قضیه زهرا امیر ابراهیمی چیست

0

قضیه زهرا امیر ابراهیمی چیست

زهرا امیر ابراهیمی متولد سال ۱۳۶۰، سال ۱۳۸۵، در اوج شهرت و جوانی ناگهان با بحرانی بزرگ در زندگی شخصی، حرفه‌ای و اجتماعی اش روبه رو شد. او در آن مقطع با سریال پربیننده نرگس و در نقش “زهره”؛ دختر کوچک شوکت، به شهرت فراوانی رسیده بود و در حالی که در اوج قرار داشت ناگهان یک شبه همه چیزش را از دست رفته دید.

ویدئویی شخصی از امیر ابراهیمی منتشر شد، که نه تنها در زندگی او یک زلزله ایجاد کرد بلکه جامعه ایران را هم لرزاند. این ویدئو در مدت کوتاهی بار‌ها تکثیر و توزیع شد، بخش زیادی از حافظه گوشی‌های کم حافظه آن زمان ایرانیان را اشغال کرد. آمار ترسناکی در آن مقطع درباره این ویدئو منتشر شد. ادعا می‌شد که این ویدئو چهار میلیون بار تکثیر شده و حدود چهار میلیارد تومان گردش مالی داشته است. عددی که برای سال ۸۵ نجومی به حساب می‌آید. در همان مقطع برخی مدعی بودند که این ویدئو حدود ۱۲ میلیون نفر بیننده داشته است. آمار تکاندهنده‌ای که حیرت سیاستمداران و جامعه شناسان را در پی داشت.

در آن مقطع زهرا امیر ابراهیمی انتساب آن ویدئو به خودش را انکار کرد و آن را یک تهمت ناروا نامید. این بازیگر تلویزیون به روزنامه گاردین گفت: «منکر شباهت‌هایی که هنرپیشه فیلم غیراخلاقی با من دارد نیستم، زیرا با استفاده از امکانات گریم می‌توان فردی را شبیه دیگری ساخت، ضمنا اطلاعاتی در مورد تکنیک‌های مونتاژ دارم و می‌دانم که با استفاده از آن می‌توان چهره فرد مورد نظر را خلق کرد.» ظاهرا او تصور می‌کرد که انتشار این ویدئو کار نامزدش بوده است. این بازیگر به خبرنگار روزنامه گاردین گفته بود: «نامزدم را بعد از آن که در رابطه جنسی و زناشویی مان خیانت کرد ترک کردم، زیرا آدمی هرزه بود.»

همسر زهرا امیرابراهیمی زهرا امیر ابراهیمی دوست پسر زهرا امیر ابراهیمی بیوگرافی مجید بهرامی بیوگرافی زهرا امیرابراهیمی

 

در آن زمان پسر جوانی که زهرا امیر ابراهیمی او را نامزد خود خوانده بود، به یکی از کشور‌های همسایه فرار کرده بود که با اقدامات پلیس به کشور بازگردانده شد. اطلاعاتی زیادی از او در دست نیست. گفته می‌شود وی پس از رفع اتهام مهاجرت کرده است.

ماجرای زهرا امیر ابراهیمی جدای از ابعاد اجتماعی آن باعث شد که زندگی حرفه‌ای این بازیگر نابود شود. یک سال گذشت تب آن کمی فروکش کرد، با این حال همچنان موضوع بسیار حساسیت برانگیزی بود. زهرا امیرابراهیمی نمایشگاه عکسی برگزار کرد که بازتاب زیادی داشت. احتمال آن می‌رفت حواشی برای نمایشگاه ایجاد شود که البته این اتفاق رخ نداد.

امیر ابراهیمی پس از مدتی ایران را ترک کرد و به فرانسه رفت. او در آنجا سعی کرد از صفر شروع کند و در تئاتر فعالیت کرد. او در فرانسه در چند اثر سینمایی نیز نقش آفرینی داشته است.

زهرا امیر ابراهیمی اهل رسانه و گفتگو با رسانه‌ها نبود. از سوی دیگر او در تمام این ۱۳ سال سعی کرد که درباره ماجرایی که برایش رخ داده بود حرفی نزند. تا اینکه ۲۳ آذر ۱۳۹۸ در برنامه ماهواره‌ای چند شنبه با سینا اعلام‌کرد شخصی که «فیلم خصوصی» او را پخش کرد مجید بهرامی، بوده است.

بنا به گفته امیرابراهیمی مجید بهرامی در اعترافات خود به مراجع قانونی خود را بیماری روانی توصیف کرده است. امیرابراهیمی این موضوع را پس از اعترافات بهرامی و همچنین حکم دادگاه متوجه شده است. امیر ابراهیمی می‌گوید مجید بهرامی به خاطر انتشار ویدئو خصوصی او به شش ماه حبس و برای دیگر فعالیت‌های مشابه‌اش به شش سال حبس محکوم شده بود و نهایتا چند ماهی را در زندان گذرانده و پس از آن آزاد شده است. امیرابراهیمی همینطور خاطر نشان کرد مجید بهرامی هرگز بابت اقداماتش ابراز ندامت و عذرخواهی نکرده است.

مجید بهرامی بازیگر تئاتر بوده که در طیف دوستان زهرا امیرابراهیمی و نامزدش قرارداشته است. با این حال او توضیح نداده که آن ویدئو چگونه به دست مجید بهرامی رسیده است.

سرنوشت مجید بهرامی هم تلخ است. او پس از این ماجرا با فعالیت هایش در حوزه تئاتر به یک بازیگر مشهور تبدیل شد. البته در این بین بیماری مجید بهرامی نیز باعث شد که دوستان و همکارانش بیشتر برای موفقیت او تلاش کنند و به او یاری برسانند.

مجید بهرامی در حالیکه در دههٔ سوم زندگی‌اش بود به یکباره به بیماری سرطان مواجه شده‌بود و با این بیماری درگیر بود و برای درمان بیماری‌اش و همچنین اعزامِش به کشور آلمان، خانه هنرمندان ایران و انجمن عکاسان تئاتر، نخستین اکسپو عکس تئاتر ایران را برگزار کردند که، درآمد حاصل از فروش این اکسپو نیز به درمان سرطان مجید بهرامی اختصاص داده شد.

همسر زهرا امیرابراهیمی زهرا امیر ابراهیمی دوست پسر زهرا امیر ابراهیمی بیوگرافی مجید بهرامی بیوگرافی زهرا امیرابراهیمی

تامدت‌ها مجید بهرامی به خاطر جدالش با سرطان به عنوان نمادی از زندگی در افکار عمومی تبدیل شده بود. او چند سالی با این بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد که در پایان، در روز شنبه ۲۴ آبان‌ماه سالِ ۱۳۹۳ در ۳۷ سالگی، درگذشت. مراسم تشییع مجید بهرامی با حضور گسترده هنرمندان برگزار شد.

تاکنون هیچ یک از هنرمندان تئاتر و خانواده مجید بهرامی به ادعای زهرا امیرابراهیمی واکنشی نشان نداده اند. اما افکار عمومی در روز‌های اخیر واکنش‌های گسترده‌ای به ماجرا داشته اند. بسیار از این واکنش‌ها در دلجویی از زهرا امیرابراهیمی است. کاربران شبکه‌های اجتماعی از او به عنوان یک زن مقاوم و صبور یاد می‌کنند که توانسته پس از تحمل یک شوک عظیم در زندگی خود بایستد و مبارزه کند.

برخی نیز سوال‌هایی مطرح کردند. اینکه چگونه آن فیلم به دست مجید بهرامی رسیده است؟ یا می‌پرسند که چرا زهرا امیر ابراهیمی این همه سال در این باره سکوت کرده است؟ عده‌ای این سوال را پرسیده اند که نامزد امیر ابراهیمی دچار چه سرنوشتی شده است؟ و…

کاربرانی نیز به مجید بهرامی می‌پردازند. عده‌ای می‌گویند او تاوان کارش را داده و عده‌ای دیگر معتقدند کاش او در قید حیات بود و امروز به این این حرف‌ها پاسخ می‌داد.

کاربرانی هم با اینکه بگویند سرطان بهرامی عقوبت کارش بوده، مخالفند. کاربری نوشته است: «سرطان عقوبت الهی نیست. سرطان کارما نیست. سرطان هیچ ربطی به اخلاق و رفتار و کردار آدم‌ها نداره. سرطان صرفاً یک بیماریه که ممکنه برای هر کدوم از ما اتفاق بیفته حتی اگر بهترین آدم دنیا باشیم. بیماران و خانواده‌هاشونو با این حرف‌ها آزار ندید.»

 

فرد دیگری هم گفته است” یادمون نره اون یارو مجیدبهرامی زنده نیست که از خودش دفاع کنه؛ و کسی از کل ماجرا خبری نداره. ” این دیدگاه بار‌ها مورد نقد قرار گرفته است و بسیاری می‌گویند در قید حیات نبودن مجید بهرامی دلیل مناسبی برای صحبت نکردن درباره او و عملش نیست.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ