر همچنان تنگی نفس ادامه داشت به پزشک مراجعه نمایید.
  3. شربت سالبوتامول را می‌توانید با غذا یا معده خالی مصرف کنید.
  4. توصیه می‌شود مصرف این دارو در زمان شیردهی متوقف شود.
  5. مصرف این شربت در دوران بارداری با احتیاط فراوان و تنها با دستور پزشک باید صورت گیرد.
  6. هشدار : مصرف قرص و شربت این دارو در کودکان کوچک‌تر از دو سال توصیه نمی‌شود.

مراقبت ها و توصیه های پرستاری

  • مصرف در سالمندان ممکن است به دوزهای کمتری از دارو نیاز باشد.

امیدواریم از این مطلب استفاده کافی را برده باشید. خواهشمندیم در صورتیکه تجربه مصرف این دارو را داشته و دیدگاهی در این باره دارید با دیگر خوانندگان در قسمت نظرات به اشتراک بگذارید.

منبع : ستاره به نقل از drugs.com

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ