نحوه کلاهبرداری گوچپن (Qoojpn) و تیمون (Tmon)

3

نحوه کلاهبرداری گوچپن (Qoojpn) و تیمون (Tmon) | کلاهبرداری شرکت تیمون | تیمون چی شد | تیمون بسته شد | سایت اصلی تیمون | بسته شدن تیمون | سایت تیمون بسته شد | آیا سایت تیمون بسته شد | سایت تیمون از دسترس خارج شد | کی باز میشه

روز‌های گذشته بود که برخی کاربران در فضای مجازی مدعی شدند، دو پروژه گوچپن (Qoojpn) و تیمون (Tmon) اقدام به کلاهبرداری از مردم ساکن شمال غرب و غرب ایران کرده است. حالا هم پلیس فتا کلاهبرداری این دو پروژه را تایید کرده، اما نگفته است که کلاهبرداری‌ها چه میزان بوده است.

علاوه بر این علی محمد رجبی، رییس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا به شکل رسمی اعلام نکرده است که آیا سر شبکه‌های این پروژه کلاهبرداری دستگیر شده اند یا خیر. اما چند روز قبل فارس به نقل از منابع آگاه در ارومیه تلویحا خبر از دستگیری سر شبکه‌های دو پروژه گوچپن (Qoojpn) و تیمون (Tmon) داده بود.

این منبع آگاه گفته که این ۲ گروه به صورت شبکه‌های هرمی عمل و با روش‌های مختلف کلاهبرداری اقدام به جمع‌آوری پول مردم و افراد ساده لوح می‌کردند.

در مورد زمان آغاز فعالیت این دو پروژه کلاهبرداری نیز او گفته که بیش از ۶ ماه است که آن‌ها فعالیت خود را در فضای مجازی آغاز و در این مدت به صورت بسیار گسترده‌ای کلاهبرداری کردند. او تاکید کرده که این جریان به نوعی از شهرستان خوی شکل گرفته بود و خانواده‌های زیادی در این شرکت‌ها سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

نمونه ای از پوسترهای تبلیغاتی فریبکارانه تیمون

گوچپن کلاهبرداری جدید کلاهبرداری پانزی روش کلاهبرداری جدید برنامه تیمون انواع کلاهبرداری اخبار کلاهبرداری

اگر پوستر‌های تبلیغاتی این دو پروژه را دیده باشید، می‌دانید که گوچپن (Qoojpn) و تیمون (Tmon) با وعده سود ۱۰۰ درصدی در ۱۷ تا ۱۸ روز توانستند بخشی از مردم را فریب دهند.

آن‌ها ابتدا اعلام کردند که یک فروشگاه آنلاین کره‌ای هستند و اگر به فرض مثال ۵۰۰ دلار به شکل تتر در سایت آن‌ها سرمایه گذار کنند، ۱۷ روز بعد می‌توانند ۱۰۰۰ هزار دلار برداشت کنند. اما بعد مشخص شد که ادعای آن‌ها دروغین است و آن‌ها هیچ ارتباطی با آنلاین شاپ کره‌ای ندارند.

گوچپن کلاهبرداری جدید کلاهبرداری پانزی روش کلاهبرداری جدید برنامه تیمون انواع کلاهبرداری اخبار کلاهبرداری

نحوه کلاهبرداری از مالباختگان هم بدین شکل است که فرد باید به سایت TMON مراجعه کند، سپس مراحل ثبت نام را پشت سر بگذارد. بلافاصله سایت توضیحاتی در مورد نحوه عضو گیری و کسب درامد می‌دهد که ما را به یاد طرح‌های هرمی همچون گلد کوئست می‌اندازد. آن‌ها با این روش فرد را تشویق می‌کنند تا با معرفی سایر افراد و کسب درآمد از طریق زیر‌مجموعه‌گیری، سرمایه خود را افزایش دهد.

این تبلیغات فریبکارانه در مناطق شمال غربی ایران در طول ماه‌های اخیر، به اندازه‌ای بالا رفت که فرمانداری خوی مجبور شد، بنر‌هایی در سطح شهر نصب کند و مردم را از این کلاهبرداری آگاه کند. اما در نهایت افراد زیادی در دام این دو پروژه افتادند و سرمایه خود را از دست دادند.

دو برابر شدن سرمایه با پروژه تیمون «tmon55»

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با هشدار نسبت به فعالیت‌های مشابه شرکت‌های هرمی در حوزه رمز ارزها از شهروندان خواست که فریب وعده‌هایی نظیر دو برابر شدن سرمایه از طریق فعالیت با برخی برنامه‌ها و نرم افزارها نظیر tmon55 را نخورند.

سرهنگ علی‌محمد رجبی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شیوه‌های متعدد کلاهبرداری از شهروندان در فضای مجازی اظهارکرد: در گذشته یکی از شیوه‌های کلاهبرداری از شهروندان ترغیب و دعوت آنان به عضویت در شرکت‌های هرمی بود. در این شرکت‌ها به افراد وعده سودهای فراوانی داده می‌شد و افراد با این تصور که می‌توانند چندین برابر وجه پرداختی خود به این شرکت‌های هرمی را برداشت کرده و اصطلاحا سود کنند، مبالغ هنگفتی را به جیب کلاهبرداران ریخته و در نهایت نیز سرمایه خود را از دست می‌دادند.

وی ادامه داد: به تازگی کلاهبرداران سایبری نیز فعالیت مشابه شرکت‌های هرمی در حوزه رمز ارزها را آغاز کرده و از کاربران می‌خواهند که با معرفی افراد جدید به عنوان زیرمجموعه خود یا معرفی افراد برای نصب نرم افزار برای خود درآمد کسب کنند. که این موضوع هم یکی از روش‌های کلاهبرداری و سودجویی از کاربران در فضای مجازی است و به هیچ عنوان نباید فریب آن را خورد.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ادامه داد: با ظهور ارزهای دیجیتال و گسترش فعالیت کاربران در این زمینه، مسیر هم برای افراد کلاهبردار هموارتر شده و روزانه خبرهای زیادی از کلاهبرداری پروژه‌های مختلف به گوش می‌رسد. از مهم‌ترین روش‌های کلاهبرداری در زمینه رمزارزها راه‌اندازی سایت‌های سرمایه گذاری، ایجاد توکن‌های بدون آینده و برنامه، ایجاد شبکه‌های هرمی و … است.

هشدار پلیس فتا نسبت به فعالیت شرکت جعلی tmon55

رجبی با بیان اینکه به تازگی شرکتی جعلی تحت عنوان tmon55 وارد این فضا شده است، اظهارکرد: tmon55 سعی دارد که خود را وابسته به شرکت معتبر tmon در کره نشان دهد در حالی که بررسی‌ها خلاف این موضوع را ثابت کرده است. این شرکت جعلی حتی برای اعتماد بیشتر کاربران نرم افزاری را نیز طراحی کرده و از کاربران خود می‌خواهد که نسبت به خرید رمز ارز اقدام کرده و به ازای معرفی افراد جدید سود خود را به شکل ارز دیجیتال یا دلار دریافت کنند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا با بیان اینکه فعالیت این شرکت کاملا بر اساس روش کلاهبرداری پانزی است، تصریح کرد: حتی این احتمال وجود دارد که این شرکت از طریق نرم افزارهای نصب شده روی تلفن همراه و سیستم‌های رایانه‌ای کاربران اقدام به هک سیستم آنها کرده و اطلاعات کاربری و محرمانه آنان را نیز مورد سوءاستفاده قرار دهد. ترفند این شرکت جذب سرمایه کاربران از طریق وسوسه کردن آنان به دوبرابر شدن دارایی‌شان است.

رجبی با بیان اینکه این شرکت جعلی کلاهبردار از اوایل سال ۲۰۲۲ فعال شده است، گفت: پروژه ۵۵ TMON با ادعای تجارت الکترونیک کسب کارمزد از فروشگاه‌های آنلاین درحال جذب سرمایه و پرداخت سود اغواگرانه به کاربران است و با استفاده از کد ارجاع قربانی را برای عضویت قربانیان جدید تشویق می‌کند، در حالی که در این روش تنها راس شرکت اقدام به دریافت مبالغ کرده و دیگران سرمایه خود را از دست می‌دهند.

وی با بیان اینکه متاسفانه مواردی از تمایل کاربران ایرانی به سرمایه‌گذاری در این پروژه جعلی دیده شده است، اظهارکرد: این پروژه به خصوص در دو استان آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی مورد توجه برخی کاربران قرار گرفته و آنان با تصور دو برابر شدن سرمایه‌شان اقدام به سرمایه‌گذاری در آن کرده‌اند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ادامه داد: در همین راستا لازم است که اولا کاربران به هیچ عنوان فریب چنین وعده‌ها و تبلیغاتی را نخورده و وارد این بازار نشوند. اگر هم اقدام به سرمایه‌گذاری در این حوزه کرده‌اند از دعوت افراد دیگر پرهیز کرده و سعی کنند تا مبلغ سرمایه‌گذاری شده را پس گرفته و از ادامه فعالیت پرهیز کنند.

رجبی تاکید بر اینکه مهم‌ترین راهکار برای مقابله با این شرکت‌ها و روش‌های کلاهبرداری افزایش آگاهی مردم است، گفت: لازم است شهروندان توجه داشته باشند که از سرمایه‌گذاری و فعالیت در هر موضوعی که دانش کافی نسبت به آن را ندارند پرهیز کرده و فریب وعده‌ها و تبلیغات مطرح شده در این خصوص را نخورند.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

نظرات شما ( 3 )
  1. هادی می گوید

    پس پول سرمایه گذار ها چی میشه این وسط اگه عواملش رو دستگیر کردین پول مال باخته ها رو پس بدین دیگه

  2. هادی می گوید

    خدارو شکر که عواملش دستگیر شدن فقط یه اطلاع رسانی کنین مال باخته ها به کجا شکایت کنن و پول شون رو چطور پس بگیرن

  3. Ali می گوید

    شش ماه است که داره فعالیت میکنه بس چطور پلیس فتا و دستگاه های امنیتی متوجه نشدن که جلوش رو ببندن یه جای کار میلنگه تا خواست به کل ایران سرایت کنه بسته شد کلاهبرداری به نام تیمون و قوجپین.