روز دحوالارض سال ۱۴۰۱

0

روز دحوالارض سال ۱۴۰۱

تاریخ دحوالارض ، دحوالارض ۱۴۰۱ ، دحوالارض چه روزیست ، دحوالارض ۱۴۰۱ چه روزی است ، دحوالارض چیست ، دحوالارض یعنی چه ، دحوالارض در قرآن

«دحو الارض» مطابق با بیست و پنجم ماه ذی‌القعده، روزی است که خداوند با نظر به کره زمین، به جهان خاکی حیات بخشید. از این روز، بخش‌هایی از کره زمین که تا پیش از این سراسر از آب بود، شروع به خشک شدن کرد تا کم کم به شکل یک چهارم خشکی‌های امروزی در بیاید. مطابق روایات، اولین نقطه‌ای که از زیر آب بیرون آمد، مکان کعبه شریف و بیت‌الله‌الحرام بود.

معنای دحوالارض روز دحوالارض

روز دحوالارض در تقویم سال ۱۴۰۱

روز شنبه ۴ تیر سال ۱۴۰۱

«دحوالارض» به چه معناست

«دَحو» به معنای گسترش است و برخی نیز آن را به معنای تکان دادن چیزی از محلِ اصلی‌اش تفسیر کرده‌اند. منظور از «دحوالارض» (گسترده شدن زمین) این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب‌های حاصل از باران‌های سیلابیِ نخستین فرا گرفته بود. این آب‌ها، به تدریج در گودال‌های زمین جای گرفتند و خشکی‌ها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده‌تر شدند.

از امیرالمومنین (ع) روایت شده است که فرمودند: «نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد، در بیست و پنج ذی‌القعده بود. کسی که در این روز روزه بگیرد و شبش را به عبادت بایستد، عبادت صد سال را که روزش را روزه و شبش را عبادت کرده است خواهد داشت». به نظر برخی از مفسران، آیه ۳۰ سوره نازعات «وَالْأَرْضَ بَعْدَ ذَلِکَ دَحَاهَا»، به همین واقعه اشاره دارد.

در روز دحوالارض چه وقایعی رخ داده است

گذشته از واقعه دحوالارض، رویدادهای دیگری نیز در این روز رخ داده‌اند که اهمیت آن را دو چندان کرده است؛ از جمله:

  • میلاد حضرت ابراهیم (ع)
  • میلاد حضرت عیسی مسیح (ع)
  • خروج رسول اکرم (ص) از مدینه به همراه هزاران حاجی به سوی مکه، به قصد حجه الوداع. در این سفر حضرت زهرا (س) و نیز تمامی همسران پیامبر (ص)، ایشان را همراهی می‌کردند.
  • در روایتی نیز آمده است که حضرت مهدی (عج) در همین روز قیام خواهد کرد.
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ