چه کسانی به وبا مبتلا می شوند

0

چه کسانی به وبا مبتلا می شوند

عامل بیماری وبا ، علائم وبا ، وبا در ایران ، دوره واگیری وبا ، راه های انتقال وبا ، پیشگیری از وبا ، وبا چیست ، بیماری وبا چیست و چه علائمی دارد

احمد مهری، گفت: در سال‌های گذشته بیماری‌هایی از جمله وبا به صورت تک گیر بود و در برخی از استان‌های کشور بصورت بشدت محدود دیده می‌شده، اما امروزه به دلیل افزایش تردد ایرانی‌ها به کشور‌های مختلف از جمله کشور عراق و درگیری کشور عراق به این بیماری، ابتلای زائرین به این بیماری دور از انتظار نیست.

او گفت: حجم عظیمی از مسافرین ایرانی در سفر به کشور عراق هستند احتمال این موضوع وجود دارد که مبتلایان بسیاری به این بیماری به کشور وارد شوند و به دلیل سرایت پذیری این بیماری افراد بیشتری را در جامعه درگیر کنند.

علایم بیماری وبا سلامت نیوز پیشگیری بیماری وبا بیماری وبا

مهری با اشاره به آخرین اطلاعات درباره این بیماری بیان داشت: این بیماری در استان کردستان با وجود موارد محتمل دیده شده و در چندین استان نیز نمونه‌های محتمل از ابتلای افراد به این بیماری گزارش شده است.

به گفته این اپیدمیولوژیست، بیماری وبا به طورکلی یک بیماری نگران کننده است، زیرا با درگیر کردن، افراد را در گام نخست با شرایط تشدید شونده اسهالی و از دست دادن آب بدن، رو به رو می‌کند و معمولاً شرایط خطرناکی را برای جان افراد به وجود می‌آورد.

این اپیدمیولوژیست مهمترین راه انتقال این بیماری را مدفوعی_ دهانی دانست و گفت: بیماری می تواند از طریق دست های آلوده ، تماس بامواد دفعی و استفراغ بیماران و یا وسایل و لوازم آلوده به مدفوع بیمار منتقل شود. لذا هموطنان چه در ایران و چه در کشور عراق در صورت برخورد دست با سطوح آلوده از برخورد دست‌ها با دهان خودداری کنند و در صورت امکان مدام دستان خود را به مدت ۳۰ ثانیه با آب و صابون بشویند.

مهری گفت: این بیماری مانند ویروس کرونا نیست و از راه تنفسی انتقال نمی‌یابد.

او گفت: زائرین در کشور عراق حتماً بهداشت فردی خود را شامل شست و شوی مرتب دست‌ها می‌شود را رعایت کنند و دائما از ضد عفونی‌ها استفاده کنند تا دچار این بیماری خطرناک نشوند.

او متذکر شد: زائرین به محض بازگشت به کشور علایم خود را چک کنند و در صورت داشتن علائم اسهالی و علائم مشکوک مشکلات گوارشی سریعا به مراکز بهداشتی و درمانی مراجعه کنند.

مهری گفت: این بیماری اغلب در سالمندان، کودکان و افرادیکه که بدن آن‌ها در خطر کم آبی است و آن دسته از افرادیکه شرایط جسمانی مناسب ندارد خطرناکتر است.

به گفته وی: احتمال درگیری کشور به این بیماری درسه ماه آینده وجود دارد و افزایش موارد این بیماری می‌تواند کشور ما را به یک اپیدمی نزدیک کند.

منبع : باشگاه خبرنگاران

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ