عاقبت ناریه همسر مختار چه شد

0

عاقبت ناریه همسر مختار چه شد | ناریه زن مختار بعد از مرگ مختار چه شد | مرگ ناریه همسر مختار | قبر ناریه همسر مختار

به نوشته کتاب تاریخی مروج الذهب، مصعب بن زبیر، دو همسر مختار به نام های ام ثابت و عمره (دختر سمره بن جندب و دختر نعمان بن بشیر) را احضار کرد و گفت از مختار تبرّى بجویند.

آنان گفتند:چگونه از کسى تبرّى بجوییم که مى‏‎گفت: پروردگار من خداست و روزها روزه مى‏‎گرفت و شب‏ها بیدار بود و خونش را براى خدا و رسول خدا در راه کشندگان فرزند دختر پیامبر و خاندان وشیعیان وى داد.

همسران مختار ثقفی ناریه زن مختار مختار ثقفی سریال مختارنامه

سرنوشت ناریه همسر مختار چه شد

ناریه (ام ثابت دختر سمره) ناگزیر از مختار بیزارى جست و گفت: اگر با شمشیر از من کفر بخواهید، کافر مى‏‎شوم.

مردی به نام «ابوعلفه» گوید: مصعب بن زبیر پس از کشته شدن مختار و یاران او و مسلط شدن بر کوفه همسر مختار را به نام ام‏ثابت دستگیر کرد و پیش خود آورد و شخصا او را محاکمه کرد. مصعب خطاب به او گفت: درباره‏ی مختار چه می‏گوئی؟ ام‏ثابت همسر مختار گفت: درباره‏ی او چه می‏توانم بگویم؟! هر چه شما می‏گویید من هم همان را می‏گویم. مصعب به او گفت: برو آزادی.

از چگونگی مرگ ناریه و محل دفن و قبر او هیچ اطلاعاتی در دسترس نیست.

اما عمره دختر نعمان بن بشیر گفت: این شهادتى است که روزى من شده، آیا آن را ترک کنم؟ نه، چنین نمى‏‎کنم. این مرگ است و سپس بهشت و ورود بر پیامبر و اهل بیت آن بزرگوار. بارالها، شاهد باش که من پیرو پیامبرت و فرزند دختر او و اهل بیت و شیعه اویم. [مروج الذهب، ج ۳، ص ۱۰۷]

مصعب او را به زندان انداخت و به برادرش «عبدالله» نامه نوشت که این زن بر این باور است که مختار پیغمبر است. آن گاه او را بین کوفه و حیره گردن زدند. [تاریخ الامم و الملوک، ج ۴، ص ۵۷۴]

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ