قیمت هر شانه تخمه مرغ امروز اردیبهشت ۱۴۰۱

0

قیمت هر شانه تخمه مرغ امروز اردیبهشت ۱۴۰۱ تخم مرغ کیلویی چند

شب گذشته احمد وحیدی، وزیر کشور، اعلام کرد که قیمت مرغ، تخم مرغ، روغن و لبنیات افزایش می‌یابد. بلافاصله پس از این اظهارات وحیدی اقتصادآنلاین نامه‌ای را منتشر کرد که نشان می‌داد قیمت هر کیلوگرم مرغ ۶۴ هزار تومان و هر شانه تخم مرغ برای مصرف‌کننده ۹۸ هزار تومان تعیین شده است.

این نامه به‌سرعت در رسانه‌ها وشبکه‌های اجتماعی دست به دست‌ شد تا با توجه به قیمت‌های موجود نگرانی جدیدی در جامعه شکل بگیرد. گرچه اقتصادآنلاین، به‌عنوان اولین منبع رسمی انتشار نامه، درنهایت ناچار به حذف این خبر و نامه شد، اما برخی روزنامه‌ها هم امروز جدول زیر را منتشر کردند تا شائبه پرواز قیمت مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن قوت بگیرد.

از روز گذشته و پس از واریز یارانه‌های کمک‌معیشتی نامه‌ای در فضای مجازی دست به دست می شود که حاکی از آن است حدود ۲۳ قلم کالا و مشتقاتشان مربوط به چهار گروه کالای کشاورزی افزایش قیمت دارند.

این کالا، همان کالاهایی است که قرار است یارانه آنها اصلاح شود.

انتشار این فهرست قیمت‌ها نگرانی‌هایی را بین مردم ایجاد کرده است، مردم می‌گویند هنوز یارانه‌ ما قابل برداشت نشده است، اما قیمت‌های جدید اعمال شده و فکر می‌کنند از همین‌ امروز باید مرغ و تخم‌مرغ و روغن و لبنیات را به این قیمت ها بخرند.

مردم می‌گویند چرا قیمت های جدید قبل از اعلام رسمی اجرا توسط مسئولان دولتی منتشر شده است؟ مگر قرار نبود یارانه ماه اول پیش از اجرای طرح«اصلاح یارانه» قابل برداشت شود؟

علاوه بر این سوالات، برخی این قیمت‌ها را گران‌تر از برنامه دولت می‌دانند و معتقدند که این افزایش قیمت‌ها به حدی است که یارانه ها پوشش نخواهد داد.

قیمت تخم مرغ تخم مرغ کیلویی چند تخم مرغ

در مقابل، برخی کارشناسان این قیمت‌ها را به نسبت یارانه‌ای که پرداخت می شود یعنی ۴۰۰ هزار تومان برای دهک اول تا سوم و ۳۰۰ هزار تومان برای دهک چهارم تا نهم، منصفانه می‌دانند؛ اما می‌گویند تورم انتظاری باید کنترل شود. برای این کار در دو بخش اطلاع رسانی عمومی و سازمان بازرسی و تعزیرات باید کار ویژه انجام شود.

بنابراین گزارش پس از انتشار فهرست قیمت‌های اقلامی که ذکر شد، خبرنگار ما تلاش کرد درباره صحت و سقم این خبر اطلاعاتی به دست آورد.‌

یک منبع آگاه در این‌باره گفت: قرارگاه امنیت غذایی وزارت جهاد کشاورزی ۱۹ اردیبهشت با انجمن‌ها و اتحادیه های تولید، درباره قیمت کالاها مذاکره کرده و درباره این قیمت ها به توافق رسیده است؛ اما این قیمت‌ها نهایی نیست و باید در ستاد تنظیم بازار تصویب شود.

این منبع آگاه افزود: قیمت‌هایی که در فضای مجازی می‌چرخد درحقیقت پیشنهاد وزارت جهاد طی هماهنگی با انجمن‌ها خواهد بود و قیمت نهایی پس از تصویب در ستاد تنظیم بازار و سازمان حمایت، توسط ستاد هدفمندی یارانه‌ها اعلام می شود.

وی‌ تاکید کرد: احتمال اینکه در قیمت هایی که در فضای مجازی می چرخد، تغییراتی ایجاد شود بسیار است، ضمن اینکه دولت قرار است قبل از اعمال قیمت های جدید، امکان برداشت یارانه را برای مردم فراهم کند.

به گفته وی، مبلغ یارانه‌ای که برای مرد م واریز شده است، حدود ۹ تا ۱۰ برابر یارانه‌های قبلی است.

بر اساس این فهرست که هنوز تایید نشده است، قیمت هر شانه تخم مرغ ۳۰ عددی ۹۸ هزار تومان، مرغ کیلویی ۶۴ هزار تومان، روغن سویا یک لیتر ۵۲ هزار تومان و شیر پاستوریزه ۱.۵ درصد چربی ۱۹ هزار تومان پیشنهاد شده است.

منبع : فارس

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ