غلامرضا اسکندریان کیست +عکس

0

غلامرضا اسکندریان مخترع کمربند ایمنی

طی هفته های گذشته متنی در شبکه های پیام رسان دست به دست می شود که در مورد درگذشت نابغه ایرانی مخترع کمربند ایرانی است. وب سایت شایعات به بررسی و پاسخ به این شایعه پرداخته است.

متن شایعه

“حتما بخونید… همین ۲۶ تیرماهی که گذشت سالروز درگذشت نابغه گمنام ایرانی، “غلامرضا اسکندریان”، مخترع کمربند ایمنی اتومبیل بود. ۶۰ سال پیش غلامرضا اسکندریان جوانی از اهالی اندیمشک کمربندی برای اتوموبیل اختراع کرد و آنرا به رییس وقت کارخانه ایران ناسیونال ارائه داد. طرح او مورد قبول قرار نگرفت. اسکندریان به دنبال تحصیل در رشته الکترونیک راهی رومانی شد و نخستین مهندس مکانیک و الکترونیک ایران لقب گرفت. سپس به ایتالیا رفت و طرح خود را به استپان فیات رییس کارخانه فیات ارائه کرد و فیات طرح اورا به مبلغ ۳۰۰۰ لیره از وی خرید و نخستین بار کمربند ایمنی اتوموبیل بر روی خودروی فیات نصب شد.

طرحی که بعدها در تمام کارخانه های اتوموبیل سازی جهان مورد استفاده قرار گرفت و الزامی شد و جان ملیونها نفر را نجات داد. اسکندریان از طرح خود تنها ۳۰۰۰ لیر به دست آورد و تمام آنرا صرف مخارج تحقیق برای نوعی لاستیک خاص جهت اتوموبیل کرد. اینگونه بود که لاستیک تیوبلس اولیه زاده شد و در ابتدا هیچ سرمایه گذاری حاضر به اجرای طرح او نبود. ماکسیم فورد رییس کارخانه فورد طرح وی را احمقانه و موجب آتش گرفتن خودرو نامید.

اسکندریان سرخورده و تهی دست به رومانی و مجددا به ایران بازگشت. محمود خیامی رییس کارخانه هیلمن_ پیکان، طرح وی را پسندید و با کمک یک شرکت فرانسوی چند نمونه لاستیک تیوبلس تولید کرد. قرارداد اسکندریان و خیامی مشروط به بازدهی طرح بود و چون نمونه اولیه لاستیک تیوبلس خوب از آب در نیامد طرح شکست خورد و خیامی از اسکندریان شکایت کرد و ۳ ماه به جرم کلاهبرداری راهی زندان شد. پس از آزادی زندان راهی فرانسه و از آنجا سوئد شد و طرح خودرا به مبلغ ۷۰۰ کرون به میرچا وولوو رییس کارخانه ولوو فروخت. ولوو طرح را مناسب یافت و برروی تمام اتوموبیلهای شرکت خود استفاده کرد و در سال اول ۶۴۰۰۰۰ کرون سود خالص به دست آورد و از آن پس لاستیک تیوبلس اتوموبیل در سراسر اروپا برروی خودروهای معتبر استفاده شد.

کمربند ایمنی غلامرضا اسکندریان آریا اسکندریان

در دفتر مرکزی ولوو واقع در استکهلم تنها عکس موجود از غلامرضا اسکندریان نابغه جوان و گمنام ایرانی بر روی دیوار در کنار میرچا ولوو نصب شده است. غلامرضا اسکندریان عاشق اتوموبیل بود و بیش از ۳۵ اختراع مختلف برای اتوموبیل انجام داد درحالیکه در تمام عمرش هرگز نتوانست خودرو خریداری کند. او به ایران بازگشت و در فقر و گمنامی به استخدام اداره دارایی خرم آباد درآمد و سرانجام در سال ۱۳۶۱ در راه خرم آباد به پلدختر در تنگه ملاوی با تصادف خودروی حامل او و وهمراهانش با درخت جان خود را از دست داد و در خرم آباد ودر دامنه کوه هشتاد پهلو، بالای خیابان جلال ال احمد به خاک سپرده شد. علت مرگ وی در روزنامه اطلاعات سه شنبه پنجم فروردین ۱۳۶۱ نبستن کمربند ایمنی اعلام شد. با این تیتر: غلامرضا اسکندریان نابغه ایرانی ومخترع کمربند ایمنی در تصادف اتوموبیل کشته شد.

(یادش جاودانه باد) تنها فرزند او آریا اسکندریان هم اکنون رییس بخش خاورمیانه کمپانی فیات در ایتالیاست.”

پاسخ شایعه

۱- این داستان صحت ندارد و از جستجوی نامهای “غلامرضا اسکندریان” و “آریا اسکندریان” چنین نتایجی به دست نمی آید !

۲- هیچیک از بخشهای داستان در منابع داخلی یا خارجی یافت نشد و تناقضات آشکار تاریخی دارد

۳- از تاسیس شرکت “ایران ناسیونال” کمتر از ۵۳ سال می گذرد و قهرمان خیالی داستان نمی توانسته ۶۰ سال قبل طرح خود را به آن شرکت ارائه داده باشد !

۴- اولین کمربند ایمنی را شرکت “ولوو” در سال ۱۸۴۹ بکار گرفت و امتیاز اختراع آن متعلق به یک آمریکایی به نام “ادوارد گلاک هورن” است . اولین کمربند ایمنی سه نقطه ای نیز در سال ۱۹۵۹ توسط مخترعی سوئدی به نام “نیلز بوهلین” اختراع و در همان شرکت به کارگرفته شد.

۵- اولین بار شرکت امریکایی “بی.اف.گودریچ” در سال ۱۹۴۷ اعلام کرد قصد توسعه لاستیکهای تیوبلس را دارد و در سال ۱۹۵۲ موفق به ثبت این اختراع شد.

۶- ایرانیان همواره دارای مفاخر و شخصیتهای ارزشمندی بوده و هستند و نیازی به جعل شخصیتهای تخیلی ندارند . این متنها کاربردی جز تنزل جایگاه ما نزد مردم سایر کشورها ندارد

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ